27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
YON ....YON…MİSYON! ANİMASYON!

 

 

İnsan hayatına olumlu katkıda bulunan her işin her mesleğin kutsal olduğuna ve yapanlarının saygı değer olduğuna inanıyorum.

 

Bizlerin otelcilik eğitimi aldığı yıllarda animasyon diye bir kelime telaffuz edilmiyordu.80 li yıllarda önemli birkaç uluslararası club ve tatil köylerinde,90 lı yıllarda da Resort Otellerde, sonra da ultra, premium, high class vb tematik otellerde tanıdığımız ANIMASYON hizmetlerinin sihirli gücünü bilen yönetici sayısı hala azdır diyebilirim.

 

Bir tesiste kadrolaşmış, aktif ve başarılı bir animasyon hizmetleri,sürekli gelen misafir sayısı arttırılıp, hatta konaklama sürelerinin uzatılarak, ürün çeşitliği sağlamak,bölge ve ülke imajı oluşmasına,etkin tanıtım yapılmasına,misafirin konakladığı işletmedeki sosyal dakikaların hatıralara altın harflerle yazılıp o tesisi ve bölgeyi ön plana  çıkarma konusunda avantajlar sağlamaktadır..

 

Animasyonun kelime anlamı: yaşatmak, hayata döndürmek, hareket ettirmektir… hani halk arasında bazı komik (Cem Yılmaz vari-mi desek ??? ) adamlar vardırya… ölüyü dirilten.. işte o adamlar topluluğu. Konaklama işletmelerinde : misafirlerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları fizyolojik, kültürel, psikolojik ve sosyolojik etkilerin sonuçlarından kurtulmalarını sağlayan, rahatlatıcı, eğlendirici, dinlendirici ve canlandırıcı aktivitelerin toplam adıdır ANIMASYON

 

Turistlerle birebir ilişki içinde olan animatörler, gün boyu turistin dibinde dolaştığı için,onunla yüzen,onunla gülen,onunla eğlenen ekibin,doğal olarak misafirlerden etkilendiğinden; otelin birer çalışanı değil,müşteri gibi davranıyorlar,lay lay lom yapıyorlar yaklaşımı sindirilmelidir.Bundan önceki yazılanlarımda da belirtiğim gibi, konaklama işletmelerinde yöneticilik yapmak,sevda ister,bilgi ister, şunu ister,bunu ister,bir de geniş bir bakış açısı ve zengin bir dünya  görüşü ister’i ifade etmiştim.

 

Otelcilik esneklik, tolerans, hoş görü, zerafet, nezaket, güleryüz ve dinamizm üzerine kurulu bir meslek dalıdır. Bu açıdan animasyon işe her zaman bu değerlerin bilinci ile başlar. Düşünelim,her tesiste birbirlerine tarihten ciddi sorunlar yaşayan, zaman zaman düşman olan  Alman, Rus, Fransız, İsrail, İsveç, İran, Türk gibi ulusların vatandaşları birlikte birkaç dönüm bir alanda turizmin olumlu sihiri ile ve animasyonun kaynaştırması ile tolerans ve hoşgörüleri geliştirilerek,farklı dil, din, renk ve ırk tan gelen insanlar kültür, spor, fizik ve diğer alanlarda birlikte yarıştırılarak hoşça vakit geçirmeleri sağlanmaktadır. Bu açıdan  konaklama işletmelerinde animasyon büyük bir misyon üstlenmiştir.

 

Geçmişten günümüze her şey çoğalmakta,son derece gelişmekte ve güzelleşmektedir. Aynı paralelde konaklama işletmelerinde animasyon hizmetleri de gelişip farklı alanlarda aktivite seçeneklerini geliştirmiştir. Ancak animasyon hizmetlerine sadece aktivite hizmetimiz olsun diye bakan tesis yöneticilerinin, kişisel talep ve istekleri doğrultusunda da hareket etmelerini göz önünde bulunduran bir değerlendirme yaparsak,animasyon işi tam bir lay loy lom işi olarak algılanmaktadır…. 

 

Sektörümüzdeki gelir gider mücadelesi ile baş etmek,tesisteki standartları koruyup geliştirmek,çalışanlar arasında sevgi saygı ve güven duygusunu inşa etmek yerine,sadece animatörlerin misafirlerle ne halt yediğini takip eden yönetici ve idareci profilleri,ne yazık ki mevcuttur. Satılığa çıkarılan onlarca tesis ve bir o kadar da devredilmeyi bekleyenlerin mimarları mı ? desek…J

 

Unutulmamalıdır ki otelcilik; mutlu, huzurlu, kültürlü, misafirperver  ve sevecen insanların bir arada bulunup ortaklaşa (ekip) ortaya çıkardıkları bir iştir. Evinde ve işyerinde ve kendi iç dünyasında huzursuz olan bir insanın dünyanın dört bir yanından gelen insanlara mutluluk vermesi, onlara hoşça vakit geçirtmesi nasıl mümkün olabilir ki?  

 

Bu bakımdan, şu çok önemlidir; bu işi yapacak olan arkadaşlar genelde parçalanmış,yada parçalanmaya müsait bir alt yapısı olan  ailelerin çocuklarından seçili olmamalıdır. Yapılan animatör seçimlerinde buna benzer uygulamalar olduğu zaman zaman görülmektedir. Bu durum animatörlük mesleği ve animasyon hizmetleri için olumlu ve kabul edilebilecek bir durum değildir.

 

Animasyon aynı bir tiyatro gibi sanatsal bir özellik içerir. İnsanları güldürürken düşündürür, ince mesajlar verir. Animatörü sürekli insanları güldüren, palyaçoluk yapan şempaze, (maymunun yavrusu ) ve yetişkin maymun olarak görüp değerlendirmek ve onları kimi zaman hasetle aşağılayan davranış ve mimikler sergilemek bir seviyesizliktir.

 

Turizm ve Otelcilik belirli kalite sistemlerin disipline edildiği,kuralları olan  hizmetin ön plana çıkarıldığı bir meslek olmakla birlikte,özellikle resort ve club tesislerde otelin han,yöneticinin de hancı,misafirlerin de yolcu oldukları bilincini kabul ederek,yolcu ile eğlenirken,onları  eğlendirmek gibi bir misyonu olan animatörlerin,yolcudan doğal olarak etkilenebilecekleri duygusu, (buna lay lay lom mu desek ???) kişisel egolardan uzak biçimde sindirilmelidir.


07-04-2007 12:01
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar