27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
ARTAN FIYATLAR ve OTELLER

 

İçinde bulunduğumuz yıl 2008 in oda satışları ve kontratları yapılırken, yeni sezon için anlaşmalar yapacağımız, bize ürünlerini verecek olan tedarikçi firmalarımızın 2008 için bize sunacağı yeni fiyatları elbette bilinmiyordu.

 

Oda satışları ile ilgili sözleşmeler genelde bir önceki yılın son aylarında ya da yeni yılın ilk aylarında yapılır. Ancak turizm işletmelerine ürünlerini veren, onların ham madde ve direk kullanıma sunulan ihtiyaçlarını tedarik eden, şarap, bira, et, süt, tekstil, şezlong, şemsiye vb. satan firmalar ile anlaşmalar ise genellikle Mart, Nisan aylarında yapılıyor.

 

Evet yatak satışlarında her işletme belirli oranda bir artış yaptı ama alacağı ürünlerde de bu kadar şaşırtıcı bir artış beklemiyordu. Döviz kurundaki düşüklüğün ve paritenin de bu kadar farklı olabileceğini sanırım hiç kimse beklemiyordu. Bazı ürünlerin fiyatlarında geçen sene ile bu sene arasında % 60’a % 70’e varan artışlar var. Bunların başında Zeytin Yağı ve kızartmalık vb. sıvı yağlar geliyor. Kuru bakliyatlardaki artış % 40’ın üzerinde. Un ve şeker keza aynı. Önümüzde Ramazan ayı var ve muhtemelen ülkemizdeki et tüketimi artacak ve buna paralel olarak et fiyatları da artacaktır.

 

Yani özetle, oda fiyatlarına yapılan artışlar, her ne kadar konaklamadaki KDV oranı indirilmiş olsa bile, elektriğe yapılan zam, muhtemelen her işletmenin az da olsa yapacağı personel zamları, satın alacağı ürünlerdeki artış ve dövizdeki düşük seviye, özellikle USD üzerinden satış yapan tesisler, oda fiyatlarında yapmış oldukları artıştan bir başarı elde edemeyecekleri gibi bir görünüm ile karşı karşıyayız.

 

Son 20 yılda Türkiye de turizm alanında yaşanan hızlı büyümenin ülke ekonomisi üzerindeki etkileri önemlidir. Sadece ekonomide değil, sosyal alanda da toplum yaşamına olumlu etkisi olan turizm sektörü diğer sektörler tarafından da gıpta ile izlenmektedir. Ancak ayakta kalabilmek ve yapılan yatırımın geri dönüşümünü sağlamak için yapılan işletme bütçelerinin yanıltıcı ve arzu edilen hedefe ulaşmaması yatırımcının moralini bozmaktadır ve turizm dışındaki diğer sektör temsilcileri ve yönetimlerinin lokomotif sektör turizme, oh ne güzel, lüküs hayat, Bodrum’da yat, Antalya’da kalk şeklinde, durum dışarıdan görüldüğü gibi değildir. Önümüzdeki yerel seçimler nedeniyle, siyasi çıkar ve hesaplar uğruna, belediyelere kaynak oluşturmak için çıkarılacak yasa ve yeni vergi uygulamaları olur ise,işletmelerin kar etmesi hepten zorlaşır.

 

Bir turistik işletmenin zarar etmesi, ekonominin diğer kesimlerini de rahatsız eder, onların da işi zorlaşır. Ekonomiyi sübvanse eden, 54 ana ve yan sektör ile direkt teması olan bu işletmeler ve o işletmelerin toplam familyası turizm endüstrisinin sos vermesi ülkemiz ve toplumun diğer katmanları için korkulu bir rüyadır.

 

Türkiye de turizm 80 li yıllarda iniş çıkış ve istikrarsızlık yaşasa da 20 yıl içerisinde, milli gelir içindeki payını 4 kat arttıran başka bir sektör yoktur. Gemicilik, otomotiv, tekstil hangisini örnek ve emsal alırsak alalım? Hiç birinin milli gelir içindeki payı turizm sektörü kadar artmamıştır.

 

Türkiye İstatistik Kurumunun  (TÜİK) verilerine göre son 10 yılda diğer sanayi kuruluşlarında çalışan kişi sayısında 100.000 civarında azalma görülür iken, aynı yıllar içerisinde konaklama, yeme içme vb işletmelerinin de içinde bulunduğu turizm sektöründe çalışan dostlarımızın sayısında 140.000 kişi artış olduğu gözlenmektedir. Bu istatistik bilgiler elbette, teşvik belgesi alan, yatırım ve işletme belgeleri olan şirketler (kayıt altına alınabilenler!) kanalı ile tespit ediliyordur. Birde kayıt altına alınamayanları hesaplar isek sayı daha fazla da olabilir.

 

Bir özet daha yapmam gerekir ise turizmde her şey güllük gülistanlık değil ve ince hesapların yapıldığı, terazinin diğer kefesinin tabana vurmaması için ıııhhhh gitti gidiyor dedirtecek kadar dikkat edilmesi gereken bir sezon olacak.


05-05-2008 08:35
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar