27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
A'LA CARTE ALL INCLUSIVE

ABD’de çalıştığım ilk dönemde, çalışmaları ve iş disiplinlerinden pek hoşlanmadığım siyah derili Jamaika–Trinand vb. adalara mensup kardeşlerle karşılaşınca nezaketen: How are you my friend? diye sorduğumda. “fine thanks” yada “okey.. gooooddd” filan beklerken, “A’La Carte” my man! cevabı alınca bunlar ne diyor diye etrafa sorardım, meğer çok iyi, hatta süperrrrr olduklarını ifade etmek isterlermiş

 

A’La Carte kelimesini hepimiz restoran veya yeme içme konusu ile ilgili yada onunla bir bağlantısı olduğunu mutlaka biliriz.

 

A’La Carte Menü – A’La Carte Yiyecek vs.

Yani: Misafirin ne yiyeceğini seçebilmesi, fiyatı, rengi cinsi ve içeriğine göre her kademeden (çorba-soğuklar-sıcaklar-salatalar-tatlılar-soğuk içecekler –sıcak içecekler vb.) en az 3 çeşit olmak üzere -bu arzuya göre, işletmedeki misyon yada menüyü hazırlayan Gastronomi uzmanının vizyonuna göre 8 – 9 çeşit de olabilir- değişik seçeneklerin bulunduğu,  kendilerine sunulan liste üzerinden arzu edilen yiyecek ve içeceklerin, tercih ettikleri masaya, servis erbabı tarafından, misafirin ayağına servis etme işleminin toplam adıdır. A’la Carte, desek, herhalde üniversite hocaları bizi, yanlış tarif ediyorsunuz diye uyarmazlar sanırım.

 

All Inclusive ile tanışmamızın ardından  Plus- Ultra – Mega vb. türevlerden sonra şimdi de :

A’LA CARTE ALL INCLUSIVE !!!

 

Dillerde dolaşan “çok coolum abi” benzeri ifadelerden sonra yeni moda;

 

-Çok şükür bu gün A’la Carte ! ım

-Vala bilader bu aralar çok A’la Carte takılıyorum..

-A’la Carte Hatun !!!

-Bu sene çok A’la Carte tatil yapıyorum.

 

Nedir Otel ? Turizm ders kitaplarına baktığımızda şu tariflerle karşılaşabiliriz: Başka coğrafyalarda, yada aynı mahallede, hatta oturdukları sokağın bir alt sokağında bile olabilir, Evlerinden uzak olan insanların, yeme içme, konaklama, eğlenme, haberleşme vb. makul olan tüm ihtiyaçlarının kusursuz ve tartışmasız bir şekilde karşılanıp, en iyi yöntemle yerine getirildiği, belirli bir prensip ve kuralları olan ciddi işyerleridir otel ve oteller.

 

Bu yazının ürünü işte bu tarife uygun bir otelde geçirdiğim kısa zaman içerisinde nelerle umutlandığımı hissetmemin ardından, kalemi elime alıp birkaç satır not tutmamın sonucudur. Bu durumu, sevgili Turizm Gazetesi okurları, sektör temsilcileri, gençler ve üniversiteliler ile paylaşmaktan kendimi alı koyamadım. Bağışlayıverin.

 

OTEL “canlı canlı”ya da TATİL de “90 dakika”  yayın programlarına bir de bunun “turizm versiyonu” mu eklendi şimdi? diyen dostlar karşısında ensemizin inceliği doğrudur. Af ola..:)

 

Kapıda soğuk bir bardak Moet Chandon ile tanıştık yunan kızı ile.. havadan ve karadan “tarlatan etek” görünümlü elbisesinin ihtişamı içine  yansıyan bir “loby lounge” ve sıcak,sımsıcak bir iç dünya. Misafirlerin ağırlandığı odalar ve  kalbi (mutfak!) de dış dünyası gibi. Çemberin içine ben de dahil olayım diye adeta insanı içine çeken bir elektrik..:) Oval simetriyi her yerde görmek mümkün.. Chaf-Ing Dish ten tutun taşıma arabaları ve taşıma tepsilerine kadar.

 

Otel sahibi ile çorap fabrikasına sahip olan bir işadamı arasında, otelde çalışan bir hizmet erbabı ile, SEKA yada TOFAS fabrikasında çalışan işçi, otelde konaklayan turist ile tatil köyü yada apart otel de konaklayan turist arasında, düşüncesi, çevresi ve tatil anlayışlarına yönelik bazı ayrıcalıklar vardır. Çalışanlar, yatırımcı-işadamı ve konaklayan turistler için; oteller bu ayrıcalıkların su yüzüne çıkarıldığı mekanlardır. Burj El Arabı giyindiren modelist (mimar!) bu güzellik kraliçesini de özenle giydirmiş. Gemi ve uçak otellerini inşa edip onları tepeden tırnağa kuşandıran,ulusal modacılarımız da bu yunan güzellik kraliçesinin giyimi kuşamından bir ders çıkarmalıdırlar diye düşünüyorum.

 

Yunan kızı yada ne bileyim kraliçesi de nerden çıktı şimdi bu.? Ne Yunanı ? Avrupa Basketbol şampiyonası da zaten başlıyor… hesaplaşacağız onlarla, Yunan dan DOST – Kuzudan POST olmaz kardeşim !!!

 

Yok yok ciddiye almayın lütfen ! Latife yapıyorum. Evrensel dünya görüşüne sahip sektör temsilcileri,herkesle dost olabilecekleri gibi,sadece turistin değil,turizmin de rengi dini,dili ve mezhebi olmadığına inanırlar. Yeni Turizm bakanımızın da bu yöndeki kişisel yaklaşımlarının varlığına tanık olacağımızdan emin olabiliriz. Turistin ARABI – HINDISTANLISI – ALMANI – JAPONU – FRANSIZ ı olmaz. Kraliçenin gönlünde ISRAIL – IRAN – RUS – ALMAN ve TURK  yatıyor.. J du.  Gönlünü her millete açmış,tertemiz ve görülmeye değer bir kalp ve onun içinde saklanıp,allanıp pullandıktan sonra, boyalı ayakkabı ve ütülü pantolonu ile akşam yemeğine gelen farklı milletten insanlara, gümüş tepsi içerisinde ikram edilen; KUZU PRIZOLA PROVANCEL -  ANTRICOTE KEKIK SOSLU – BAKED HINDI MANTAR SOSLU – TAVUK SARMA ISPANAK VE ANTEP FISTIKLI – KILIÇ BALIĞI IZGARA CAPARİ SOSLU – Mengen’in meşhur ORMAN KEBABI – SOMON BALIK ve KARIDES SALATASI –  EMANTEL ve FÜME PEYNİR in yanında ismini hafızamda tutamadığım en az beş çeşit daha TAHRİK EDİCİ PEYNİRLER - AVAKADO KOKTEYL – KUŞKONMAZ BERNEZ SOSLU – ENGINAR GOBEGINDE MANTAR – Organik Üretim olduğu Belli TAZE İNCİR – MANİSA ÜZÜMÜ – ÇEKİRDEKLARİ AYIKLANMIŞ KARPUZ – ARMUTDUN İYİSİ ! JJ de aşkın dışa vurumu diyelim. Yemek “pişirmeyi ve pişirdikten sonraki prezantasyonunu bir aşk” olarak ele alır isek,dışa vurulan aşkın buradaki ifade ediliş biçimi buna yöneliktir. 

 

Çin den ucuz tuğla ithal etmeye başladığımız günümüz Türkiye’sinde,en kaliteli toprak ürününü kullanmaktan hiç kaçınmayan yatırımcı ve bu mutluluğa ortak olup, var gücü ile çalışarak,yüzlerinden gülümseme ve yaklaşımlarından profesyonellik hiç eksik olmayan çalışanlarından da Allah razı olsun. Hepimiz çeşitli vesileler ile değişik ülkelere gidip değişik konaklama tesislerinde ama bir gece ama iki gece kalıyoruz. Diğer ülkelerde emsali zor görülür bir donanım. Ülkemiz adına gurur duyabileceğimiz bir “şah” taşı.  A’La Carte!

 

Belek Antalya’nın önüne geçip kendi markası “BELEK” ile önemli destinasyon olma yolunda hız kesmeden yoluna devam ediyor, Bu ve buna benzer tesisler de bu vizyona katkı sağlamaktadır.  BETUYAB  da çalışmaları ile tüm Turizm Beldelerine örnek bir oluşum ve yönetim sergilemektedir. Golf sahaları ve Golf konusundaki tepkisizliklerini saymaz isek!

 

Özetle şunu ifade etmek isterim ki;her şey dahil sistemini en iyi uygulayan ülke olma ünvanını elinde bulunduran Türkiye;otellerindeki hizmet kalitesini bir an evvel yükseltip,yeni çıkarılacak olan Turizm Yasası da başta olmak üzere,bir çok alanlarda standardizasyona gitmelidir. Birbirinin aynısı olan tesisler,yeni bir şey sunamadıkları ürün ve hizmet olanaklarını değiştirip geliştiremediklerince uzun ömürlü olamayacakları herkes tarafından bilinen bir gerçek olarak kabullenmelidir.

 

Her şey Dahil Sisteminin yeni gözdesi: A’LA CARTE ALL INCLUSIVE !

 

Her şey Dahil olsun ama kaliteli olsun, “İŞTE BÖYLE OLSUN” diyenlerin mutlaka görmesi ve model olarak ele almaları gereken bir konaklama tesisi.

 

Yunan Kızı-Güzellik Kraliçesi: CALISTA.

Calismera ! daksi..:)


04-09-2007 14:51
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar