'ZOR DURUMDAKİLER İÇİN DEVLET OTELLERE EL KOYSUN'
28.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
'ZOR DURUMDAKİLER İÇİN DEVLET OTELLERE EL KOYSUN'
Korona salgını ve sonrası olası gelişmeleri değerlendiren Sloven filozof sosyolog, Slavoj Zizek: 'Devlet çalışmayan herkesin hayatta kalmasının asgari koşullarını garanti etmeli. Bunun için de otellere ve diğer konaklama yerlerine el koymalı' diyor...

 

Koronavirüs salgını dünyanın her yerinde can almaya devam ederken olayın kendisi ve sonrasına ilişkin, ekonomik, siyasi ve  sosyal yaşama etkileri de farklı açılardan değerlendiriliyor.
 
Bu yönde bir değerlendirme de son dönemde yaptığı sosyolojik analizlerle dikkat çeken, Sloven filozof sosyolog Slavoj Zizek’ten geldi.
 
Bazılarının ‘Marksist’ olarak tanımladığı Zizek, "Komünizmin şimdi zafer kazanacağını düşünecek kadar naif değilim, fakat Komünist tedbirlere kalıcı olarak ihtiyaç olduğunun bilincine varacağız. Şu anda küresel bir sağlık sistemine acilen ihtiyaç duyduğumuzu kim inkâr edebilir?" diyor.
 
Habertürk’ten Kübra Par’ın konuştuğu Sloven Slavoj Zizek koronavirüs salgını ile yaşanan gelişmeleri anlatırken olayın turizme etkisine de değinerek şunları söylüyor:
 
“Devlet otellere el koysun”
 
“Devlet en azından maskeler, test kitleri ve respiratörler gibi acilen gerekli şeylerin üretimini düzenleyerek, otellere ve diğer konaklama yerlerine el koyarak, çalışmayan herkesin hayatta kalmasının asgari koşullarını garanti ederek ve tüm bunlarda piyasa mekanizmalarını göz ardı ederek çok daha aktif bir rol üstlenmelidir. 
 
Turizmde işini kaybedecekler
 
Bunun için, turizm endüstrisinde olduğu gibi en azından bir süreliğine işlerini kaybedecek ve işleri anlamsız hale gelecek, hayatları hiçbir şekilde basit piyasa mekanizmalarına ya da bir defalık teşviklere terk edilemeyecek olan milyonlarca kişiyi aklınıza getirmeniz yeterlidir.
 
“İmkansız olan gerçekleşiyor”
 
“Benim ‘komünizm’ dediğim şey budur ve ‘yeni barbarlık’ dışında buna karşı hiçbir alternatif görmüyorum”
İmkansız olan zaten şimdiden gerçekleşiyor – örneğin, Boris Johnson 24 Mart’ta demiryollarının, Corbyn’nin bile o ölçüde düşünmediği bir tedbirle, geçici olarak ulusallaştırıldığını ilan etti. 
 
İnsanlığın devamı için
 
Devletler şu an bu epidemi gibi gerçek bir problemi çözmek için daha fazla güç kullanmak zorundalar.
Bunun hangi şekilde yapılacağını bilmiyorum, hatta yapılabilecek mi ondan da emin değilim, fakat bunun insanlığın devam edebilmesi için şart olduğunu düşünüyorum.
 
“Komünizm bir perspektif”
 
Komünizm sadece bir perspektif değil, uluslar arası işbirliği, devletin piyasaya şimdikinden fazla doğrudan müdahalesi, binlerce kişinin mobilizasyonu gibi bir seri öneri ve önlemleri içeren bir perspektif. Bunu kimin yapacağının bir önemi yok, bu önlemlerin kendisinin bir politik anlamı var.
 
Devletler küresel dayanışmayı desteklemek zorunda, 
 
İihtiyacımız olan şey işbirliğinden fazlası. Bunun hangi şekilde yapılabileceğini bilmiyorum. Hatta yapılabilecek mi ondan bile emin değilim fakat uygarlığın hayatta kalabilmesi için bunun bir yolu olmalı.”
 

26-03-2020 22:44

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar