27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Erdal ÇELİK
GÜLÜMSEME

Antalya Belek’te gerçekleştirilen “Türk Turizminde Yeniden Yapılanma ve Yeni Açılımlar Zirvesi”n de  hükümet sektöre yakınlaştı ama GÜLÜMSEME di.:) 

 

Zorlu yaşam şartları,ekonomik krizler, ağır çalışma koşulları, gündelik yaşamın doğurduğu stres ve  karamsarlık insanları mutsuz bir çoğunluğa dönüştürebilir. Ancak,turizmin içinde veya kıyısında olan tüm dostlarımız için bu durumun mazereti yoktur ve kabul edilemez bir unsurdur. Doğanın en ucuz ve en yan etkisiz  ilacı –GULUMSEME- den  yararlanmak,özellikle konaklama işletmelerindeki çalışanlarımız için en önemli iletişim ve  misafirperverlik unsurlarındandır. Her yabancının potansiyel bir düşman ve gavur olduğu dönemlerde yabancıya gülümsemenin ayıp ve günah sayıldığı tarihleri geride bırakmış ülkemizde,hala,yaylalarımızı ve köylerimizi turizme ve turiste açmanın,kültürümüzün elden gitmesi,gelenek ve göreneklerimizin yabancılaşması şeklinde yorumlayan bazı yerel yöneticilerin varlığı,bu gün bize milyonlarca yıl önce,konuşamayan hominid atalarımızın dönemini çağrıştırmaktadır.

 

Mutluluğu,başarıyı ve istikrarı turizmde keşfedenler,gülümsemeyi önemsemelidir.

O mucizevi ve evrensel ilaç birbirimize sunabileceğimiz en etkili hediyedir. Gülümseme,stresi azaltır.. pozitif enerji verir,bağışıklık sistemini güçlendirip,ağrıları dindirdiği gibi,ömrü de uzattığı bilim adamları tarafından açıklanmaktadır….

 

Turizmi ben bizim yörelerde yapılan düğüne benzetirim. İnsanın insana hizmeti, insanın insanı mutlu kılması, kendini tanıtması ve başka köylerden gelenleri tanıması şeklinde. Yaşanan anı başka kılmak,guruplar halinde eğlenmek huzur vermek,huzur almak ve bu anları başkaları ile paylaşmaktır. Falanca köyün düğünü iyi olur namı (reklamı ) uzun yıllar devam etmektedir. O köyde düğün varmış deyince yaşlı genç,kadın erkek cümle alem gitmek ister.

 

Siz hangi köydensiniz bayım? deyip Cem Yılmaz vari bir yaklaşımda bulunmayın!.. hepimizin kökeni köydür.. Karadeniz in engebeli ve kıraç tarlalarında sabanın kulpuna yapışmış,bir yandan da,hiçbirimizin onaylamadığı şekilde yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi (NewYork City) ikiz kulelerin tepesine çıkıp,bu rüya şehre kuş bakışı yapabilme şansını elde edip, dünyanın merkezi sayılan o şehirde çalışmış bir sektör temsilcisi olarak,milletin efendisi olan insanlarımızın yaşam biçimlerinden alınan “köylülük” ismine ve onların düğününe benzettiğim “turizme” mizahi  yaklaşımda bulunmak,turizm ile ilgilenen dostlarımızın sahip olması gereken bir dünya görüşü olmamalı.. hizmet edeceğimiz insanlar,köylü,kentli yada metropollü olabilir.. hatta çok yoksul,engelli,ruh hastası vb. Çeşitli ikramlarda bulunup,hizmet edeceğimiz insanların,dini,dili,ırkı,mezhebi,yaşama bicimi ve kültürü ile ilgilenmeyiz. Her birine gülümseyip,konukseverlik ifadelerinde bulunuruz.

 

Türkiye de her yıl birbirinden güzel oteller açılıyor. Bu otellerimiz, bu yatırımlar ülkemizin yatırımlarıdır. Bu yatırımlar özellikle genç nüfusun geleceğe umutla bakabilmelerine olanak sağlayan bir meslek dalına olan ilgiyi giderek arttırmaktadır. Bu mesleği icra eden ve edecek olan arkadaşlarımız GULUMSEME nin kendilerine ve hizmet edeceği kurum ve kuruluşlara  neler kazandıracağını bilerek hareket etmelidirler.  

 

Etkin bir gülümseme,bireylerin mesaj alış-verişlerindeki niyetlerinde saklı olanı ortaya çıkarır ve iletişimde,hedefe giden en kestirme yoldur…J

 

Antalya Belek’te gerçekleştirilen “Türk Turizminde Yeniden Yapılanma ve Yeni Açılımlar Zirvesi”n de  hükümet sektöre yakınlaştı ama GÜLÜMSEME di.:)  

 

YÜZÜNÜZDEN GÜLMÜSEME  EKSIK OLMAMASIN

 

Gülümseyen zamanlar diliyorum..

 

P.S “YONETICILIKTE MARKALASMA “  konulu yazımla ilgili gelen  e-mail yorum ve eleştirilere teşekkür ediyorum. her bir yorum ve eleştiriye   ayrı ayrı dönemediğim için bağışlanmayı dilerim. Sektörel bilgi ve gelişmeleri  turizmgazetesi.com  da paylaşmak umuduyla tüm okurlara  saygı başta olmak üzere sevgiler sunuyorum.


06-03-2007 05:29
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar