20.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - İBRAHİM ARAT
1 Yorum | Yorumlar
TÜRKİYE VE RAKİPLERİNİN TURİZM HEDEFLERİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın turizmciler ile yapmış olduğu toplantıda beyan etmiş olduğu 2023 turizm hedefi camiada yeni bir tartışma başlattı.
 
Bu hedef kısa bir süre sonra 50 milyar dolar gelire ulaşmak ve 2023 yılında 86 milyar dolar turizm geliri elde etmek...
 
Türkiye’nin şu an içerisinde bulunduğu kriz göz önüne alındığında, her ne kadar imkansız gibi görünse de, ayağı yere basan strateji, plan ve azim ile ulaşılamayacak hiç bir hedef olmadığı kanısındayım.
 
Hedefin neden zor olduğunu anlamak için rakamların detaylarına bakalım...
 
Türkiye turizminin gelecek stratejisi için hazırlanmış en kapsamlı ve güncel çalışma, şu an için “Türkiye Turizm Stratejisi 2023”.
 
Turizm Stratejisi 2023 ilk hayata geçirilidiği zaman hedef olarak 50 milyon turist 50 milyar dolar turizm geliri hedefi konuldu. 
 
50 milyon yabancı ziyaretçi, kişi başı 1.000 dolar harcama ve toplamda 50 milyar dolar turizm geliri. 
 
Türkiye’nin 2016 performansı ise 25 milyon 352 bin yabancı ziyaretçi ve 22 miyar dolar turizm geliri. Yani kişi başı 867 dolar harcama.
 
Bu rakamlara göre 86 milyar dolar gelir elde etmek demek yaklaşık 100 milyon yabancı ziyaretçi ağırlamak anlamına geliyor.
 
Açıkcası 2016 rakamlarına göre yüzde 400’lük bir turizm artışı, tarihimizde en fazla yabancı ziyaretçi ağırladığımız 2014 yılı rakamlarına göre yüzde 171 büyüme anlamına geliyor.
 
Kamuda  turizm hedefinden başlıca sorumlu olan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2015– 2019 Dönemi  Stratejik Planı mevcut.
 
Anılan bu stratejik planda 8 ana başlık altında stratejik amaçlar belirtiliyor.
 
Bu sekiz stratejik planda turizm ile ilgili sadece bir madde bulunurken, bu maddenin alt başlıkları şu şekilde belirtiliyor.
 
• Uluslararası alanda tutarlı, anlamlı ve çekici bir Türkiye markası yaratmaya yönelik tanıtım stratejileri geliştirmek ve uygulamak.
 
• Sağlık turizmi başta olmak üzere alternatif turizm türlerinin çeşitlendirilerek, turizmin yılın her dönemine ve ülkenin her bölgesine yayılmasını, geliştirilmesini ve sektörde kalitenin arttırılmasını sağlamak.
 
Türkiye’de durum bu şekilde iken, Akdeniz’deki rakiplerimize de bakmak gerekirse; 
 
İspanya’nın hazırlamış olduğu en son turizm planı, “Ulusal ve Bütünleyici Turizm Planı 2012-2015”dir. Bu plan “Destination Spain” (Destinasyon İspanya) olarak adlandırılıyor. Anılan bu planın vizyonu ise şöyle; “Destinasyon İspanya, kültürel, doğal ve turistlerin kullanımına sunulan bütün hizmetler ile diğer bütün destinasyonlardan ayrı bir konuma sahip olduğu temel alınarak dizayn edilmiştir.’’
 
İspanya’nın bundan sonraki hedefi Akdeniz’in liderliğini eline geçirmek. 
 
İspanyollar, 2016 yılında 75,5 milyon yabancı ziyaretçi ağırlayarak bu hedefine biraz daha yaklaşmış durumda.
“Yunanistan Ulusal Stratejik Turizm Planı 2014 – 2020” kapsamında, turizmde istenen noktaya ulaşmak için planlar 7 madde altında sıralanıyor.
 
Yunan Turizm Konfederasyonu (SETE) tarafından 2014 yılında yayınlanan “Yunan Turizmi Stratejik Plan: 2021 Gelişim Yol Haritası”nda rakamsal hedefler koyulduğu görülüyor. 
 
Bu yol haritasına göre, 2021 yılında 22 ila 24 milyon yabancı ziyaretçi hedefi ile birlikte 18-19 milyar avro gelir hedefi konulduğu belirtiliyor. 
 
Ayrıca 4 ve 5 yıldızlı tesislerin oranının yüzde 60’a çıkarılması hedefleniyor. Planın hazırlandığı 2014 yılında bu rakam yüzde 40.
Yunanistan’ın 2016 performansı göz önüne alındığında 25 milyon yabancı ziyaretçi sayısını aşarak hedeflerine şimdiden ulaştığı görülüyor. 
 
Ancak gelir hedefinin halen gerisinde bulunuyorlar. 
 
“Mısır Ulusal Sürdürülebilir Turizm Stratejisi 2020”, turizmi Mısır’ın gelişimi için ana sektörlerden birisi olarak ele alıyor. 
 
Bu planın vizyonu da şu şekilde belirtiliyor: Mısır, eğlence, güneş, tarih ve doğa ile Avrupa, Arap, Asya ve Afrika kültürlerini deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için dünya turizminin önde gelen destinasyonu olacaktır.
 
Strateji raporunda rakamsal hedefler de mevcut. 
 
Bu hedefler 2020 yılı için; 25 milyon yabancı ziyaretçi. 
Mısır, tarihinde en fazla 2010 yılında 14 milyon turist ağırladı. Bu hedef, tarihteki rekorun % 70 üzerinde bir artış anlamına geliyor. 
 
2015 yılında gerçekleşen rakam ise 9 milyon 300 bin. 
 
30 milyar dolar turizm geliri. 
 
Mısır, tarihinde en fazla 2010 yılında 12 milyar dolar turizm geliri elde etti. Bu hedef yüzde 140 artış anlamına geliyor.
 
2016 yılında yaşanan düşüş ile birlikte hedeften gittikçe uzaklaşsa da, Rusya ve Birleşik Krallık ile olan uçuş yasakları probleminin çözülmesinin ardından Mısır’ın eski günlerine dönme potansiyeli çok yüksek.
 
Geçtiğimiz son 6 yıl içerisinde yaşanan sorunlara rağmen, Mısır’ın tekrar aynı hızda toparlandığına şahit olduk.
 
Yazının başında da belirttiğim gibi ulaşılamayacak hiç bir hedef yoktur. Yeter ki planlamalar sağlam yapılsın ve de bu planları uygulamada kararlılık gösterilsin.
 
Yine de Türkiye’nin 2023 hedefi çok hırslı ve beraberinde çok agresif bir tanıtım ve pazarlama faaliyetleri gerektiriyor. 
 
Bakalım Cumhurbaşkanımız tarafından koyulan bu hedeflere ulaşma doğrultusunda kamu ve özel sektör tarafından ne gibi adımlar atılacak...  
 

05-02-2017 07:09

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Casinofinance
14-02-2017 10:46
Turizmde Gerçekler
Türkiyenin ve rakiplerinin turizm gerçekleri ve hedefleri üzerine bilgilendirici bir yazı yazmışsınız ancak kişi başı ortalama turizm geliri hesabımızda bir yanlışlık var, bilmenizi isterim. Türkiyenin kişi başı ortalama gelirini hesaplarken toplam turizm geliri rakamıyla toplam turist sayısı üzerinden hesaplamıyorsunuz.25.3 milyonluk rakam yurt dışında ikamet eden yabancı ziyaretçi sayısı olarak açıklanmış durumda.Toplam gelirin hesaplanması için içerisine yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçi sayının da eklenmesi gerekir. Türkiyenin 2016 performansı ise 25 milyon 352 bin yabancı ziyaretçi ve 22 miyar dolar turizm geliri. Yani kişi başı 867 dolar harcama. olarak hesaplıyorsunuz. 22 milyar dolarlık toplam turizm geliri 31 milyon turistten, bu turist rakamına yurtdışında ikamet eden yabancı turist sayısı da dahil edilmektedir, kişi başı ortalama 705 dolardan hesaplanmaktadır. Sizin kullanmış olduğunuz yabancı turist sayısının toplam turizm geliri 15.9 milyar dolardan kişi başı ortalama 633 dolar olarak hesaplanmakta. Kaynak: http://tuik.gov.tr/UstMenu.do?metod=temelist
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar