20.08.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi Tatil Otelleri

Haber Detayı
İSVİÇRE DE BOOKİNG.COM HAKKINDA İŞLEM BAŞLATIYOR
İsviçre'deki 'Fiyat Denetleme Kurumu' yaptığı denetimde booking.com'un fiyatları belirlemede usulsüzlük yapıldığına ilişkin bulgular üzerine hukuki süreç başlattı.

 

Online rezervasyon sistemi Booking.Com’un otellere dayattığı fiyat sistemi ile ilgili şikayetler artarken, konuyu yargıya taşıyan ülkelere bir yenisi daha eklendi.
 
Aralarında Almanya’nın da olduğu Avrupa ülkeleri Booking.Com’un oteller ile yaptığı anlaşmada ‘En iyi fiyat bizde’ koşulu koymasının tüketiciler ve işletmeler aleyhine olduğuna ilişkin şikayetler üzerine dava açanlara İsviçre' de eklendi.
 
İşbirliği yapmaya yanaşmadı
 
İsviçre parlamentosunda faaliyet gösteren “Fiyat denetleyicisi“ kurum, yaptığı denetim üzerine Booking Com ile ilgili yasal işlem başlatıldı.
“Fiyat denetleyicisi“ kurum temsilcisi Stefan Meierhans yaptıkları denetimlde “Fiyatlama konusunda kötüye kullanım“ ile ilgili ipucu bulduklarını bu nedenle booking.com´a karşı hukuki süreç başlatıldığını söyledi.
 
Hukuki sürecin başlatılmasından önce booking.com ile birlikte her iki tarafın kabul edebileceği bir çözümü arayıp bulamadıklarını kaydeden Meierhans, booking.com´un bu konuda işbirliği yapmaya yanaşmadığını söyledi.
 
Otellerden alınan komisyon ve fiyat baskısı
 
Booking.com ile ilgili Şubat ayında yapılan araştırmada şirketin pazar şartlarına göre uygun davranıp davranmadığı, otelcinin booking.com´da listelenmesi için ne kadar ödemek zorunda kaldığı, otelcinin hangi şekilde gösterildiği ve bunun için ne kadar komisyon ödemek zorunda kaldığı gibi konular ele alındı.
 
Oteller ve otel mesleki birlikleri, özellikle otellerin başka platformlarda yataklarını istedikleri fiyattan satmalarını yasaklayan maddeleri şirketin pazarlama özgürlüğünü kısıtlayan bir yaptırım olarak eleştiriyorlar.
 
150 milyonluk pazar
 
İsviçrede otellerin online otel satışının 2015’de toplam içinde yüzde 6.7 iken, 2016 yılında yüzde 27´e yükseldiği belirtiliyor.
.
İsviçre´deki online otel satışlarının yüzde 93´ünü Booking, Expedia ve HRS gerçekleştirdiği, üç şirketin İsviçre´deki toplam cironun bir milyar İsviçre Frangı olduğu, kendilerine oteller tarafından ödenen komisyonların toplamının 150 milyon İsviçre Frangı bulduğu tahmin ediliyor.
 

14-09-2017 12:38

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar