23.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
İŞVEREN ARADIĞI GİBİ ELEMAN, ELEMAN ARADIĞI GİBİ İŞ BULAMADI
İŞKUR'a 2,3 milyon kişi iş bulmak ümidiyle başvurdu. Bunlardan 546 bini istihdam edilebildi. Ama bu dönemde işveren aradığı elemanı, iş arayan da aradığı işi bulamadı.
IŞKUR, seferberlik kapsamında yılın ilk yarısına ait istihdam verilerini açıkladı. Buna göre, yılık ilk yarısında 546 bin kişi işe yerleştirildi. İşverenler en çok satış danışmanı aradı, işsizler de en çok güvenlik görevlisi işi için başvurdu. 
 
Hürriyet Gazetesi’nin IK ekinde yer alan Noyan Doğan’ın haberine göre yılın ilk yarısında işverenlerden 1,3 milyon kişilik eleman talebi gelirken, İŞKUR'a 2,3 milyon kişi de iş bulmak ümidiyle başvurdu. Aynı dönemde 546 bin kişi istihdam edilebildi. İşverenler en çok satış danışmanı aradı, işsizler de en çok güvenlik görevlisi işi için başvurdu. Ancak işveren aradığı elemanı, iş arayan da aradığı işi bulamadı.
 
Yıl başında başlatılan istihdam seferberliği ile özel sektöre ilave alacakları her bir sigortalı için önce 773 lira tutarında prim ve vergi teşviki getirildi, kadın ve gençleri istihdam edecekler için de ilave destekler verildi, istihdamı artırma çalışmaları da İŞKUR aracılığı ile yürütüldü. Bu çerçevede iş arayanlar İŞKUR'a kayıt oldu, yeni eleman alacak işverenler de bu alımlarını yine İŞKUR üzerinden yaptı. Hedef, 2017'de 1,5 milyon kişiyi iş sahibi yapmaktı. İlk 5 aylık dönemde de 1 milyon kişiye istihdam yaratıldı. 
 
Başvuranlardan ancak % 23 iş bulabildi
 
Hafta başında ise İŞKUR, seferberlik kapsamında yılın ilk yarısına ilişkin istihdam verilerini açıkladı. Buna göre, yılın ilk yarısında 546 bin kişi işe yerleştirildi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26'lık istihdam artışı sağlandı. İş bulanların yüzde 70'i erkeklerden, yüzde 30'u da kadınlardan oluştu. 
İŞKUR'un açıkladığı verilere göre bu yılın ilk yarısında, yani istihdam seferberliği döneminde, İŞKUR'a 2 milyon 381 kişi iş bulmak için başvurdu. Geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ise İŞKU'a iş bulmak için başvuranların sayısında yüzde 54'lük bir artış görülüyor. Başvuranların yüzde 46'sı (1.099.604 kişi) işsizlerden oluştu. Aynı dönemde 546 bin 595 kişi de İŞKUR tarafından işe yerleştirildi. Daha açık bir anlatımla başvuranların yüzde 23'ü istihdam edildi. 
 
Kayıtlı işsizler  % 30 arttı
 
Öte yandan, istihdam seferberliği kapsamında işverenlerin teşviklerden yararlanması için yeni eleman almak, alınan elemanın da son 3 aydır işsiz olması gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında İŞKUR'a başvuran 1 milyon işsiz kişinin yüzde 50'sinin işe yerleştiği görülüyor. Aynı zamanda istihdam seferberliği kapsamında ilk 5 ayda yaratılan 1 milyon kişilik istihdamın yarısının İŞKUR'a başvuranlardan oluştuğu da dikkat çekiyor. Ancak, İŞKUR'un açıkladığı veriler bir başka gerçeği daha ortaya koyuyor. O da kayıtlı işsiz sayısındaki artış. 2016'nın ilk yarısında kayıtlı işsiz sayısı 1,9 milyon iken bu senenin aynı döneminde bu sayı yüzde 30'a yakın artışla 2,4 milyona çıkmış durumda.
 
Yıl  başında başlatılan istihdam seferberliği İŞKUR aracılığı ile yürütüldü. İlk yarıda işverenlerden gelen talepler incelendiğinde nitelik gerektirmeyen işler dışarıda tutulduğunda en çok talep satış danışmanlığı için geldi. İşverenler  74 bine yakın satış danışmanı ararken, sadece 34 bini aradığı elemanı bulabildi. İkinci sırayı ise güvenik görevlisi alıyor. 
İşverenler ilk yarıda 44 bine yakın güvenlik görevlisi talebinde bulundu, buna karşılık 29 bin kişilik istihdam gerçekleştirildi
 İŞKUR'a müracaat eden işsizlerin iş aradığı mesleklere bakıldığında ilk sırayı güvenik görevlisi ve satış danışmanı alıyor. 
İş arayanların en çok müracaat ettiği iş, satış danışmanlığı. İlk yarıda 103 bin kişi başvurmuş ancak bunların 34 bini iş bulabilmiş.
 
 
 En çok iş aranan bir diğer meslek ise büro memurluğu. 80 bine yakın kişi büro memurluğu için başvurmuş,10 bini işe yerleştirilebilmiş.
 
İlk yarıda istihdam açısından en şanslı kesim ise güvenlik görevlisi işi arayanlar oldu. Başvurunun üzerinde işe yerleştirme yapıldı. Bu da şunu gösteriyor ki, işveren de iş arayan da aradığını bulamadı. 
 
 

06-08-2017 10:40

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar