20.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
KONTRATLARDA YETKİLİ MAHKEME TARTIŞMASI
GETOB Başkan Yardımcısı İsmail Yıldız, kontratlarda anlaşmazlık halinde yetkili mahkemenin İngiltere yerine Türkiye olmasını otelcinin kabotajı olarak gördüklerini söyledi

 

Özellikle İngiliz pazarında, başta son dönemde  yaygınlaşan ‘Bedavacı’ turistlere karşı yargıda alınacak önlemler ve reklamasyon ile ilgili anlaşmazlıklarda hangi ülke mahkemelerinin yetkili olacağı konusunda tartışma başladı.
 
Otelciler ‘Bedevacı’ turistlerin açtığı haksız reklamasyon davaları nedeniyle hergün aertan oranda tazminat ödemek zorunda kalıyor.
 
Bunun nedeni de konuyla ilgili açılan davalarda kontratlarda yetkili mahkeme olarak İngiltere’nin gösterilmesiydi.
 
Marmaris otelcileri ısrarlı ve toplu hareket ediyor
 
 
Bunun üzerine Marmaris’teki otelciler, kontrata yetkili mahkeme olarak Türkiye’yi konulması konusunda birlikte hareket etme kararı aldı.
 
2018 yılı için kontratların imzalanmayı başladığı bu günlerde İngiliz tur operatörleri otelcilerin bu talebine itiraz ediyor.
 
"Otelcilerin kabotajı"
 
Kısa adı GETOB olan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı ve Turunç Oteller Grubu’nun CEO’su İsmail Yıldız, otelcinin bu konuyu kabotaj olarak gördüklerini söyledi.
 
Yıldız konuyla ilgili bilgi verirken şunları söyledi:
“Benim kendi ülkemin ceza kanunlarına göre hareket edebilmeliyim. Ya da misafir burada sorunlarını rehber eşliğinde belgelemeli. Ülkeye döndükten sonraki her türlü mahkemeye karşıyım. Ben ’bu şekilde devam ederseniz, bu şartlarda çalışmak istemiyorum’ dedim. Ticari olarak da kaygıya düşeceğiz.
 
"Yeter artık"
 
Yeter artık. Sizlerin dayatmalarıyla değil. Kontratların altına Türkiye mahkemeleri yetkilidir ya da burada çözülecektir diyerek bir iyileştirme yapmazsanız biz grup olarak İngiltere’de her şey dahil otellerin hiçbirine sizleri almama kararı aldık dedik. Kendileri hiç beklemiyorlardı. Çünkü 2018 yılında çok ciddi artış bekliyorlar. Kapasite arttırıyorlar” dedi.
 
Talep yükseliyor, kabul etmek zorunda kalacaklar
 
Yıldız, gelecek yıl İngiliz pazarında bu yıla göre yüzde yüz artış yaşandığını belirterek otelcilere seslendi: “2015’i yakalayabileceklerini düşünüyorlar. Yüzde 30’lar 40’lar telaffuz ediliyor. Koltuk sayısı fazla. İspanya’da çok büyük sorunlar yaşıyorlar. Çok tartışılıyor şu an. Benim yapmak istediğim onlara da örnek olur. Her şey dahilde İngiliz istemiyoruz diyerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. 2018’de 2017’ye karşı yüzde yüz İngiliz sayısı artış olacağını düşünüyorum."
 
Reklamasyon gelir kapısI haline getirildi
 
İsmail Yıldız, bazı tur operatörlerinin de reklamasyon konusundan haksız kazanç sağlama yoluna gittiğini söyledi.
 

12-09-2017 10:18

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
ahmetbal
12-09-2017 13:10
Reklamasyon cozumu
Bana gore en iyi cozum; Musterinin Otel ile ilgili bir sikayeti var ise Otelden ayrilmadan otel yetkilileri ile cozulmeli..otelci ilgilenmiyorsa Rehberi veya acenta temsilcisi ile gorusmeli (Acenta rezervasyonlarinda) Internet musterisi ise O zaman ne olacak? Kime sikayet edebilecek...ayrica parayi ingiliz bir Acentaya odedi ise ona hesap sormasi gerekmezmi? burada biraz karisik bir durum var..hukukcular ile gorusmek lazim
12-09-2017 10:52
kötü niyet
bu durumu sonuna kadar destekliyorum, kötü niyetli turist çok fazla oldu özellikle ingiliz ve alman, hiç olmayacak yerlerin çok yakın resmini çekiyor tahtaya su döküyor resmini çekiyor, zaten öyle çekince kirli gözükür, ve hijyen değil diyor resimlere bakınca mahkemede şak diye karar veriyor, olay yerini git gör bak yok orada oturup burası hakkında karar veriyorlar, kabul edilmesin b encede buradaki mahkemeler yetkili olsun
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar