26.04.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
3 Yorum | Yorumlar
2017'DE HANGİ ÜLKEDEN KAÇ TURİST GELECEK?
Birinci pazar Almanya 4. pazar Hollanda ile ilişkiler gerginleşiyor. 2. pazar Rusya ile ilişkiler iyi. Peki, 2017'de hangi ülkeden kaç ziyaretçi gelebilir?

 

Tarihinin en ağır krizinin yaşayan seyahat endüstrisinde, 2017 için ITB  Berlin Fuarı önemliydi. Fuar bitti. Fuara katılanların partnerleri ile görüşmelerde aldıkları bilgi ve edindikleri izlenimler ile çeşitli kurum ve kuruluşun yayınladığı raporlardaki veriler umut verici değil.
 
Edinilen izlenim, aktarılan bilgi ve raporlarda yer alan sonuçlar, özellikle de son dönemde Almanya ve Hollanda ile yaşanan gerginlikler nedeniyle,2017'nin 2016’dan daha kötü geçebileceği yönünde değerlendirmeler de yapılıyor.
 
ITB Berlin’de açıklanan iki önemli rapor / araştırmada da bu yönde sonuçlar var.
 
FUR ve IPK raporları
 
Bunlardan FUR'un 47 yıldır düzenli olarak hazırladığı Seyahat Analizleri (Reiseanalyse) raporunda 2017’de tatile çıkacak Almanların yüzde 41’inin Müslüman bir ülkeye tatil seyahati yapmayacağı belirtiliyor.
 
IPK raporunda da Türkiye güvenlik nedeniyle tercih edilmeyecek ülkeler arasında sayılıyor.
 
Almanya ve Hollanda ile gerginleşen ilişkiler
 
Bunlara bir de Almanya ve Hollanda ile ilişkilerin gerginleşmesi  eklendi.
 
Siyasal alanda ilişkilerin gerginleştiği ülkelerden Almanya Türkiye’nin turizmde birinci pazarı, Hollanda da Türkiye’nin ençok ziyaretçi aldığı ülkeler listesinde 4. sırada bulunuyor.
 
Bu durumda 2017’de Türkiye’ye hangi pazardan kaç kişinin gelebileceği merak ediliyor.
 
Bunun için ITB Berlin’de yapılan görüşmelerden edinilen bilgi ve yayınlanan raporlardaki verilere ek olarak 2016 yılında Antalya’ya gelenlerin ülkelere göre dağılımı ve ziyaretçi sayısındaki değişim baz alınarak bir simülasyon (Benzerlik kurma, varsayım)  yapıldı.
 
2016’da gerçekleşen veriler ve 2017’de geleceği tahmin edilen/ varsayılan veriler üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 2017’ye iyi başlayan Rusya ve BDT ülkelerinden  gelecek turist sayısı aynı şekilde artışa devam ederek yıl  sonunda yüzde 170 oranında artsa bile, 2017’de Antalya’ya gelebilecek toplam turist sayısı 7 milyonun biraz üzerinde gerçekleşebilir. .
 
Bu hesaplamada ilişkilerin gerginleştiği Türkiye’nin turizmde birinci pazarı olan Almanya’dan Antalya’ya gelecek ziyaretçi sayısının geçen yıla göre yüzde 11, yine ilişkilerin gerginleştiği, Türkiye’nin ençok ziyaretçi aldığı ülkeler sıralamasında 4. sırada olan Hollanda’dan Antalya’ya gelecek turist sayısının yüzde 18 azalacağı baz alınıyor.
 
Almanya ve Hollanda ile ilişkilerin gerginleşmesinden dolayı iki ülkeden gelecek turist sayısının daha da azalmasına neden olabilir. 
 
Bu simülasyonda, aralarında İngiltere, Avusturya ve Belçika’nın da olduğu ülkelerden geleceği tahmin edilen turist sayısındaki düşüş yaşanacak. . 
 
Rusya’da % 170’lik artışa rağmen
 
Bu bimülasyonda Rusya ve BDT ülkelerinden gelecek turist sayısı geçen yıla göre yüzde 170 oranında artış gösterebileceği varsayımı dikkate alındı.
 
2017’de Antalya’ya Rusya ve BDT ülkelerinden gelmesi beklenen turist sayısındaki bu artış sevindirici ve önemli, zira Rusya'dan gelecek turist sayısındaki yüzde 170'lik gerçekleştiğinde Antalya'ya gelen toplakm ziyaretçi sayısı yüzde 27 artıyor, ama tek başına bu yetmiyor.
 
2016 VERİLERİ IŞIĞINDA 2017’DE HANGİ PAZAR / ÜLKEDEN KAÇ KİŞİ GELEBİLİR (SİMULASYON)
 

12-03-2017 09:35

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
OrhanÇelik
13-03-2017 21:14
İngiliz Pazarı
Rus pazarının rublenin değer kazanması, 1 yıllık özlem ve Putinin destek açıklamaları ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağını düşünüyorum. Almanya pazarında yılların dostluğu ile ki gurbetçilerimize burada büyük görev düşüyor beklenen kadar düşüş olmayacağını düşünüyorum. İngiliz pazarı ise 2016ya oranla düşüş değil yükseliş olan bir pazar olacak gibi duruyor.
13-03-2017 13:34
Bir çiçekle bahar gelmez.
Evet, bir çiçekle bahar gelmez, sadece Rusya tek başına kurtarıcı olamayacaktır hatta sezon başı ve sezon sonu gibi Rusların çekildiği dönemlerde, kayıp Avrupalıların eksikliği daha da dramatik hissedilecek gibi görünüyor. Tahminlerinizde belirttiğiniz İngiltere ve Polonya düşüşleri konusunda farklı düşünüyoruz, ben bu pazarlarda 2016ya göre artış olacağını düşünüyorum, özellikle polonya geçen sene zaten dip yapmıştı.
reysahipleri
13-03-2017 09:57
ALTERNATİF PAZARLAR NEREDE?
Gayet güzel açıklanmış, işte bizim sıkıntımız Turizmi Turisti çeşitlendirememek ! Artık bunu anlamak gerekir, geçen sene rusya ile sıkıntı yasadık %50 dusus yasadık, bu sene AB ıle ılıskılerımız sıkıntı yasıyor ve Yıne 2015 e gore %40 larda dusus olacak. Bu durumda Bız Turızmciler ne yapmalıdır Devlet Neye Nereye Tesvık Vermelıdır ! 1- Bu tabloda İran nerede ? 2- Bu tabloda Hindistan nereden ? Düğün Turizminde önce gelen bir ülke 3- Bu tabloda ÇİN nerede, yılda 90 Mılyon turist gonderen bır ulke neden bıze 5 mılyon Cınlı gelmıyor ? Neden dış polıtıka da MAHALLES KAVGASI yasıyoruz? Suriye li mültecileri sınırdan geçiş yaptırın bırakın gıtsınler AB ye yetmedımı hala 3 mılyon Surıyelı yedırıp ıcırıp okutuyoruz ? bırak gıtsın ALmanya ya HOllanda ya. Bıraz da onlar dusunsun onların ıcınde sıkıntı cıksın. Yurt dısı polıtıkalarımızı derhal duzeltmelıyız atarlı gıderlı konusmak davranmak ulkemıze ekonomıye zarar verıyor. adamların ayagına bız basıyoruz bız onlara satasıyoruz ve ıllakı onlarda bıze cevap verıyor sonra da ADAM YIGIT ab ye saydırıyor dıyoruz. Ama ulkemıze zararı bunun. Bır an once ulke olarak sakın sukunet duzgun bır alana gırmelıyız. Bakın gorun TEK BASINA ona buna saydırıyor, TEK olmak guzel bır sey degıldır !!!
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar

ucuz uçak bileti plusFLY.com'dan alınır.