23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - OKTAY KÖYLÜ
8 Yorum | Yorumlar
HERŞEYİ YENİDEN TANIMLAMAK GEREKİYOR
Sokrates'e öğrencilerinden biri sormuş:"....Hocam siz bu ülkede iktidar olsaydınız ilk önce ne yapardınız?"diye. Sokrates'in cevabı:
 
 "...... önce her şeyi  yeniden tanımlardım..." olmuş.
 
Büyük şirketlerin hepsi de İş Tanımlarını , görevlerini ve hedeflerini sık aralıklarla güncellerler.
 
AMBÜLANS
Tanımlamazsanız ve güncellemezseniz başkaları kendine göre yapar ya da tanımlanmıyan ne ise (mesela trafik kurallarında Ambülans vb araçlara yol vermek konusu ) trafikdeki sürücüler  durmadan yolun durumunu dikkate alarak sağa veya sola yanaşıp hatta tek tekerlek kaldırıma çıkarak ve durma yapmadan arkadan gelen Ambülansa yol vereceğine öndeki arabalara kornayı basılı tutup (kendisine) yol ister...
 
Ve kendisi bu önünde açılan yoldan hızlıca giderek Ambülansın önünü açtığını zanneder...
 
Ülkemizde 1 saniye bile daha önce hastaneye vararak can kurtarabileceği bu kural uygulanmaz , öğretilmesi ,  tanımlanması yapılmaz. Ambülanslar ve ne yapılacağını bilmeyen tüm sürücüler gürültü yapıp küfür ederek  kendilerine yol istemeye ve yolu tıkamaya ve de Ambülansı engellemeye devam eder.
 
İletişim,reklam , Medya vb. konularında güncellenmesi ve tanımlanması artık şart..., Özellikle iş hayatında.Ama sık sık...Bu aşağıda örneklerle anlattığım  konular tekrar tanımlanan ve güncellenen reklam modelleri ve tanıtımlar hakkında ...
 
Bugün büyük Turizm şirketlerinden Facebook'u reklam ve PR aracı olarakkullanmayan yok denebilir...Yani Reklamın tekrar tanımlanmasını yapıp ondan sonra Yeni Reklam modeli (Sosyal Medya) yapıyorlar.
 
Bu bağlamda her gün atılan 180 milyon Twitter mesajından eklenen 2 milyar Facebook üzerindeki hareketten ,
 2 milyon Blog içeriğinden YouTube'a eklenen 3 milyon videodan, Flickr'daki 5 milyar resimden ve de her gün  eklenen yaklaşık 100 bin Web sitesi olduğunu biliyoruz... 
 
Sosyal medyada aktivitelerini sürdüren birçok firma üzerinden birkaç örnekle konuyu daha somut hale getirmek mümkün olabilir.
 
1-GAP
Dört büyük markasıyla moda endüstrisinin önemli aktörlerinden olan GAP markası,20 yıldır kullandığı logosunu değiştirince konu Sosyal medyaya yansımıştı.  Markanın Facebook'daki reklam sayfasına üye 732.072 kişi ve Twitter'dan 36.137 takipçisi karara ciddi tepki gösterince firma geri adım atıp eski logosunu kullanacağını açıkladı.
 
Bu durum belkide Sosyal ağlarla pazarlama taktiğiydi? sorusunu da yanında getirmiştir.
 
Facebook'daki üye sayısı son 3 günde 9500 kişi artış göstermiştir.Yeni logoyu protesto edenlerin kurduğu Twitter hesabınında kısa sürede 5430 takipçisi olmuştur.
 
 2- KIA 
 
Bir başka çok ilginç  örnek olarak 2011 yılının Facebook'daki reklam yaratıcılığında en başarılı araba markalarından biri KIA Türkiye Facebook sayfası sayılabilir:
 
KIA reklamını yaptığı yeni modeli için öncelikle şöyle bir Web sayfası hazırlandı.Yeni modelin bir silueti ekranın sağ tarafına konuldu.Ekranın diğer (yani sol) tarafına da arabanın parçaları konuldu ve bu parçalardanhangisinin yeni (KIA) modele ait olduğu soruldu.
 
Cevabın 5 saniye içinde verilmesi gerekiyor....Eğer doğru yanıtlar ise seçtiği  parçayı arabanın silueti üzerine yerleştirmesine izin veriliyor.
 
Daha sonraki soru yine yeni modelin başka bir özelliğinin en kısa sürede bulunması üzerine kurgulandı.
 
Ayda bir yapılan bu yarışmada  toplamda en kısa sürede başarılı olanlardan ilk 10 kişi pahalı bir ödül ile birinci ise bu yeni model ile mükafatlandırıldı...
 
Sonuç olarak bu oyun vasıtası ile Sayfaya gelen kullanıcılar önce yeni 
 
modelin hakkında detaylı bilgilendirildi ve ancak bundan sonra yarışmaya katılabildiler.
 
Bu da Facebook'da çok kısa bir sürede % 500 e yakın bir oranda artış sağlamış...
 
3-EINSTEIN
Oktay Dedem her vesile ile anlatırdı: Einstein Üniversitede 2 inci sınıflara sınav kağıtlarını dağıtırken bu sınıfta öğrenci olan Dedem sormuş."Hocam bu soruların aynısını geçen sene 1.sınıftayken zaten sormuştunuz...Bir hata olmasın?" Einstein şu cevabı vermiş:"Hayır Oktaycım (Dedemi çok severmiş ondan böyle hitap edermiş) bu hata değil....Sorular aynı...Doğru ama cevapları değişti..."
Özet olarak : Cevapların her an değişebileceğini unutmamak dolayısıyla her şeyi yeniden T A N I M L A M AK gerekiyor. 
 
Bu vesile ile Barış ve Huzur ile güzel bir yıl dilerim...
Sevgiler, 
 
Oktay Einsteingil Köylü

09-01-2017 12:12
Önceki Yazıları

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
31-01-2017 08:49
YORUMLARA CEVAPLARIM
Sevgili Ahmet,değerli ve sıradışı yorumun için sağol.Şu düşüncene cevap vermek istedim: İş hizmetin ya da malın ne kalitede üretildiğinin önüne geçti, varsa yoksa, sosyal medyada nasıl pazarlanıra döndü. İçerik sağlam, malzeme nitelikli ve fonksiyonel olursa, Sosyal Medya ya da sosyal olmayan medya...Çok doğru ama günümüzün yeni dünya lisanı bu oldu.Bunu dikkate almayarak yapılan her hizmet (dersem biraz abartılı olacak ama...)ve ürün uluslararası ortam için ambalajlanmamış olacak...Örnek vermek gerekirse, Gitarı kırıldığı için Uçak şirketinden şikayetçi olup bunun için talep ettiği tazminat parasını alamayan genç gitaristin Uçak şirketinden intikamını alması...Sana Sosyal Medyalı güzel bir gün dilerim...
RaşitEti
16-01-2017 20:09
Eğitim şart
Oktay Beycim, yazı ve yorumlar harika. Bahsettiğiniz konu, yani tanımlamalar, bizim Turizm sektörümüzde ve diğer sektörlerde yenilenmediğinde iş körlüğü oluşturuyor. Bu da verimsizliği yükseltiyor. Bence belli rutinlerdeki farklı tanımlamalar insanı zinde tutar ve motive bile edebilir. Güzel bir yazı elinize sağlık.
kyaman06
15-01-2017 19:15
Tanım
Ellerinize sağlık çok güzel bir tanımlama ??
AhmetÇolakoğlu
15-01-2017 11:45
Asosyal Medya olsun
Oktay, Einstein bir defada benim dedeme, dedenden yakınmış, çok soru soruyor, dersi kaynatıyor diye. Söylemediydim sana üzülme diye :) Şu sosyal medyanın öneminin abartılarak, üretimin önüne geçmesini, kendi adıma çok sıkıntılı buluyorum. İş hizmetin ya da malın ne kalitede üretildiğinin önüne geçti, varsa yoksa, sosyal medyada nasıl pazarlanıra döndü. İçerik sağlam, malzeme nitelikli ve fonksiyonel olursa, Sosyal Medya ya da sosyal olmayan medya ( biraz mesafeliyim kısaca bu konuya ) ile pazarlamasını yapmak doğru, kolay ve hızlı. AKsi durumda, her durum yine hızlı gerçekleşecek, başarı ya da başarısızlık çok çabuk bilinecek. Demem o ki Kardeşim, malın kendisine odaklanalım önce ve üretimi nitelikli yapalım, sonra en sosyal hali ile iletişimini yapalım. Nasıl görünüyorum ? sorusu hep ayarımı bozdu. Nasılsan öyle görünürsün, aksine inanmak, sadece görüntüne muhatap olanların aklını küçümsemek olur ve artık yeni nesiller, çok ama çok akıllı. Bizle karşılaştırıldığında hatta, algı hızları 10 kat filan artmış durumda. Biraz böyle baksak şu Sosyal Medya Fenomenine. Selamlar olsun AÇ
SemihGürbüz
15-01-2017 08:27
Tanımlama
Sevgili Oktay Köylü Tespitleriniz inanılmaz derecede doğru. Büyük şirketler her 6 ayda bir iş tanımlamalarını hem çalışanlar olarak, hem de üretim içeriği olarak yenilerler. Bunun nedeni hem iç piyasa,hem de dış piyasadaki rakiplerine ayak uydurmak ve adapte olmaktır. Ancak bu tanımlamaları yaparken hem finansal olarak kuvvetli olunması gerekir, hem kurumsallaşılması gerekir,hem de buna hükümetlerin de desteği ve uyumu şart dır. Şu anki durum farklıdır. İç piyasa da gemisini kurtaran kaptandır sözü ile yöneticiler ve yatırımcı mal sahipleri fazla maliyet teşkil etmeden, pratik zekalarını kullanarak langır, lungur alınan kararlar ile pazarlama ve yöneticilik yapmaktadırlar. Şunu artık görmemiz gerekir. Her şeyin başı kurumsallaşmadır ve tüm uluslararası geçerli olan tanımlamaların bir an önce eğitimini alıp,öğrenip hayata geçirmemizdir. Aynı Oktay Dedenizin yaptığı gibi soruların aynı olup cevapların değiştiğiniöğrenmeliyiz. Köşenizde harika bir konuyu ele almışsınız. Tebrik ediyorum. Sizden ricam bu konuyu Turizm çevrenizde bulunan yatırımcılara ve yöneticilerine bir an önce bir konuşma platformunda aktarırsanız çok faydalı olacaktır. Tebrikler....
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar