ASKIDAKİ İŞÇİLERE 'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'
28.05.2020
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ASKIDAKİ İŞÇİLERE 'KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ'
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Çalışma Bakanlığı'nın otellerin iş akitlerini askıya aldığı çalışanların da Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlandırılmasını sağlayacak düzenleme yapıldığını söyledi...

 

Başta oteller olmak üzere çeşitli kesimlerde  iş akitleri askıya alınan çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanabilecek.
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy CNN Türk’te katıldığı canlı yayında, Çalışma ve Aile Bakanlığı’nın konuyla ilgili düzenleme yaparak askıdaki çalışanların da Kısa Çalışma Ödeneği kapsamına alındığını belirterek, işletmeler iş akitlerini askıya aldığı çalışanları çağırıp onların işe başlamasını sağlayarak Kısa Çalışma Ödeneği almalarını sağlasın” dedi.
 
Önce iç Pazar
 
Koronavirüs nedeniyle Türkiye'deki rezervasyon iptallerine ilişkin soruya karşılık Ersoy, 2020 sezonuna çok ciddi şekilde hazırlık yapıldığım, Türkiye'nin turizm sektörü olarak dünya genelinde en yoğun tanıtım kampanyası yapan ülke olduğunu söyledi. Bu sene için belirlenen 58 milyon turist hedefinin yakalanamayacağını belirten Ersoy, yurtdışındaki tur operatörleriyle konuştuğunu, Türkiye'nin içeriye dönük rezervasyonlarda en az iptale sahip ülke olduğu bilgisini aldığım dile getirdi. Yurtdışındaki tur operatörlerinin verdiği bilgiyi paylaşan Ersoy. "Az sayıda satış başladı ve orada da Türkiye satışları diğer ülkelerle kıyaslandığında 'açık ara ileri" diyorlar. 
 
Bu açıdan baktığınız zaman sevindirici" dedi. Ersoy, Türkiye'ye yolcu tedariği yapan ülkelerdeki düzelme ile birlikte hızlı bir şekilde kaybeden sayıların tekrar yukarıya çıkacağım ifade etti. 
 
Devlet kefil oldu
 
Koronavirüsle mücadele kapsamında açıklanan destek paketinden kültür ve turizm alanında kimlerin faydalanacağına ilişkin bilgi veren Ersoy, paydaşlar için sektöre dönük yapan çalışmaları anlattı. Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın ve ilgili bakanlıkların Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalıştığını aktaran Ersoy, ilk etapta vergi ödevinin ötelenmesi maddesinin geçtiğini söyledi. 
 
Finansman konusunda sıkıntı olduğunu, bu kapsamda Kredi Garanti Fonu limitlerinin arttırıldığım dile getiren Ersoy, rutin Kredi Garanti Fonu kredilendirmesinin dışında döviz getirici işlem yapan seyahat acenteleri ve konaklama sektörü için döviz getirici Eximbank kredilerinin bulunduğunu, bunlara üave limitler sağlandığım belirtti. 
 
Ersoy, şöyle devam etti: 
 
"Devletin Kredi Garanti Fonu kefalet oram yüzde 80'den yüzde 100'e çıkarıldı, yani tamamına kefil oluyor. Siz eğer döviz getirici bir işlem yapıyorsanız ki seyahat acenteleri ve konaklama sektörü bundan yararlanabiliyor. Burada yüzde 100'e çıkıyor kefalet oram. Bunlarla ilgili yeni bir limit tanımlaması da yapıldı. Pazartesi gününden itibaren Eximbank ve Kredi Garanti Fonu üe anlaşmalı protokollü bankalar da bu finansmanın kullanımına başlayacak." 
 
Hava trafiği Asya’dan başlayacak
 
İç turizmin hareketlenmesi için önlemleri olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, öncelikle ülkedeki yangının kontrol altına alınacağını, daha sonra Türkiye'ye yolcu tedariği yapan ülkeleri izleyeceklerini ve yapılacak düzenlemelerle hava trafiğinin başlayacağım belirten Mehmet Ersoy, "Hava trafiğinin Asya'dan açılacağını düşünüyoruz. Akabinde Rusya ve Rusça konuşan ülkelerden hava trafiğinin hareketleneceğini düşünüyoruz. Sonrasında Orta Avrupa. Batı Avrupa, İngiltere ve Amerika kıtasına doğru bütün düzelmenin olacağını düşünüyoruz. 
 

 


02-04-2020 03:35

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar