27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Yazarlar - Erdal ÇELİK
KAHVENİN HATIRI ve KURESELLEŞME !

 

 

Türkiye’de her yerde,her adımda,şatafatlı ve görsel mimariye dayalı tasarımlarla donatılmış bir biri ardına açılan Uluslar arası Kahve zincirlerinin şık mekanları açılacak ve tıklım tıklım dolacak deselerdi sanırım çoğumuz biz çaycıyız,üstelik kıtlamalı !

 

Kahvenin kökeni Arap yarımadasıdır. İlk bilgiler 10.yy'da bir Arap doktoru olan Rhazes'e uzanırsa da, kullanım MS 575 yıllarında başlar. Kahvenin ilk elde edildiği ağaç olan Coffea Arabica, Etopya'da yetişmiştir. Daha sonra, kahve elde edilen diğer ağaçlar olan Coffea robusta ve liberica'da Afrika'da yetişmiştir. Etopya'da başlangıçta az olan üretim, bu ağaçların Yemen'de yetiştirilmesi ile artmıştır. Kahve Yemenden gelir… gülü çemenden gelir vay vay vay..  türkülerini hep bir ağızdan söylerken bilmezdik Kahvenin ARABI – TÜRKÜ – AMERIKANI – CARABIEN lisi olduğunu… cezveli kahve yi,bir de onu kor ateşte pişirmeyi bilirdik.. J

 

Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olur derler ya,kırk yıl öncemiydi ne ?..

 

TURK MUTFAGININ IMAJI – 1 konulu yazısında Sn.Nizamettin SEN; “Türk Kahvesi’nin bugün büyük kentlerdeki bazı cafe, bar ve lokantalarda “yok” olması” ndan söz ediyor..ve endişe duyuyor. J  doğru da söylüyor… üzülerek ben de katılıyorum Sn ŞEN’e. Kıbrıs harbinde,yada 12 Eylül Öncesi yada 90 lı yılların başında  2000 binli yıllarda, Turkiye’ de her yerde,her adımda,şatafatlı ve görsel mimariye dayalı tasarımlarla donatılmış bir biri ardına açılan Uluslar arası Kahve zincirlerinin  şık mekanları açılacak ve tıklım tıklım dolacak deselerdi sanırım çoğumuz biz çaycıyız,üstelik kıtlamalı,çok kahve içmeyiz derdik. Sadece Kahve alanında değil,değişik tatları yanı başımıza getiren diğer yiyecek içecek gurupları dünyanın gerçekten ne kadar küçüldüğünü bize anlatıyorlar. Küreselleşme ve yenilikçi rüzgarları ile yelkenini dolduran işletmeler uğrayabilecek bir çok liman bulabilirlerken,bizim kafatasçı,atalarımız Özellikle dindar çevreler, kahvenin insanları biraraya getirici ve camilerden uzaklaştırıcı etkilerinden korkarak, kahveyi ve kahvehaneleri yasaklamaya çalışmıştır. Örneğin Kanuni Süleyman döneminde Şeyhülislam Ebusuud Efendi, kömür derecesinde kavrulan maddeleri içmenin haram olduğunu söyleyerek, kahveyi yasaklamıştır.

 

Bir yemekli toplantıda MENEMENI yorumlayarak Gastronomi yazarlığına soyunanların,yeni kuşak aşçılarımıza ve gençlerimize bir vizyon veremeyeceğini söylemem den,benim ne kadar batı hayranı ve düşkünü olduğum anlaşılıverdi…J  hayır.. öyle değil.. J  sahip olduğumuz değerlerin batı kültürü ile entegrasyonundan ortaya çıkacak olan ürünün eşi benzeri olmayan ve dünyada zor bulunabilecek bir ürün olduğunu ifade etmeme fırsat verilmeden ön yargı ile masadan kalksak ta… medeniyetin batıya bizden daha önce geldiğini kabul eder bir hava oluştu gibi..!

 

20 yıl önce konukseverlik ifadesi olan bir fincan kahve,bu gün her şey dahil sistem içerisinde kayboldu gitti… güney otellerimizin toplam 500 tanesi ki bunun 175 i beş yıldızlı tesislerdir ben diyeyim 100 siz deyin 150 tanesin de beklide cezve bile yoktur… Ülkemizin önemli hatta en önemli gelir kaynaklarından birisi olan Turizm Sektörüne severek hizmet etmeye devam eden,yönü batıya dönük birisi olarak,yanımızdan kahvemizi de eksik etmeden yolculuğa devam etmeliyiz..   

 

Küreselleşmiş ve  rekabet gücünün giderek zorlaştığı  dünyada sadece mahallemizdekilerle değil,dünyadakilerle de rekabet edebilmemiz için,sahip olduğumuz değerlerin içinde,konuk severlik ifadelerine dair ne var ise hepsini kullanmalıyız.. bunlardan birisi de kahvedir. Kendine has pişirme ve içimi olan BIZIM KAHVEMIZ !!! 


08-05-2007 06:01
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar