19.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
HELAL TURİZM İÇİN AKREDİTASYON BİRİMİ (HAK) OLUŞTURULACAK
Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kurulacak birim için kanun taslağı hazırlandı...

 

Ekonomi Bakanlığı'nın öncülüğünde 'Helal Akreditasyon Kurumu' kurulması için yasal zemin hazırlıklarına başlandı. 
 
Kurum, Türkiye ve yurtdışındaki sertifikasyon değerlendirme kuruluşlarına helal akreditasyon hizmeti sunacak. Türkiye'nin uluslararası arenada temsil gücünün artırılması sağlanacak. 
 
Konuyla ilgili olarak hazırlanan taslağa göre, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), uluslararası ve bölgesel akreditasyon birlikleri ve örgütleri nezdinde Türkiye'yi temsil edecek, ilgili kurum ve kuruluşlarla ilişkiler kurup işbirliği yapacak, idari ve mali olarak özerk olacak Helal Akreditasyon Kurumunun karar organı, 11 kişiden oluşacak. Yönetim Kurulu'nda hem devlet hem de özel sektör temsilcileri bulunacak. Taslağa göre, yönetim kurulu üyeleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Türkiye ihracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından bildirilecek. 
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci geçtiğimiz aylarda Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş gerekçesine ilişkin olarak açıklamalarda bulunmuştu, islam işbirliği Teşkilatı (IIT) çatısı altında 28 ülkenin kabul ettiği standardizasyonuna ilişkin artık bir akreditasyon kurumunun da olması gerektiğini belirterek şunları söylemişti: 
"Diğer ülkelerinde katılacağı uluslararası bir yapı kurulacak, islam işbirliği Teşkilatı'nın çıkardığı ortak bir standardizasyon, SMIC adlı yapı, onun hayata geçirilmesi lazım. O noktaya geldik artık. 28 ülke kabul etti bu standardizasyonu. Bunun artık bir akreditasyon kurumu olması lazım. Kurulacak bu ortak yapı ne yapacak? Pakistan'da, Bangladeş'te, Suudi Arabistan'da helal sertifıkasyonu yapacak kurumları akredite edecek."
 

11-09-2017 01:17

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar