20.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
MERKEL,'TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERİ DONDURMA' TALEBİNE TAM DESTEK ALAMADI
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye ile AB üyeliği müzakere sürecine son verilmesi önerisine Avusturya dışında tam destek veren olmadı.
 
 
Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, ‘Türkiye ile müzakerelerin bitirilmesi’ çıkışı üye ülkelerin çoğundan destek görmezken Avrupa Parlamentosu (AP) bu fikre soğuk olduğunun sinyallerini veriyor. AP’deki ana siyasi grupların liderleri, müzakerelerin tamamen sonlandırılmasından yana değil.
 
"Türkiye Erdoğan değil"
 
Avrupa Konseyi (AP)’nin ikinci büyük grubu olan Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) lideri Gianni Pittella Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin sonlandırılmasına karşıyız. Adaylık statüsüne son verilmesi Erdoğan’a değil Türk halkına zarar verir” dedi.
 
Yeşiller Grubu Eş Başkanı Ska Keller de “Türkiye Erdoğan, Erdoğan da Türkiye değil” vurgusu yaparak müzakerelerin tamamen bitirilmesine karşı olduklarını söyledi.
 
"Net tavır alınmalı"
 
AP’nin en büyük siyasi grubu olan Avrupa Halk Partisi (EPP) Lideri Manfred Weber, Türk tarafından ‘yeni provokasyonlar’ olduğunu belirterek net bir sinyal verilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi. AP’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Weber, “Müzakereleri dondurmaya yönelik net bir karara ihtiyaç var. Hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyiz” ifadelerini kullandı.
 
Oybirliği gerekiyor
 
Müzakerelerin askıya alınması için ya Komisyon’un öneride bulunması ya da üye ülkelerin üçte birinden bu yönde talep gelmesi gerekiyor. Bu talebin gelmesi halinde Komisyon müzakerelerin askıya alınmasına ve yeniden başlatma kurallarının belirlenmesine ilişkin teknik çalışma yapıyor. Komisyon’un önerisi AB ülkelerinin onayına sunuluyor ve askıya almak için nitelikli çoğunluk aranıyor. Müzakerelerin yeniden başlatılması için ise oybirliği gerekiyor.
 
Müzakerelerin tamamen sona erdirilmesi için ise oybirliği gerekiyor. AB ülkelerinden şu ana kadar gelen açıklamalar Merkel’in, Türkiye’nin müzakere sürecine son verilmesi doğrultusundaki fikrine sadece Avusturya’dan tam destek aldığını diğer ülkelerin ise bu düzeyde radikal bir adıma sıcak bakmadıklarını ortaya koyuyor.
 

12-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar