06.04.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar
FEHMİ KÖFTEOĞLU

Gezinomi.com


Otelleri.net
Türkiye Otelleri otelleri.net adresinde.


Haber Detayı
KARİKATÜRDE 'TURİZM VE BARIŞ' ÖDÜLÜ UKRAYNALI TSURANOVA'NIN
Anatolia dergisi ve TUYED'in düzenlediği 7'ncisi bu yıl Er Yatırım sponsorluğunda yapılan Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması'nın 'Turizm ve Barış' temalı sonuçları belli oldu
 
Anatolia Dergisi ile TUYED'in birlikte düzenlediği “Turizm ve Barış” temalı 7’inci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda birinciliği Ukraynalı karikatür sanatçısı Olena Tsuranova kazandı.
 
 
Er Yatırım’ın sponsorluğunda düzenlenen 7’nci Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Anatolia: Turizm Araştırmacıları Dergisi ile Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) tarafından düzenlenen yarışma Türkiye’nin dünya turizmindeki bilinirliğinin artırılması ve turizm olgusunun çizerlerin penceresinden aktarılmasını amaçlıyor. Yarışmanın diğer sponsorları arasında GMC Organizasyon, turizmgazetesi.com ve Detay Yayıncılık yer alıyor. Her yıl farklı bir tema altında düzenlenen, bu yıl ise “Turizm ve Barış” teması ile yapılan yarışmada yetişkinler kategorisinde Ukraynalı Olena Tsuranova birinci olurken, gençler kategorisinde 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut birinci oldu.
 
 
67 ülkeden 895 eser yarıştı
 
Uluslararası yarışmaya 67 ülkeden 445 karikatür sanatçısı toplam 895 eser gönderdi, bu eserler “yetişkinler” ve “gençler” olmak üzere iki kategoride değerlendirildi. Yetişkinler kategorisinde birinciliği Ukraynalı Olena Tsuranova kazanırken, İranlı sanatçı Mehdi Azizi ikinci, Kazakistanlı sanatçı Galym Boranbayev ise üçüncü oldu. Anadolu Üniversitesi öğretim üyelerinden merhum Prof. Atila Özer adına verilen özel ödülü ise Bulgaristanlı karikatürcüler Alla & Chavdar çifti aldı. Yetişkinler kategorisinde Vladimir Kazanevsky (Ukrayna), Seyran Caferli (Azerbaycan) ve Vladimir Semerenko (Rusya Federasyonu) mansiyon ödüllerini kazandılar. 
 
 
 
Gençler Kategorisi’nde birinci: Türkiye’den Mehmet Ali Mesut
 
“Turizm ve Barış”ın gençler kategorisinde Ukraynalı Olena Tsuranova birinci olurken, gençler kategorisinde 13 yaşındaki 
Mehmet Ali Mesut birinci oldu.
Geçtiğimiz yıldan itibaren verilmeye başlanan 16 ve altındaki yaşlarındaki karikatür sanatçılarını teşvik etmeyi amaçlayan “Gençler Kategorisi”nde ise Türkiye’den 13 yaşındaki Mehmet Ali Mesut’un eseri birinci oldu. Gençler kategorisinde verilen dört mansiyonu kazanan karikatür sanatçıları ise şöyle belirlendi: Bartu Çetinkaya (13 yaş, Türkiye), Büşra Esen (14, Türkiye) ve Mehmet Deniz Hubup (12 yaş, Türkiye).
 
Turizm hem stratejik hem ilham verici bir sektör
 
Yarışmanın ana sponsorluğunu üstlenen Er Yatırım’ın genel müdürü Ferzan Çelikkanat, şu açıklamayı yaptı: “Turizm ve karikatür sanatını bir araya getirmesiyle son derece anlamlı bir rol üstlenen Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na, ilk kez yapıldığı 2013’ten bu yana destek veriyoruz. Aradan geçen yedi yılda birbirinden yaratıcı ve ilham verici eserle karşılaştık. Yarışmanın belki de en önemli rolü, bizlere turizmin ne kadar büyülü ve ne kadar anlamlı bir kavram olduğunu bir kez daha göstermesi oldu. Bu sektöre yatırım yapan ve turizmin gerek insanlığa gerekse ülkemize sağladığı artı değeri çalışmalarının odağına alan bir firma olarak Uluslararası Turizm Karikatürleri Yarışması’na destek vermekten mutluyuz.”
 

15-04-2016 12:38

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar