23.07.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
SAĞLIK TURİZMİ İÇİN KAMU HASTANELERİNİ DE YETKİLİ
Sağlık turizmi ile ilgili yönetmelikte yapılan değişiklik ile kamu hastaneleri de artık bu alanda hizmet verebilecek..

 

13 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanırken, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterleri yerine getiren kamu hastaneleri, yurt dışından direkt hasta alabilecek. 
 
Yönetmelikte, konuyla ilgili olarak, "Uluslararası sağlık turizmi kapsamında faaliyette bulunabilmek için; sağlık tesisinin ve aracı kuruluşun uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi alması zorunludur" denildi. 
 
Sağlık Bakanlığı, turist getirmek isteyen hastanelere yönelik birçok kriter belirledi. 
 
Hastaneler, sağlık turizmi hizmeti verecek doktorun tüm bilgilerini internette detaylı bir şekilde anlatacak. Turistler, hekimle ilgili istediği bilgilere rahatlıkla ulaşabilecek. 
 
Ayrıca hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, yapılan incelemeler ve taburcu edildikten sonra hastanın yapması gerekenler, turistin kendi dilinde hazırlanarak, imza karşılığında teslim edilecek. Ayrıca, turistin ödemelerini, gelmeden önce depozito olarak hastanenin
hesabına yatırabileceği bir altyapı oluşturulacak. 
 
7 başlıkta 9 kriter
 
Yabancı hasta getirme imkanından yararlanmak isteyen hastaneler, İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvuruda bulunacak. Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği 7 ana başlıktaki 9 kriteri yerine getiren hastaneler, turist getiren aracı kuruluşlarla anlaşma yapabilecek. Bu sayede sağlık turistinin rahatlıkla hastanelere ulaşması sağlanacak. 
 

10-08-2017 12:55

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar