UNWTO: %20-30 ZİYARETÇİ, 300-450 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI OLUR
28.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
UNWTO: %20-30 ZİYARETÇİ, 300-450 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBI OLUR
Koronavirüs salgınının ilk ve ençok etkilediği sektörlerden turizmin uğrayabileceği kayıplar üzerine tahminler yapılmaya devam ediyor. En iyimser tahmin bile ürkütüyor
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs (COVID-19) salgınının uluslararası turizm üzerindeki olası etkilerine ilişkin yeni öngörülerini açıkladı.
 
UNWTO, koronavirüs salgınının 2020’de dünya turizminde ziyaretçi sayısında yüzde 20-30,  turizm gelirinde 300-450 milyar dolarlık kayba neden olabileceğini öngörüyor.
 
UNWTO’dan yapılan açıklamada 2003 yılında yaşanan SARS salgınının dünya turizminde neden olduğu kaybın  yüzde 0,4 olduğunu anımsatılarak bugün yaşanan olayın büyüklüğüne dikkat çekiliyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi: 
 
“COVID-19'un turizm üzerindeki olası etkilerini tam olarak değerlendirmek için henüz çok erken olsa da, sektördeki milyonlarca işin kaybolma riski taşıdığı açık. Tüm turizm işletmelerinin yaklaşık yüzde 80'i küçük ve orta büyüklükteki KOBİ işletmeleridir ve sektör kadınlar, gençler ve kırsal topluluklar için istihdam ve diğer fırsatlar sağlamada öncülük etmektedir.
 
Bu kriz dönemi ve sonrasında uluslararası işbirliğinin gereğini gösteriyor. Turizm dün olduğu gibi bugün de dünya çapında toparlanma çabalarının merkezi parçası haline getirilmesi önemlidir.”
 

27-03-2020 18:36

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar