27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
INSAN SICAKLIGI

 

İnternet herkes için çok güzel bir olay. Bu yazıları ve yazılanları, sektörle ilgili gelişmeleri günü gününe ve sıcağı sıcağına paylaşmak tarifi edilemez bir iletişim zenginliği…

 

Var olan bilgiyi paylaşmamıza ve olmayanı da araştırıp daha çabuk bulmamızı kolaylaştırıyor.

 

Dünyanın her yanına gidebiliyorsunuz. Örneğin  bir sektör çalışanı olarak DUBAI'ye gitmeyi hayal etmişimdir. Benim gibi gidemeyenler, İnternet sayesinde Dubai otellerinin salonlarını ve odalarını, canlı kameralar ile sokaklarını izleyebiliyorsunuz. Aklınızın köşesinden geçmeyen yeni şeyler öğrenebiliyorsunuz, bir günde elli gazetenin başlıklarını ve alt başlıklı haberlerini okuyabilme şansınız var; Var da var.


Bazen İnternetin kendi hayatımdan da çaldığını düşünüyorum ama sonuçta İnternet'te dolaşırken de kendi hayatımızı yaşamıyor muyuz?

 

Bilinçli tercihimiz değil mi yani bu bizim?

Mezun olduktan sora 20 yıl içerisinde hiç görüşme şansım olmadığı,birlikte mezun olduğum dostlarımın görev yaptıkları şirketlerdeki profillerini İnternet ortamından takip etmek, olağanüstü bir şey..

Taaaaa o yıllarda (80 lerin ilk periodu !) söylerdik, makineler kurulacak insanlara ihtiyaç azalacak….Bu kısmen bazı sektörlerde böyle oldu ama bizim sektörümüzde maalesef insan gücü olmadan hiçbir şeyi yapmak mümkün değildir..

Hiç bir iletişim, hiç bir davranış insan sıcaklığının yerini tutmaz.. Teknoloji ve makine donanımları  sadece bir araç ve işin hızlanması + iş gücü maliyetinin azalmasından öteye gidemez..:) 

İnternet kullanımı da iletişimde ve bilgiye ulaşmada hızlı olmanın dışında daha öteye geçemez, geçmemelidir ve hiçbir şekilde amaç olmamalıdır… İnternet ortamında yapılan sohbetler de konuşmalarda bilinen o insan sıcaklığını vermez… 

 

Yazımın başlığını işgal eden,sektörümüzde giderek azalan,bir yandan da arttan,birbirinden farklı değerlerimiz ve konular arasından seçilmiş INSAN SICAKLIGI yazısını nereye taşımak istiyorum?…

 

Bilindiği gibi her şey dahil konseptini en iyi uygulayan ülkelerden birisiyiz. Tesislerimiz ve personelimiz buna iyice alıştı dersek daha doğru olur…ve bu sistemin birbirine benzeyen,birbirinden türeyen bir sürü fabrikasyon çeşidi var… Check-in den tutun, barda, restaurantta alacağı herhangi bir ürün için ya da değiştireceği plaj havlusu için  kuyrukta beklerken bu sistemden bıkan müşterilerin sayısı zamanla, kısa süre içinde artacaktır.. bunu bilen,buna göre yatırımını ve yarınların organizasyonunu yapan tesisler, emsallerine göre gelecekte daha uzun süre ayakta kalmayı başaracaklardır… Her şey dahil olsun ama konuk ağırlama endüstrisinde olmaz ise olmaz olan insan sıcaklığını devre dışı bırakmayalım… İnsanla teması olmadan,makineden kola, makineden pizza, makineden ayran gibi fiğürleri ortadan kaldırarak, insan elinden, o insanın konuşmasının rengi ve ses tonu ile konuğun önce yüzüne oradan da gönlüne yansıyan insan sıcaklığını dikkate alıp gelecek vizyonunu buna göre belirleyen tesisler mutlaka, er yada geç yaptıkları yatırımın karşılığını gani gani alacaklardır. 

 

hepimiz bazı gerçekleri biliyoruz.. Bölge, fiziki şartlar, iktisadi planlamalar…

Hemen yarın,bu günden itibaren büyük değişiklikler içerisinde olmak değil, planlı işler yaparak kaliteden ödün vermeden, yakalanan istikrarı koruyup geliştirme yoluna gidilmelidir.

Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda yenilip mağlup olmak bile zafer sayılır. Belek gibi bir bölgenin ortasında "ben oda kahvaltı satıyorum" demek te buna benzer bir durum..:)

Hayatta en büyük zevk, insanın başkalarının yapamayacaksın dediği şeyleri yapmasıdır. Kempinski Hotel The Dome çalışanlarını ve yatırımcı firmayı tebrik etmek lazım..

Eğer yürünen yolda güçlük ve engel yoksa, bilelim ki o yol bizi bir yere ulaştırmaz.. yatırımcı firma bunun farkında olmalı ki böyle bir yatırımı ülke turizmine ve belek bölgesine kazandırmış..

Bu tesiste INSAN SICAKLIĞI nı gördüm…J

 

Tesislerde ki personel sirkülasyonunu önlemenin çaresi, yönetiminden sorumlu olduğu işletmelerin yöneticileri tarafından mutlak suretle bulunmalıdır..

Sebepleri neyse ona göre caydırıcı tedbirler alınması, turistin memnuniyeti ve sektörümüzün daha iyi yerlere yelken açması bakımından önem arz etmektedir..

 

Atalarımız, "Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir" derler.

Konaklama işletmelerinde uzun süreli çalışan personel, bazı tesislerde; işletmenin sırtında giderek artan bir yük olarak gözükse de aynı personelle uzun süre çalışan tesisler rakiplerine göre daha önemli avantajlar sağlayıp, bazı noktalarda maliyet ve kazanç açısından da artı değerlere sahip olmaktadırlar…

 

“Ben kazanayım sen kaybet, ben kaybedeyim sen kazan, oh ne ala!. Ne sen, ne de ben kazanayım!..” düşüncelerinde çatışma ve mutsuzluk ifadeleri barınmaktadır… “Ben kazanırken sen de kazan ve sen kazanırken ben de kazanayım” düşüncesi bireysel ihtiyaçları karşılanmış modern bireyler ile artı değer katma sağlanacağı gibi mutluluğun paylaşıldığı bir yönetim şekli, konaklama tesislerinde INSAN SICAKLIĞI nın derecesini yükselten bir unsur olarak karşımıza çıkacaktır.

 

Sıcak sevgilerimle… Sağlıklı günler diliyorum..:)


26-03-2007 10:17
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar