19.06.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ERCİYES'TE OTELE TAHSİS EDİLEN 21 OTELDEN YALNIZ 2'Sİ YAPILDI
Kayseri Belediyesi'nin otel yatırımına başlanmayan arsaları geri alması isteniyor.

 

Kayseri Erciyes Kayak Merkezi’nde yapılması gereken 21 otelden  yalnız ikisinin gerçekleşmesi tartışılırken, belediyenin yatırım yapılmayacak arsaları geri alması isteniyor.
 
Belediye geri alsın
 
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Erciyes Kayak Merkezi’nde bulunuin mülkeyiti belerdiyeye ait iken üzerinde otel yapılması için yatırımcılara tahsis edilen arsalar üzerinde işlem yapılmamasını meclis gündemine getirdi.
Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında gündeme gelen konu ile ilgili olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, “Satılan otel arsalarını belediyenin dava açarak geri alması talep ediliyor. O nedenle bu konuyu meclise getirdik" dedi. 
Meclis Üyesi Dursun Ataş da, Erciyes'teki arsa satışları ile ilgili belediyenin zarara uğratılacağını ifade ederek, arsaların satışı ile Erciyes kayak Merkezi ilgili ihmali ya da kusuru olanlar varsa bunların belirlenmesini istedi.
 
Neden yatırım yapılmıyor
 
Ataş konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Çok büyük söylemlerle siyasetler yapılarak Erciyes'e 21 otel yapılacağı, esnafa büyük gelir sağlayacağı, istihdam oluşturulacağı ifade edilerek ihaleler yapıldı. 21 yer satışa çıkartıldı. Bunlarda satıldı. Toplam bedeli 3 milyon 400 bin TL gelir söz konusu oldu. Devamında satılamayan yerlerde pazarlık usulü satılması istendi. O günün şartlarında, şartınamaye ve satış sözleşmesine ne konuldu bilmiyoruz. Kayseri halkına da güzel güzel anlatıldı. Şimdi ise 2 otel yapıldı ve 19 otel yapılamadı. Şimdi sattığımız otel arsaları için aldığımız paraları verelim diyoruz. Hem de faizi ile verelim ve satışa çıkartalım. Şartnamelerde ne var. Bilmiyoruz. Şartnameye 2 yıl inşa yapılmadığında arsaların geri alınması şartı konulmalıydı. Şartı cezası konulmadı mı? Konuldu ise neden 5 yıl beklendi. 
 
Bu ortamda yatırım yapamayız deniyor
 
Genel Sekreter Beyhan da konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
"Erciyes'te 21 otel arsası satıldı. Çok az bir kısmı büyük otel, diğerleri butik oteldi. Otel şartnamelerinde şu vardı. 2 yıl içinde inşaata başlanacak ve 3 yılda bitecekti. Aradan geçen zamanda turizmdeki olumsuzluk ve yatırım yapmama gibi gelişmeler olunca ve doğalgazııı gecikmesinden sonra bazı sorunlar ortaya çıktı. Yatırımcılar yatırım yapmak için bize bunları söylemeye başladı, ifadelerinde, ülke koşulları, şartları ve gelinen nokta itibarıyla biz yatırım yapamıyoruz diyorlar. 
Biz arsaların geri alınmasıyla ilgili dava açacağız ama 3 yıl sürecek bu davalar. Seneler sürecek. Arsayı geri alacak olursak ve taliplere satarak, oluşabilecek zarar meydana gelmeyecek. 
 

10-05-2017 10:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar