23.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Yazarlar - EMİN DEMİR
5 Yorum | Yorumlar
HER ŞEY DAHİL GERİZEKALILIK MI?

 

 
Antalya’da Sabah gazetesi tarafından ‘’Turizm platformu 2017’’ başlıklı bir toplantı düzenlendi.
 
Toplantıda bir konuşma yapan Sabah Gazetesi yazarı Prof. Dr. Kerem Alkin’in ilk cümlesi salonda buz gibi bir hava esmesine neden oldu.
 
Alkin, özetle, ‘’Her şey dahil sistemi Türk turizminin en büyük geri zekalılığıdır. Bu sistem cahil Amerikalılar için icat edildi.
 
Zamanında Amerikalılar Orta Amerika ve Meksika gibi ülkelerde otellerden çıkıp yemek yediklerinde dayak yiyorlardı. Bunları kurtarmak için oteller bu sistemi icat etti. Biz de bunu alıp Türkiye’ye getirdik’’ dedi.
 
Bu lafları duyan salondaki turizmciler şaşkına döndü. 
 
Nasıl dönmesin ki. Turizmde tarih yazılmasına neden olan her şey dahil sisteminin kullanılmasının Türk turizminin en büyük geri zekalılığı olduğu söyleniyordu.
 
Neyse ki AKTOB Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu ve turizmci Volkan Şimşek hemen gereken cevabı Alkin’e verdi. 
 
Her şeyden önce her şey dahil sistemi Prof. Dr. Kerem Alkin’in dediği gibi Orta Amerika ve Meksika’da cahil Amerikalılar için icat edilmedi.
 
Her şey dahil sisteminin ilk uygulamalarına 1930’lu yıllarda İngiltere’de tatil kamplarında başlanıldı.
 
Bu sistem 1950 yılından sonra Club Med tarafından bütün dünyaya yayıldı.
 
Yani bu sistem cahil Amerikalılar tarafından değil sistemin getirdiği bir gereklilikten ortaya çıkmıştır.
 
Antalya bölgesi bu sistem sayesinde turizmde hızla büyümüş, 20 yıla yakın bir süredir de çift haneli bir büyüme gerçekleştirmiştir.
 
Antalya’da başarı ile uygulanan sistem turizmde rakibimiz olan İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin dikkatini çekmiş ve bu ülkelerden turizmciler Antalya’ya gelerek uygulamaları incelemişlerdir.
 
Şu anda dünyanın bir çok ülkesinde bu sistem uygulanmakta ama Antalya’daki gibi geniş çaplı bir uygulama hiçbir ülkede görülmemektedir. 
 
Bu sistem geri zekâlılık ise turizm yapan ve bu sistemi uygulayan tüm ülkeler geri zekalılık yapıyorlar.
 
Yani her şey dahil sistemini uygulamak geri zekalılık değildir. 
 
Bugün hala Avrupalı, Rus ve diğer ülkelerin vatandaşları bütün olumsuzluklara rağmen Antalya bölgesine gelmeye devam ediyorsa bunda en büyük pay bana göre her şey dahil sisteminindir.
 
Ama ‘’her şey dahil sistemi otellerimizin hak ettiği değerinden satılmasına engel oluyor’’ derseniz ona hak verilebilir.
 
Gerçekten otellerimiz her şey dahil sisteminin çılgını çıkardılar.
 
Artık sahilde güneşleyen turistin gözlüğünü temizlemek için bile personel tahsis edilmeye başlandı.
 
Her şey dahil sisteminin bu kadar yaygın kullanılması otellere büyük yük getiriyor. 7/24 yeme içme servisi otellerin hem personel masrafını katlıyor hem de yiyecek içecek masraflarını.
 
Son iki yılda yaşanan krizler nedeniyle otellerin fiyatları dibe vurdu.
 
Eğer bu böyle devam ederse oteller bir bir kapılarına kilit vurmak zorunda kalırlar. Bunun için krizi fırsata çevirmek ve her şey dahil sistemini revize etmek gerekiyor.
 
Her şey dahil sisteminin tanımını yapmak, hangi otellerin her şey dahile dahil olacaklarının belirlenmesi zorunlu.
 
Maliyetleri azaltmak, gelirleri artırmak için her şey dahil sistemini yeniden ele almaktan başka çare yok.
 
Çünkü otellerin fiyatları çok düştü. Böylesine kaliteli otellerimiz, verdiği kaliteli hizmete rağmen değerinde satılamıyor.
 
Oteller fiyatları o kadar düşürdüler ki eski büyük paralarla oda satmak için en az 10 yıl geçmesi lazım.
 
Maalesef Antalya’da 20 Doların altında bile her şey dahil satan otellerimiz mevcut.
 
Otellerin kişi başı maliyetleri ortada. 20 Doların altında yatak satmak zarar etmek anlamına gelir. Bu zarardan kurtulmak isteyen oteller hem personelden hem de kaliteden ödün vermek zorunda kalıyorlar.
 
Bu da Türk turizminin övündüğü kaliteli hizmetin yok olmasına neden olacaktır.
 
Bakanlık ve otelciler bir an önce bir araya gelip her şey dahil sistemini revize etmeliler.
 
Aksi taktirde bu sistemi bu şekilde kullananlar geri zekalılıktan kurtulamazlar…
 

29-05-2017 12:51

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Inanmiyorum
09-06-2017 12:57
HERŞEY DAHİL Mİ?
Herşey dahil sistemi evet Antalya fazlasıyla kullanıyor. Turist 25 euro günlüğü kalıyorsa, Türk misafir e geceliği 250 tl den herşey dahil satış fiyatları veriliyor. Mesela Çinliler anadolu tur u alıyorlar..bir gece 15 usd ye koca resortta kalıyor, Türkler 1 gece fiyat soruyor aynı otel e 160 TL..en ucuz u diyeyim..saçma sapan paket oyunu oynuyorlar..bu örnek sadece..Bulgarlar İranlılar Azeriler herşey dahil günlüğü 25 usd gibi bir fiyat a kalıyorlar herşey dahil...Türkler e 180,-TL...kişi başı. İranlılar Araplar Azeriler Bulgar Sırp misafir bitiriyor otele zararı kar dan daha fazla...adam gibi bir sistem oturtsunlar şu Turizmi artık...
ahishavi
31-05-2017 11:10
GERİ ZEKALILAR
turizmin içinde olmayıp , uzaktan ahkam kesen GERİ ZEKALILARI kınıyorum. Gelen misafir sayısını artırmak , onları mutlu etmek , bir kişiyi daha fazla nasıl getiririz çalışmaları yaparken otel işletmecilerine , tur operatörlerine çamur atan zihniyeti KINIYORUM. Bu kafa yapısındakiker sırça köşelerinizde oturun , ses çıkarmayın. Faydanızdan çok ZARARINIZ var !!!!!
borakucuktezcan
30-05-2017 14:14
HERSEY DAHİL
HERSEY DAHİL SİSTEM KÖTÜ DİYEREK KESİP ATMAK DOGRU DEGİL SİSTEM İYLEŞTİRİLEBİLİR KAAN KAVALOGLU NA HERSEY DAHİL SİSTEMLE İLGİLİ BİLİMSEL AÇIKLAMASINDAN DOLAYI TURİZMCİ OLARAK TESEKÜR EDERİM
Hamburglu
30-05-2017 12:12
HERSEY DAHIL
Hersey dahil,Gerizekalilik degil.Tur Operatörlerinin arzu ve baskisi ile yapilmaktadir. Buna uymak istemeyen Oteller,bos kalir.Turizim Pastasinin yarisindan fazlasini alan Tur Operatörlerinin istekleri otellerce kabul edilir.Türkiyede Hersey Dahilden cikmak mümkün degildir.Cünkü Oteller bir karar alip uygulamayalim diyemezler.Birlik ve beraber- lik olmadigi icin.Yani yarim Pansiyona dönmek cok zor.Ispanya gibi yapma sansida yok. Ispanya daki Oteller her seklini uyguluyorlar.Yani Oda Kahvalti-Yarim Pansiyon-Harsey Dahili müsterinin arzusuna göre veriyorlar.Ispanyada uygulama söyle oluyor.Kahvaltiya Ögle yemegine-Aksam yemegine ve icecek ve yiyecek almak isteyen oda Kartini gösteriyor. Oda kartini inceleyen sahsin ne sekilde kaldigini görüyor.Sahis eger oda Kahvalti almis ise arzusu yerine getiriliyor.Ayrica fis kesiliyor fiste icecegi veya yiyecegi oda hesa bina geciyor.Cikista oda kartini iadesi aninda yedikleri ve ictiklerinin ücreti ödeniyor Ödemeler pahalli degil.Otel ve Disaridaki Restoran ve Kafeterya fiatlari arasinda fazla fark yok hemen hemen ayni.En güzel yönü Otele Disaridan gelenler aksam yemegi ve icecek alabiliyorlar.Ücretini ödeyip gidiyorlar.Ben Ispanyada oda Kahvalti aliyorum.Ögle ve Aksam yemegimi istedigim yerde yiyorom.Itedigim Otelde Aksam yemegi yeme sansim var. Acik büfe aksam yemegi 15.00 € Hersey dahil icecek te aksam yemegi 18.00 €. Bunu Türkiyede uygulamak mümkün degilmi????? OLMAZ DIYE BIRSEY YOK.Olur tarafini arayin.
29-05-2017 15:37
Ya bir de cahil olmaslardi
Bu cahil Amerikalilarla gorusmek icin 6 ay bekleyip 20 dakika gorusmek icin 40 takla attik. Ya bir de cahil olmasalardi... Saka bir yana bu sozde yetkililer isleri ellerine yuzlerine bulastirdikca daha da seviyesizlesip cirkeflesiyorlar.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar