19.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
2 Yorum | Yorumlar
REKABET KURUMU SORUŞTURMA AÇTI TÜRSAB ÜYELERİNİ SUÇLADI
Hac Umre organizasyonu yapan acentelerin şikayetleri üzerine Rekabet Kurumu, TÜRSAB ve ilişkili şirketlerden Turser-Tursav ile Gulf Sigorta hakkında soruşturma kararı aldı. TÜRSAB şikayetçileri kötü niyetle suçluyor...

 

Rekabet Kurumu, kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin üyesi olan Hac ve Umre işi yapan acentelere yönelik haksız rekabete neden olan uygulamaları ile ilgili şikayetler üzerine soruşturma açma kararı aldı.
 
Rekabet Kurumu, gelen şikayetler üzerine yaptığı önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 22.08.2017 tarihli toplantısında müzakere edildi. Bulguları ciddi ve yeterli bulan Rekabet Kurumu  4054 sayılı Kanun’un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak soruşturma kararı aldı.
 
Soruşturmada TÜRSAB’ın Hac ve Umre seyahati düzenleyen acentelerin tur öncesi yaptırmak zorunda olduğu paket tur sigorta poliçesini kendi iştiraki olan bir teşebbüsten almayı zorunlu kılması, hizmet bedeli adı altında tahsil edilen bedeli bazı acentelerden almayarak ayrımcılığa sebebiyet vermesi, Suudi Arabistan’daki taşıma/servis hizmetinin ve verilecek olan yemek hizmetinin de kendisi tarafından belirlenen teşebbüslerden satın alınmasını şart koşmasının 4054 sayılı Kanun’un ihlaline neden olduğuna ilişkin iddialar araştırılacak.
 
Rekabet Kurumu bu kapsamda 17-27/444-M sayı ile kararı ile;  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, TÜRSAB Seyahat Acentaları Hizmetleri Tic. Ltd. Şti., Turser-Tursav Sigorta Acenteliği Ltd. Şti. ve  Gulf Sigorta A.Ş.hakkında soruşturma yapacak.
 
TÜRSAB: Kötü niyetli üyelerin şikayeti
 
Rekabet kurumu'nunm başlattığı soruşturma ile ilgili ylazılı bir açıklama yapan TÜRSAB, konunun  bir kısım seyahat acentesinin haksız, asılsız ve kötüniyetli davranışlar olduğu savunuldu.
 
Olayın genel kurul sürecini etkileme çabalarına yönelik bir şikayet girişimi olduğu iddia edilen açıklamada şöyle deniyor:
 
Rekabet Kurulu’nun kararına dayanak oluşturan şikayet konusunda isnad edilen iddialar yönünden Rekabet Kurumu’na yasal süresi içerisinde savunma ile birlikte delillerimiz sunulacaktır.
 
Birliğimiz,  hac ve umre organizasyonlarında Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu’nun kararları doğrultusunda hareket etmektedir. Birliğin, şikayet konularına ilişkin uygulamalarının da bu kararlar çerçevesinde olduğu çok nettir. Birliğimiz; Suudi Arabistan’a giden vatandaşların ibadetlerini ve bu ibadetlerin en iyi şekilde yapılmasını sağlayan tamamlayıcı hizmetleri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kontrol mekanizması içinde birlikte yürütmektedir.
 
Kanaatimizce, Birliğimiz üyesi bir kısım seyahat acentalarımızın ve içinde oldukları oluşumun, Birlik Olağan Genel Kurul Toplantısından beklentilerine cevap bulabilmek için haksız, asılsız ve kötüniyetli davranışlar ile genel kurul sürecini etkileme çabalarına yönelik bir şikayet girişiminde bulunduğu anlaşılmaktadır.
 
 

 


12-09-2017 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
HacılarınElbisesineDikkat
13-09-2017 08:13
Hacıların Elbisesine Dikkat
Çocukluğumda hacca gidecek nineler ve dedeleri uğurlamaya giderken onların giydiği elbiselerin göğüs cepleri üzerine ayyıldızlı Türk bayrağı ve Türkiye ibaresi bulunurdu. Şimdi ise yazdı puntosunu devasa olarak büyütmüşler Türkiye yazısını silmişler ve yerinde TURSAB yazıyor. Gelip giden hacılara sordum bu yazı neyin nesidir diye, bir tane bile bilen hacı adayı çıkmadı. Bilmiyorlarki gariplerim TURSAB ın yaptıkları kutsal ibadette bile bir rantçı kurum olduğunu, ve bu ranta göz yumarak ibadetlerini bile tehlikeye attıklarını. İbadet üzerinden özellikle farz olan üzerinden ticaret yapmak, para kazanmak, rant oluşturmak haramdır. Ve bu harama iştirak eden sözde hacılarda bu şuça ortaktır ve ibadetlerinin boşa gitme ihtimalı vardır Allah katında. Bu yüzyıl kadar hac ibadetini ticari çıkar ve rant için kullanıldığı hiç bir yüzyıl olmamıştır ve bu yakında Allah tarafından helakımızın en önemli sebeplerinden biri olacak.
AlalhınSopası
12-09-2017 17:26
Allahın Sopası
Yıllardır sahil kesimlerinde küçük taşımacı esnafın anasını ağlattınız, cenazeye yolcu taşıyan minibüsleri bile yolda durdurup rehber yok, kaçak tur yapıyor gibi asılsız isnatlar ile ceza yazarak adamların arabalarını sattırarak bir bakıma mallarına çöktünüz, kendinize rant oluşturdunuz...Allahın sopası yavaş yavaş gelecek daha kapandığınız günleride göreceğiz rantçı TURSAB. Sizin yüzünüzden ülkede turizm adına hiçbir şey geliştirilemiyor.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar