23.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ELİTE WORLD AVRUPA'DA YATIRIMA HAZIRLANIYOR
Elite World Otelleri CEO'su Unsal Şınık, "Türkiye'de politikalar çok hızlı değişiyor, Avrupa'da yatırım için yer bakıyoruz" dedi.
Elite World Otelleri, yurtdışına açılma çalışmalarını sürdürüyor. Petersburg’da iki otel yapacak olan ve birinin inşasına başlayan grup Berlin, Münih, Viyana ve Budapeşte’ye yatırım planlıyor. 
 
Dünya Gazetesi'nden İbrahim Ekinci'nin haberine göre, 4'ü İstanbul'da biri Van'da ve biri de Marmaris'te olmak üzere toplam 6 altı oteli bulunan Elite World Otelleri CEO’su Unsal Şınık, “Berlin, Munih, Viyana ve Budapeşte’ye yatırım niyetimiz var. Birçok yere baktık, bakıyoruz” dedi.
 
"Politikalar çok hızlı değişiyor"
 
Şınık şunları söyledi: Yurtdışına da kendi markamızla gideriz. Türkiye’de yatırımlarda bir süre bekleyeceğiz. Politikalar çok hızlı değişiyor. Bir gün bir şey deniliyor ama sonra değişiyor.” 
 
Turizmde 2016'nın iyi gitmediğine işaret eden Şınık, "Bu yıl da sıkıntılı devam ediyor. 120 milyon dolarlık Elite World Europe’da doluluk oranı yuzde 20’lerde. Yabancı işadamları gelirdi, sıfırlandı diyebiliriz. Bölge otellerinde de durum farklı değil. Bu yatırımların geri dönüş süreleri 24 yıla çıktı. Daha önce iyi zamanlarda 12 yıldı. Daha erken dönüş zamanları da oldu. Bizim Van oteli iyi. Nevruz’da İranlı turist gelişi sayesinde fulldu. Ancak böyle diye projelerde durmak zor. Çünkü bunların kredi sözleşmeleri var. Doluluklar düşük de olsa bitirip nakit girişini sağlamak gerekiyor. Mecburen devam ediyoruz” diye konuştu.
 
"Basın Ekspres Yolu değişiyor"
 
"Basın Ekspres Yolu'nun sık politika değişikliğinin sıkıntısını da yaşıyor" diyen Ünsal Şınık, şöyle devam etti: "AHL’nin varlığı, fuar ve kongre merkezlerine yakınlığı bölgeye birçok otel yatırımı çekti. Şu sıralar aynı yol üzerinde 12 otel var. Daha fazlası proje halinde. Fakat hesap edilmedik bir gelişme oldu; 3. Havalimanı projesiyle birlikte AHL’nin kapatılması veya daha butik bir işlevle sınırlanması gündeme geldi. Bu gelişme bölgedeki başlamamış yatırımlarda tereddüt oluşturdu. Bizim otelin yakınında, 100 metre mesafe içinde 5 otel var. Bazı projeler de bekliyor.” 
 
Basın Ekspres Yolu’nun son dönemde müthiş değiştiğine dikkat çeken Şınık, “Fabrikalar yerini ticaret merkezlerine, rezidanslara bırakıyor. AHL kapansa da etkisi az olacak. Civarda kongre merkezleri var. CNR’ın ötesinde yeni bir kongre merkezi projesi var. 3. Havalimanı'na buradan bağlantı yapılacaktır” dedi.
 
"Booking'e dava açılması yanlış"
 
Öte yandan Booking.com'a açılan davayı da değerlendiren Şınık şunları söyledi: “TÜRSAB’ın Booking girişimi doğru değil. Artık her şey cepte. Onu bunu kapattırmak gereksiz, sen de kur. Bize online kanaldan gelen rezervasyonların yarısı Booking’dendi. İstanbul otellerinde rezervasyonların yüzde 46’sı online. 8 yıl önce bu oran yüzde 22’ydi. Bu kanalın etkisi artıyor. Türkiye’de çok iyi oteller var. Türkiye otelciliği öğrendi ama pazarlamayı öğrenemedi.”
 

19-04-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
TamerCansever
19-04-2017 08:19
Bravo Sayın Şınık, süper
Sn.Şınık özetlediğiniz halimiz ortada ve bunu çok net açıklamışsınız,ne yazık ki hala pazarlama-tanıtım ve yaklaşım eksikliğimiz bizlerin kendi kaderimize bırakılmışlığı,birlikteliğin sağlanamaması,kısır çekişmeler,benim yıllardır dile getirdiğim sunduğum öneriyi birgün hayata geçmesi gerektiğini herkes kabullenecektir.Biz Turizm cilerin bir TTP Türkiye Turizm Partisi ne ihtiyacı var,bu Partinin içeriğine belli bakanlıklar haricinde başka bir bakanlık almadan yoğun bir program ile kendi kurtuluşumuzu Tüm sektörün içindeki arkadaşlarımızla sağlıyabileceğimiz inancındayım.Saygılarımla Tamer Cansever
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar