27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
INDIA, HANS ve ÇIRALI!

 

 

 

İnsan kimi zaman yönünü ve yolunu şaşırır,nerede olduğunu bilemez.Uçsuz bucaksız kum çölünde yada balta girmemiş ormanın karanlığında kendini kaybetmiş gibi ürperir.. J

 

Eğer bir trende yolculuk ediyorsanız; kolay. Kaçıncı kilometrede olduğunuzu bilmeniz yeterlidir. Bir gemide isen,hangi eylem ve boylamın kesiştiği noktada olduğunuzu biliyorsanız;kolay. Uçakta yükseklikte işin içine giriyor…

 

Bir beyaz kağıt alın,ortasına kocaman bir artı işareti çizin.. yatay ve dikey çizgilerin kesiştiği noktaya kendinizi koyun, orada siz varsınız.

 

Peki nerdesiniz? Dikey çizgiye mekan diyelim… Yatay çizgiye zaman.

İnsan, mekanda, dünya adlı gezegende, belirli bir topraklar üzerinde yaşar.

 

Hindistan dan kalkıp gelen Mr.YALMO ile Çıralıda yanan ateşin etrafında buluşmamız bende derin bir “TURIZMIN FAYDALARI” konulu etki oluşturdu. Hindistan’ın Mumbai şehrinden gelen Mr.YALMO Türkiye’nin kültürel açıdan zengin bir ülke olduğundan söz etmesi,ülkemiz hakkında,bir çok sektör çalışanı yada temsilcisinden daha fazla bilgiye sahip olduğu izlenimi oluşturdu bende.

 

Çıralı dağının tepesinde yanan ateşler  “ramazandan ramazana kıldığı telefi namazlarında edindiği + anadan babadan gelen bilgilerle, cennet cehennemi yorumlayan” Anamın; “bak oğul şu televizyonda yanan, o dağların tepesinden çıkan ateş var ya? Görüyor musun? Onlar cehennem de yananların ateşi…J ateş  toprağı delip baça vazifesi gören yüksek tepelerden kendine çıkış yolu buluyor…” diyerek VOLKAN lar hakkında çocuk yaşlarda beni bilgilendirmesini anımsadım…J  mutlu bir gülümseme oldu içimde…J   Likyalılar da zamanla o dağlarda kendi yaşamlarını sürmüşler.. ayak izleri görülmese de yaşadıkları ve güzergah olarak kullandıklarını gösteren antik ibareler var..:)

 

Orta Asyadan mı geldik ? Tarih ve bilim şöyle dursun,beş dakikalık bir düşünme,bunun böyle olmadığını insana anımsatır. Anadolu 200 küsur yıllık Amerika değil ki yerlisi,Kızılderili si olsun.. Bir Uluslar harmanı olduğumuzu bir kez daha anımsama yardımcı oldu ÇIRALI ve OLIMPOS gezisi… dağlar ve eteklerindeki kalıntılar…J eski yaşamların izleri. J 8 bin yıl… dile kolay… büyük bir ANADOLU ve farklı kültürlerin bir arada yaşama,yaşayabilme olanağı ve özlemi.. biz Anadolu yuz.. siz sonradan geldiniz.. tarihsel mi,edebiyat içeriklimi,her nasılsa? Buna benzer söylemleri bir kenara bırakıp,tarihte,ve yürüyüşte bir önündekine katılmış her topluluk gibi,kardeşçe ve yan yana yürümeye devam etmeliyiz..:)

 

OLIMPOSTON çıralıya geçerken, yolda, yumruk olmuş sol elin, açık kalan baş parmak yardımı ile dur çeken bir Alman ı aldık arabamıza… (bizim tabirimizle oto-stop dediğimiz yöntem ) Ne de olsa kendi milletimize özgü sıcaklık ve yardım severlik diyelim.. yada turisti seven, koruyan,kollayan turizmci yaklaşımı-mı yoksa ?.. Mr.Hans.. Almanya da Spor muhabiri. Özellikle dünya ve Avrupa futbolunu takip eden birisi olarak tam aradığım adam derler ya… öyle bir tip..Mr.Hans.  FELDKAMP dan.. FALCO dan Nuri SAHIN’den ve BASTURK  gibi Almanya da ki yakından tanıdığımız sporcu ve spor adamlarından söz ederek ADRASANA geldik…

 

HANS ‘a soruyorum… neden Adrasan Hans ?.. Neden bunca güzel tesisler var iken,iyi soğutulmuş bir pasta büfesinden soğuk bir tremisu, serin ortamda hazırlanmış birbirinden güzel salatalar ve soğuk mermer üzerinde sergilenmiş mezeler + kömür ızgarasında pişmiş karides ve kuzu etlerini,tertemiz Baucher yada Churcil marka tabakta yemek  varken?.. neden buralarda.. kendin pişir kendin ye… yemek mi yiyorsun… dayak mı yiyorsun belli değil ortamlarda Tatil ?..

 

-Biz naturel ortamları ve naturü seviyoruz… kalabalık yok… kuyruk yok… koşuşturmaca yok..


25-06-2007 07:23
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar