27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Erdal ÇELİK
YÖNETİCİLİKTE MARKALAŞMA

Her sabah yeni güne turizmgazetesi.com adresini tıklayarak başlamayı alışkanlık edinmiş tüm dostlara sıcak bir merhaba…

 

Konuk ağırlama endüstrisinde 20.yılını tamamlamanın heyecanını yaşayan sektör çalışanı olarak, konaklama işletmelerinde geleceğin yöneticilerinde aranacak olan özelliklere dikkatinizi çekip bu durumu turizmgazetesi.com sadık okurları ile paylaşmak istedim.

 

Seksenli yılların başında başlayan Turizm hamlesinin bu gün geldiği nokta ülkemiz açısından tesisleşme ve hizmet alanında son derece başarılı bir seviyede olduğu hepimizin gördüğü ve bildiği bir gerçektir.

Seksenli yıllarda dışarıdan getirilen yabancı uyruklu meslektaşlarımızla idare edilen otellerimiz bu gün,bir çok Avrupa ülkesindeki otellerden daha iyi hizmet verir duruma gelmiştir. Hatta ve hatta yurt dışında bir çok otellerin TC uyruklu GM ler  tarafından yönetildiğine tanık olmaktayız. 

 

Sektöre yatak arzı sunan bir yatırımcı bu rekabet ortamında, nereye kadar bilinmez ama,devam edeceğine inandığımız all-inclusive sistem içerisinde elbette borçlarını ödeyip kara geçmek için maliyetlerini azaltmayı öncelikli  hedef olarak belirlemektedir.

 

Otel Genel Müdürleri temsilcisi oldukları şirket, kurum ve kuruluşlar ile personel arasında, seyahat acentaları ile otel arasında, misafir ile otel arasında, çevre ile otel arasında, devlet ile otel arasında bir köprü, bir bilirkişi, bir denge olmak,kurumun misyonu ve vizyonuna sahip çıkmanın yanı sıra,sahip olması gereken en önemli özelliklerinden birisi de;maliyetleri kontrol altına alabilme konusundaki başarılarıdır.

 

Son günlerde tahsislerin yavaşladığı yolundaki haberleri dikkate almaz isek, hızla ilerlemeye devam eden sektörümüzün konaklama  alanındaki tesislerin başındaki Otel Genel Müdürlerinin, bahsedilen dengelerin her birini koruyup geliştirmekle mükellef olmasının yanı sıra,yukarıda da belirttiğim konular üzerinde mutlak bir vizyon ve marka olmuş yönetici  olma özelliklerini,gelecekte aranır hale getirecektir. 

 

Kısa süreler içinde tesisten tesise geçen, bir yılda elde edilen kazanım, başarıları yada başarısızlığın,bir sonraki yıl ile mukayese etmeye vakit bulamayan,deneyim ve tecrübelerini büyük şehirlerin,büyük otellerinden yada sektörün  marka otellerinden alamamış  bir back-round ile,eğitim düzeyi düşük  yöneticilerin ,giderek zor durumda kalacakları gözlenmektedir.

 

Turizmde farkı yaratanın insan olduğunu hepimiz biliyoruz.

 

Belirli amaçlar uğruna bir arada bulunan  insanların önemini kavrayan, birisi gider birisi gelir yaklaşımı içerisinde olmayan,onların maneviyatları,hissiyatları ve kişiliklerini güçlendirmeye yönelik tercihlerde bulunan,Avrupa birliği uyum yasları çerçevesinde,hizmet ve sektörel gelişmeleri takip ederek,bunları takımına ve kurumuna aktaran yöneticiler geleceğin aranan yöneticileri olacaktır.

 

Bir ülkenin yada bir ürünün marka olması ne kadar önemli ise bir otel yöneticisinin de marka olması o kadar önemlilik arz edeceği yakın gelecekte,her otel yöneticisi marka olma yolunda kendi vizyonunu belirlemelidir. Ülke çapında bir marka değilim ama en azından bölge markasıyım diyebilmelidir. Örneğin, sahil otelciliğinin marka olmuş yönetici isimlerinden ilk akla gelen Yusuf HACI Süleyman’dır. Cem Uzan Gloria’daki çalışmaları ile bir marka olma unvanını elde etmiştir. Kongre ve Fuar turizminin Antalya da’ki ilk oluşumlarına tanık ve ön ayak olan Kaya Öztoprak bir markadır. Ahmet İllez bir markadır.

 

Turizm faaliyetinde bulunmak zannedildiği gibi her yerde ve her şekilde ne pahasına olursa olsun yatırım yapılacak sektör olmamalı. Yatırımcı da yaptığı yatırımın başına koyacağı Yönetici hakkında kendini güvende hissetmek ister. Otel Yöneticiliği basit bir iş ve basit icra edilen bir meslek değildir. Sevda ister, birikim ister, geniş bir bakış açısı ve zengin bir dünya görüşü ister. Çözüm bugünden yarına gören bazı yatırımcılar, hiç konuk ağırlamamış, çarşafın ebatı ve iplik ağırlığını bilmeyen, ekmeğin katkı maddelerinden tutun,üniformasızda olur diyebilecek kadar rahat ve bilgisiz,hısım,akraba,eş dostunu otel yöneticisi yapıveriyor.

 

Volkan ŞİMSEK (POYD Başkanı ) GERCEK OTELCILIK başlıklı bir yazısında şöyle demişti: “.. Otele gelen misafir, akşam yemekte ‘şöyle güzel bir şarap içelim’ demişler eşiyle beraber ve servis yapan garsona sormuşlar. “ Şaraplardan neler var ? “ Garson arkadaşın cevabı aynen şöyle olmuş. “ Kırmızı var, beyaz var”

Otel yöneticilerine de kısa zaman sonra pek ihtiyaç duyulmaz hale gelecek. Kaliteye önem veren personel eğitimi için elinden geleni ardına koymayan yöneticiler şimdilerde çok aranmıyorlar…”

Öküzgözü üzümlerinden elde edilen BOGAZKARASI ya da Ankara’nın KALECIK bölgesinde yetişen üzümlerden sınırlı sayıda elde edilen KALECIKKARASI var efendim diyen bir servis elemanının var olduğu otellerin ve bu otellere yön veren, marka olmuş yöneticilerinin, gelecekte ısrarla ve önemle aranacağı bir turizmin bizi beklediğine inanıyorum.


20-02-2007 06:52
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar