23.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
"FECAATİ GİZLEMEK İÇİN RAKAMLARLA OYNANIYOR"
AKP döneminin en uzun süreyle Kültür ve Turizm bakanı görevinde bulunan Ertuğrul Günay tartışılan turizm rakamları ile ilgili ciddi suçlamada bulundu...
 
 
Eski AKP'li ve en uzun süreyle Kültür ve Turizm Bakanlğı görevinde bulunmuş olan Ertuğrul Günay, turizmdeki durumu değerlendirirken rakamlarla ilgili ciddi bir suçlamada bulunarak ' Rakamlarla oynuyorlar" dedi.
 
Turizm gelirlerini, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında 3 yıl öncesine oranla yaşanan düşüşü ve bunun muhtemel nedenlerini Euronews’e değerlendiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay 2014 ve 2015 yılından bu yana resmi rakamlarla bir miktar oynandığını söyledi.
 
Ertuğrul Günay, Euronews'den Devrim Hacısalihoğlu'nun sorularına şu yanıtları verdi:
 
2014'ten beri düşüşün nedeni  siyasi
 
Türkiye’de son yayınlanan turizm sektörü verileri bu yılın ikinci çeyreğinde turist sayısında ve gelirlerde bir artışa işaret ediyor. Türk turizmcileri için umut verici bu gelişmenin yanında rakamlar 3 yıl öncesine oranla önemli oranda gerilemiş durumda. Ağustos 2007’de Kültür ve Turizm Bakanı oldunuz. İstatistikler bu yıldan itibaren görevi bıraktığınız 2013 yılına kadar Türkiye’nin turizm gelirlerinin ve turist sayısınnın her yıl arttığını gösteriyor. 2014 yılından bugüne kadar ise belirgin bir düşüş var.
 
Listenin 6. sırasındaydık, liste dışı kaldık
 
Bunun ana nedenleri neler olabilir?
 
Gerçekten 2013-2014’ten itibaren Türkiye turizminde bir gerileyiş var. 2012-2013 rakamlarında biz dünya altıncısıydık. Avrupa’da da Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra dördüncüydük. Şimdi galiba ilk 10’un gerisine doğru hızla gidiyoruz. Bu büyük ölçüde kişilerden daha çok, dış politikadan kaynaklandı. 2011-2012 yıllarında Türkiye, Suriye sorununa gereksiz ve abartılı biçimde muhatap oldu. Bu sorunun tarafı haline geldi. Ben o zaman hükümetteydim, 2012’nin sonuna kadar. 
 
Suriye sorununun Türkiye’ye büyük olumsuz yansımaları olacağı konusunda uyarmıştım hükümeti. O zaman sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanımız 6 ay içinde sorunun çözüleceğini söylemişti. Altıncı yılı dolduruyoruz o tarihten bu yana. Suriye’den gelen mülteciler, Suriye’ye giden, Suriye’den gelen bir takım fundamentalist akımların mensupları, bunların Türkiye’de yarattıkları kargaşa ve terör ortamı, bunun başka alanlardaki yansımaları bu geriye gidişin birinci sebebi oldu. Bir başka neden de 2013 ortasından itibaren Gezi Parkı ile başlayan, Türkiye’nin demokratikleşme, Avrupa Birliği çizgisinde kararlılıkla yürüme yerine daha başka bir çizgiyi tercih etmesi, daha otoriter, daha totaliter bir savrulma içine girmesi gibi bir görüntü alması oldu.
 
Bu yıl bir miktar canlandı yeniden ama Rusya’dan gelenlerin kültür ve gelir düzeyleri biraz daha geriye gitti. Türkiye ne yazık ki biraz daha ucuz bir turizm ülkesi olarak görünmeye başladı. Rusya pazarındaki iyileşmeye karşın, bu yıl Avrupa pazarında sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim asıl büyük partnerimiz Avrupa. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, Fransa. Bütün bu ülkeler Türkiye’nin tekrar yükselen marka değerini yakalayabilmesi için çok önemli.''
 
'Fecaati gizlemek için rakamlarla oynanıyor'
 
Bu yılın ikinci çeyreğindeki turizm gelirlerindeki ve turist sayısındaki artış, sadece Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ile mi ilgili?
 
Bu göreceli bir artış. Geçen yıl özellikle Rusya pazarında ve Rusya’ya bağlı olarak turizm yapan yörelerde çok dibe vurmuş gibi göründüğümüz için bu yıl bir kıpırdanma var ama gelirin arttığını söylemek mümkün değil. Üzüntüyle şunu da söylemek istiyorum, 2014’ten 2015’ten sonra bir miktar resmi rakamlarla da oynanıyor. İstatistiklerle de oynanıyor, düşüşün fecaatini çok göstermemek için. Ben bu rakamların önceki yıllardaki hesaplanış biçimlerini de biliyorum, sonraki yıllardaki bir miktar yapay artışların arkasındaki nedenleri de biliyorum. Bu yıl gelenlerin sayısı artmış gibi görünüyor ama kişi başına gelir önceki yıllara göre artmıyor, düşüyor. 
 
'15 Temmuz sonrası turizmi olumsuz etkiledi'
 
Türkiye’nin Avrupa değerlerinden, özellikle hukuk devletinden kopuyor görüntüsü de turizmi olumsuz etkiliyor. 15 Temmuz menfur bir girişimdi. Lanetlenmesi gereken bir girişimdi. Ama arkasından demokrasiye dönmek konusunda çok umut verici gelişmeler yaşanmadı. Bir ölçüde darbe girişiminin yarattığı sevimsiz ortam başka boyutlarda toplumun üzerine çöreklendi. Çok sayıda gözaltı, tutuklama, turistlere, yabancı gazetecilere varana kadar sevimsiz olaylar yaşandı. Bu da tabii dışarıdan bakıldığı zaman, hukukun tartışmalı olduğu, güvenliğin büyük ölçüde zedelenmiş olduğu bir ülke olarak görünüyor.
 
İnsanlar, dünyada güvenli bölgelere, hukukun iyi işlediği, rahatça gezip dolaşabilecekleri, can güvenliği yaşamayacakları veya özgürlük sorunu yaşamayacakları yerleri görmek istiyorlar. Macera turizmini tercih edenler de var, savaş ortamlarına gidenler de var ama turizmin asıl özelliği barış içinde gelişmesi ve barışı geliştirmesidir. Türkiye ne yazık ki bu alanlarda bazı sorunlar, sıkınıtılar, zaafiyetler yaşadığı için biz bunların bedelini ödüyoruz. 15 Temmuz sonrası yaşanan hukukun tartışmalı hale geldiği ortam da Türkiye’de turizmin geriye gidişini tetikleyen nedenlerden biri oldu.
 
' Tek başına Uzakdoğu  yetmez, Avrupa olmadan olmaz'
 
Uzak Doğu ülkelerine gözünü diken bir alternatif arayışı söz konusu. Türkiye’nin turizm politikasında bu bölgeler alternatif olabilir mi?
 
Biz Rusya’nın güneyinde ve Avrupa’nın güneydoğusunda sıcak iklim ülkesiyiz. Dünyanın büyük pazarları bunlar. Türkiye’nin turizmdeki son 20-25 yılda, son 5-10 yıldaki başarısının arkasında bu iki büyük pazara yakın olmak geliyor. Çin, Hindistan, dünyaya açılıyor, Japonya var, Arap ülkeleri var. Biz zaten turizmin yükseldiği dönemlerde, örneğin benim görev yaptığım 2010-2011-2012 yıllarında da bu pazarlara yönelik büyük gayretler içindeydik. Uzak Doğu’da çok önemli tanıtım çalışmaları yapıyorduk. Çin’de ikinci bir müşavirlik açmıştık. Fakat bu ülkelerden bize gelenlerin sayısı yüzde 100 artsa bile bizim Avrupa’dan yaşadığımız kayıpları karşılamaz. Almanya’dan 5 milyonun üzerinde, Fransa’dan 1 milyonun üzerinde, Hollanda’dan, İngiltere’den 2 milyonlarla ölçülen sayılarda insanlar gelirken Uzak Doğu’dan Çin’den, Japonya’dan Hindistan’dan 100’er bin kişi geliyor.
 
O yüzden uzak pazarlara yönelik gayretleri sürdürmeliyiz. Benim dönemimde Brezilya’da da müşavirlik açtık. Ama ne yapıp edip Avrupa’yla ilişkilerimizi iyileştirmemiz, Rusya pazarında yeniden daha varlıklı ve kültürlü kesimlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayıcı bir takım tanıtımlar yapmamız gerekiyor. Bizim komşularımız ülkemize akın akın gelmezse, onların gelmemesinin nedenleri, onların kanaatleri dünyanın başka pazarlarını da ilgilendirir. Avrupa Türkiye’yi terk ederse Uzak Doğu’dan Türkiye turizmini yeniden dünya beşincisi dünya altıncısı yapamayız.
 
 

06-08-2017 01:19

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar