20.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
HANGİ OTEL ADINI NEREDEN ALIYOR
Otellerin birçoğu, mimarisinin yanı sıra ilginç adlarıyla da dikkat çekiyor. Peki hangi otel adını nereden aldı ne anlama geliyor.
 
 
Türkiye'de turizmin başkenti Antalya’daki oteller sektörün lokomotifi olmanın yanında adları ile de dikkat çekiyor.
 
Kimi otel sahipleri, oteline aile adını vermeyi tercih ederken, kimi tesisler ise mitolojik bir kahraman, mimari yapı, gemi, uçak, çiçek veya bir masalda geçen mekanın ismini almış.
 
Olimpiyat Güreş şampiyonunun oteli Champion
 
Kemer'deki Champion Tatil Köyü'nün isim hikayesini anlatan otelin sahibi ve Türkiye Otelciler Federasyonu Osman Ayık, "Champion" isminin babası Ahmet Ayık'ın sporcu geçmişinden geldiğini söyledi.
 
Babasının tatil köyünün kurucusu olduğunu ifade eden Ayık, "Burası bir aile işletmesi. Babam güreşte eski olimpiyat ve dünya şampiyonudur. 1970'de güreşi bıraktı, 1988'de bu tesisi açtık. Babamın sporcu geçmişi dolayısıyla tesise 'Champion' ismini verdik." dedi.
 
Efsane uçak: Concorde
 
Antalya Kundu'daki Concorde De Luxe Resort'un sahibi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ise 2000'li yıllardan itibaren Antalya Kundu'da konsept otel projelerinin ağırlık kazandığını söyledi.
 
Concorde'in yatırımına 2004'de başladıklarını aktaran Yağcı, şunları kaydetti:
 
"O dönem Kundu'da Kremlin, Titanic gibi tematik oteller vardı. Bölge tematik otellerle ünlenmeye başlamıştı. Biz de bölgenin yapı özelliğine uygun tematik otel yapma fikriyle başladık. Yaptığımız mimari proje de 2004-2005 yıllarında Concorde uçaklarının piyasadan kalktığı bir döneme denk geldi. O dönemin esprisiyle 'Concorde'de uçamadınız ama konaklayabilirsiniz' esprisiyle uçak mimarisinde bir otel yapma fikrine vardık. İsmini de Concorde koyduk. İsim alıcının ilgisini çekiyor, pazarlamada da çok faydası oluyor. Bu ambiyansı yaşamak isteyen misafirlerimiz çok oluyor."
 
Güzellik kraliçesi : Calista
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Calista Luxury Resort Genel Müdürü Ali Kızıldağ da otellere isim bulurken ağırlıklı olarak yöresel, tarihsel ve mitolojik değerlerin kullanıldığını dile getirdi.
 
Kendi otellerinin isminde de mitolojik bir değer kullanıldığını anlatan Kızıldağ, Calista'nın mitolojide bir güzellik kraliçesi olduğuna dikkati çekti.
 
Calista'nın "en güzel, en muhteşem" anlamına geldiğini belirten Kızıldağ, "Mitolojide Calista isimli güzel bir kadın çok daha güzel olmak için farklı işlerle uğraşıyor, tüm zamanını daha güzel olmak için harcıyor. Bu durum diğer tanrıların hoşuna gitmiyor, bunu çirkinleştiriyorlar. Daha sonra Calista bakıyor ki asıl güzellik yürekte, ruhta. Kendisini iyiliğe, yardımseverliğe adıyor. Bu değişkenlik tanrıların hoşuna gidiyor, Calista'yı kainattaki en güzel kadın haline getiriyorlar. Calista ismi bu mitolojik hikayeden alındı." diye konuştu.
 
Çiçekten, tanrıçadan, batan gemiden etkilenen de var
 
Karya çiçeği : Regnum 
 
Bu arada, Belek'te 2015'de G-20 Liderler Zirvesi'ne de ev sahipliği yapan Regnum Carya adını "karya çiçeği"nden aldı. 
 
Moğol imparatorunun sarayı: Xanadu
 
Belek'te bulunan Xanadu ise Çin-Moğol İmparatoru Kubilay Han'ın yazlık sarayının adını taşıyor.
 
Aşk tanrıçası Adonis
 
Lara bölgesinde bulunan Adonis Otel ise adını mitolojideki aşk tanrıçası Afrodit'in sevgilisinden almış. Antalya Kaleiçi'ndeki Routlingenhof isminin de sahibinin, bir zamanlar yaşadığı Almanya'daki küçük şehirden aldığı ifade ediliyor.
 
Robin Hood'un hikayesindeki Sherwood 
 
Kemer Göknük'teki Sherwood Otel'in ismi ise Robin Hood'un hikayesinde geçen ormanın adından esinlenildi.
 
Titanic ve Queen Elizabeth
 
Kundu ve Belek'te bulunan Titanic otelleri ise 15 Nisan 1912'de bir buz dağına çarparak batan Titanic isimli yolcu gemisinden almış. Gemi şeklindeki mimarisiyle öne çıkan Queen Elizabeth Elite Suite Hotel ismi ise bir İngiliz savaş gemisinden geliyor.
 
Topkapı ve Kremlin
 
Kundu Oteller Bölgesinde bulunan Mardan Palace ismi ise otelin sahibi Azeri asıllı Rus iş adamı Telman İsmailov'un babasının adı. Yine Kundu Oteller Bölgesinde bulunan "Topkapı Palace" de İstanbul'daki dünyaca ünlü Topkapı Sarayı'ndan esinlenerek, tipik bir Osmanlı mimarisinde inşa edildiği için "Topkapı" ismini almış.
 
Topkapı Palace'nin yanında bulunan "Kremlin Palace" ise mimarisi Rusya'nın başkenti Moskova'daki Kremlin Sarayı'ndan esinlenerek yapıldığı için "Kremlin" adını aldı.  (AA)
 
 
 

12-09-2017 01:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar