23.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
ANTALYA'DA ARTIŞ TEMMUZ'DA DA SÜRDÜ
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı : "Temmuz ayında Rusya'dan gelişler sayısı en iyi yılımız olan 2014'ü geçti"...

 

Antalya’daki durumu değerlendiren Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Kaynak pazarlarımız ülkeler ile siyasi ilişkiler sektöre olumsuz yansıyor” dedi.
 
Rusya pazarındaki büyümede kaldıraç rolünü konaklama kesimi üstlendiğini belirten Yağcı, ciddi oranda fiyat indirimleri yapılarak pazarın bir sezonda eski talep yapısına dönmesine olanak sağlandığını söyledi
 
AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
 
Genel olarak sadece Temmuz ayında Ukrayna, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, Kazkistan, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak tan gelen turist sayıları 2014 yılını geçmiş durumdadır.
 
Bunun yanısıra, İngiltere pazarı Temmuz ayında yüzde 9 artmıştır. Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya,ve Sırbistanda 2016 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmiş, 2014 yılı rakamlarına henüz ulaşılmamıştır.
 
Fakat; geçen aylarda olduğu gibi Danimarka, Hollanda, İsveç, Belçika, Finlandiya, Norveç, İsviçre ve Avusturya pazarlarındaki düşüş devam etmektedir. Bu pazarlardaki düşüş diğer pazarların büyüme ivmesini olumsuz etkilemektedir. 
 
Özetle, Temmuz ayı genelinde Antalya’ya gelen turist sayısı 2016 yılına göre %76 artmış; 2015 yılına göre yüzde 8 ekside ve 2014 yılına göre yüzde 9 eksidedir”.
 
“2017 yılındaki büyümenin ana unsuru Rusya pazarı olmuştur” diyen Yağcı  daha sonra şunları söyledi:
 Ocak-Temmuz arası kümülatif olarak geçen yıla kıyasla büyümenin yüzde 100’ü Rusya kaynaklıdır. Her ne kadar bazı pazarlarımızda büyüme olsa da Almanya, İskandinav ülkeleri ve Benelüx ülkelerindeki düşüş ancak diğer pazarların artışıyla dengelenmiştir. Fakat 2016 ya kıyasla oluşan 2 milyon fazla turistin tamamı Rusya kaynaklıdır. Bu da bize şunu gösteriyor ki 2018 yılında Avrupa pazarında özellikle Almanya, Benelüx ve İskandinav ülkelerinde büyümeye mutlaka geçmeliyiz.
 
Antalya, Rusya odaklı bir büyüme modelinde Avrupa pazarında, özellikle Almanyadaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir. “
 

07-08-2017 03:11

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar