23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
KOÇKAR: RUS PAZARINDA FİYATLARIN ETKİSİYLE 2015 RAKAMLARI YAKALANIR
Anex Tour sahibi Neşet Koçkar: "Rusya ve BDT'den beklentiler çok büyük. Ancak Avrupa'dan yaşanan kaybın Rusya ve BDT pazarları ile kapatılması mümkün değil"...
 
Neşet Koçkar, Turizmgazetesi.com’dan Emin Demir’e yaptığı açıklamada, 2017 yılında Rusya ve Rusça konuşulan ülkelerde 5 milyon rakamının yakalanabileceğini, gelirde de 2016 yılı rakamlarının üzerine çıkılabileceğini belirtti. 
 
Koçkar, ‘’Türkiye, Avrupa pazarında genel bir daralma yaşıyor. Bu nedenle de Türkiye’nin Rusya ve BDT pazarlarından beklentileri çok büyük.  Ancak Avrupa pazarlarında yaşanan kaybın Rusya ve BDT pazarlarından kapatılması mümkün değil. ’Bu, bir sürü nedenden ötürü mümkün değildir. 
 
Her şeyden önce, tek bir pazara bağlı olmak stratejik olarak doğru bir yaklaşım değildir. Ben, şu andaki uygun fiyatların da etkisiyle bu yıl Rusya ve BDT ülkelerinde 2015 ve hatta 2014 rakamlarının üzerine çıkacağımıza inanıyorum. 2017 yılında Rusya ve Rusça konuşulan ülkelerde 5 milyon gibi bir hedefe ulaşabiliriz, gelir anlamında ise 2016 yılının biraz üzerine çıkabiliriz’’ dedi. 
 
Artış beklentileri karşılamaya yetmez
 
‘’Türkiye’deki ve Antalya’daki toplam yatak kapasitesini düşünürsek, Rusça konuşan ülkelerden gelecek turist sayısının yeterli olmayacağını görürüz’’ diyen Koçkar, ‘’25 Haziran’a kadar tablonun oldukça sıkıntılı olduğu görülüyor. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı arasında iç pazarın da desteğiyle doluluklar fena gitmez. Ancak onun dışında kalan süreçte Rusya ve BDT pazarında yaşanan talep artışı otelcinin beklentisini karşılamaya yetmeyecektir. Biz Avrupa’dan kaynaklanan kaybın çok az bir kısmını telafi edebiliriz’’ diye konuştu.
 
 
Anex'in 2017 hedefleri
 
Neşet Koçkar Anex Tour’un 2017 yılındaki Türkiye ile ilgili hedefleri hakkında da şunları söyledi: 
 
‘’Şu ana kadar sadece Antalya için sisteme girilmiş koltuk miktarımız 970 bin. Dalaman kapasitemiz 140 bin civarında. Programımızda Bodrum da yer alıyor ancak tam rakamı bilmiyorum. Toplam kapasitemiz 1 milyon bin civarında.
 
Türkiye turizminin Rusya pazarından beklentileri çok yüksek. Ancak geçen yıl iki ülke arasında sıkıntı vardı. Ancak bu yıl Türkiye ile yaşanan sorunlar aşıldı, artık kimse hatırlamıyor bile. Geçtiğimiz yılın bu döneminde her gün Rusya’da Türkiye aleyhine haberler çıkıyordu, şu anda tam tersine her gün Türkiye ile ilgili olumlu haberler çıkıyor. Bizim gördüğümüz şu: İki yıldır kriz yaşayan Ruslar doğru düzgün tatile gidemediler ve bu yıl genel anlamda yurt dışına çıkışlarda bir artış söz konusu. Kriz yaşanırken krizdir, sonra biter. Biz de yaşadık bunları. Zamanında, dolar bir anda o zamanın parasıyla 650 bin liradan 1 milyon 300 bin liraya çıkmıştı. Unuttuk gitti. Benim gördüğüm kadarıyla şu anda bütün destinasyonlara dönük talep artışı var.’’
 

18-03-2017 10:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar