27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Erdal ÇELİK
NOSTALJİ ve GERÇEK

 

 

1970 li yılların ilk çeyreğinde dokuz kilometre gidiş, dokuz kilometre geliş ile her gün 18 kilometre yürüyerek tamamlamaya çalıştığım ilk okul günlerimdeki zorluklar film şeridi beni derin bir nostalji ve bu günün gerçekleri ile buluşup,içinde yaşadığımız hayatı sorgulamamız, geldiğimiz noktada sahip olduklarımızın kıymetini bilerek daha iyiye doğru yol almamız için durmadan devinim içerisinde olmamızı bir kez daha anımsattı.

 

Reklam sloganlarına ve günlük yaşamda ihtiyaç duyulan bazı iletişim ve algılamalara tema olan sözcük  EGİTİM ŞART konusuna destek nitelikte bir TV programını izlerken,ulusal ve bölgesel eğitimimizin bu günü ve dünü üzerinde düşünmeden ve düşündüklerimi yazmaktan,kendimi alıkoyamadım. Turizm gazetesinin saygıdeğer sektör temsilcileri,üniversiteliler,gençler ve çalışanları tarafından takip edilen makalelerimde bu güne kadar GÜLÜMSEME – INSAN SICAKLIĞI – YONETICILIKTE MARKALASMA gibi,“sektörel yorum ve görüşler”in ardından ulusal eğitim konusu biraz sosyolojik mevzu olabilir. Af ola…J

1970 li yılların ilk çeyreğinde dokuz kilometre gidiş,dokuz kilometre geliş ile her gün 18 kilometre yürüyerek tamamlamaya çalıştığım ilk okul günlerimdeki zorluklar film şeridi beni derin bir nostalji ve bu günün gerçekleri ile buluşup,içinde yaşadığımız hayatı sorgulama ve geldiğimiz noktada sahip olduklarımızın kıymetini bilerek daha iyiye doğru yol almamız için durmadan devinim içerisinde olmamızı bir kez daha anımsattı.

 

Yakın geçmişimizde hizipci diye adlandırılan siyasi çevrelerce kıymeti bilinmeyen sevda ve yürek insanı Livaneli nin Deniz adlı genç kız ile söylediği ÖZGÜRLÜK türküsü,Edip AKBAYRAM ın talebelerinden Metin ÖZÜLKÜ nün eşi Eda ÖZÜLKÜ nün 12 lik adam ile söylediği Nazım’ın “lüküs hayat” şarkısı,köydeki değirmene ve bu gün milyonlarca turist ağırladığımız plajlarımıza göndermeler yapıp,gerçek sözcükleri içinde barındıran nakaratları dinlerken,toplumumuzun böylesine bir dayanışma içerisinde olması,sosyal sorumluluk ve projeleri ile tanınan,izlemekten her zaman zevk aldığım bir TV kanalına bağlı kalmamın sonucudur bu yazı…J  

İlk olan her şeyi unutmak zordur. İlk aşk.. ilk araba..ilk eş..ilk okul..ilk çocuk..ilk okul öğretmeni.. Önce alfabe,sonra heceleme ve sonra okuma.. e tabi size okuma yazmayı öğreten öğretmeninizin emeği de var üzerinizde…34 yıl geçmiş… geçen hafta ilk okul öğretmenimi ziyaret ettim. Hoş birbirimizi hatırlamakta ve tanımakta zorluk çektik ama,gidilen adres ve buluşma noktasından emin olunca insan, yanlış birisi ile temas etmeyeceğinden de emin oluyor tabi. Her ne kadar birbirimizi tanımakta zorluk çeksek de,o ilk göz göze gelme ve kucaklaşma anında yüzündeki sıcaklık halen taptaze duruyordu. 34 yıl ulusal eğitime hizmet etmiş idealist bir öğretmenden 35 yılda ülkemizde ve okullarımızda gördüğü,gözlemlediği değişiklikler hakkında sohbet etme fırsatım oldu.. ne kadar memnun kaldığını ifade edemem..

 

Ulusal ve bölgesel eğitimimizin bu gün geldiği nokta,elbette yazımın başında konu olan tarih ile hiç değil,doksanlı yıllar la bile mukayese edilemeyecek kadar,nitelik ve teknolojik bakımdan değişime uğrayıp tarif edilemez olumlu kazanımlar elde etmiştir. Nicelik konusunu uzmanlara bırakmalıyız…?

 

1940 larda Köy Endüstrilerinden birisi olan,kapatılmalarının ardından,ülke genelinde çok az sayıdaki Kız Öğretmen Liselerinden birisi olarak hizmetine devam eden bina,mezun olduğumuz otelcilik okulunu da bu vesile ile, dönemin mezunları ile  bir araya gelip,ardan geçen 20 yıl içerisinde bedenimizde ve kafalarımızda ki değişiklikleri görmek maksadı ile,önceden planlı biçimde tarihe tanıklık eden bu okulun bahçesinde buluşmak ta bir nostalji idi.  Bilmem o bahsedilen okullar kapatılmasaydı,bu gün plajlarımızda çok az sayıda da olsa zaman zaman görme şansı yakaladığımız, hizmet erbaplığımızdan beri,hayran hayran baktığımız  o klasik müzik dinleyip piyano çalan, İsveç yada İsviçre çiftçileri gibi Türk çiftçiler yetiştirimiydik… Mozart dinleyen sıvacı yada tuğla örgü işçisi..:)

 

1987 – 2007  !  20 Yıl olmuş… çeyrek asra beş var… tam 20 yıl.. o yıllarda dokuz olan otelcilik okul sayısı bu gün olmuş yetmiş üç. Stajer öğrenci talebi nedeniyle bu okullardan 11 tanesini Şubat ayı içerisinde gezip görme ve ziyaret etme olanağım oldu. AFYON- ISPARTA – BURDUR – CORUM- AMASYA – TOKAT – ORDU – SAMSUN – RIZE – TRABZON – BOLU illerindeki otelcilik okullarını,gurubumuzun diğer işletmelerinden birinin yöneticisi ile gezerken,okul yönetimlerinin talebi üzerine öğrencilerle buluşmamız,okulların toplantı salonları yada genişçe bir sınıflarında,

kendiliğinden GENÇ BAKIŞ tarzı programa dönüşüverdi.

 

Bu günün GERÇEKLERİ ve o günlerin zorlukları ile NOSTALJI yapıp gençlerimizin yarınlarına bir ışık tutmak istedim.

 

Yazımı okuyan dostlarım sakın ola beni geçmişe takılıp kalmakla,eskimiş,eski ürün ve nostalji düşkünü olarak algılamasınlar. İlgimizi çeken tek şeyin,hayatımızın bundan sonraki bölümünü geçireceğimiz yer olan,gelecek olduğunu belirtmek isterim.

 

Hepinize,hayatı bütün değerleri ile yaşayabileceğiniz kadar sağlık ve sahip olduklarınız için şükran duygusu diliyorum…J

 

 


24-04-2007 07:58
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar