27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
KUMSALDAKİ RUS ÇOCUKLAR

 

Plaj kıyısında, kumsalda çocuklar oynuyor. Vakit akşamüstü. Gün batımının doğallığı ise bir harikalar diyarı. Neşeli çocuk sesleri geliyor denizden. Anneleri sevgiyle izliyorlar çocukları uzaktan uzaktan. Denizden, güneşten, kumdan yararlanmalarını istiyorlar. Bir yandan da kuşkuyla soruyorlar birbirlerine. Çocuklar birbirlerine zarar verirler mi acaba? Baksana yabancı uyruklu çocuklar ile oyuna daldılar.

 

Anneler dalıyor birden bire. Şöyle bir geriye doğru yaslanıp derinden rahatlama ve sessizlik. Ne düşünüyorlar kim bilir?
Kumsalda oynayan çocuklarının geleceğini yada ülkemizin geleceğini mi, çocuklar büyüdüklerinde daha büyük yaşlarda, yeni yaşlarının getireceği sorunları, götüreceği düşleri ve güzellikleri mi? kim bilir?

 

İki gurup halinde, bir gurup karma ama ağırlıklı sarışın Ruslardan kurulu. Kumdan heykeller yapmışlar. Sokuldum, zdrastvuyte cto eto? Merhabalar. Bunlar da ne?

 

Bizimkiler büyük bir alışveriş merkezi, etrafında otopark ve oteller yapmışlar. Yanlarında muhtelif taşlar ve oda eşyalarından tamamlayıcı dekorlar oluşturmuşlar. Manyetik oda kartları da mevcut.

 

Bunlar da ne?

Onlar sınırsız harcama limiti olan kredi kartları.

Bak bunları kaybeder iseniz, odanıza girmekte zorluk çekersiniz.

Dokunmayın biz onlarla alışverişe çıkıyoruz.

Hadi bakalım hayırlı alışverişler,ama siz yine de bunları kaybetmemeye çalışın.

Biz onları kaybeder isek hiçbir şey alamayız ki zaten. Merak etmeyin,kaybetmeyiz.

 

Anneler ne düşünüyor kim bilir ama çocukların dünyası alışveriş ve eğlence üzerine kurulu olduğu kesin.

 

Hemen bir metre ileride Rus ağırlıklı gurup Okul inşa etmiş. Kumdan binanın üzerinde kokteyl süsünden Rus bayrağını dikip, bahçesine de minik taşlardan çocuklar. Taşıma su ile yapılmış bir kum havuz. Belli ki tatile çıkan çocuklar, okulun bahçesinde havuza girmek istiyorlar. Bu da onların düşü.

 

Yerli gurubun içinden biri elinde waffle tabağı öbekleme dolu geliyor, kenarından çikolata soslar aka aka..

 

Dur yolcu nereye gidiyorsun?

Arkadaşlarıma götürüyorum.

Bravo, tebrikler ama çikolata sosları hep döküyorsun

Tabağın içinde kalanlar bize yeter

 

Elinde kalanlar ile yetinmeyi bilen, yardımlaşma ve paylaşma duyguları gelişmiş ulusumuzun çocukları, Rus çocuklar ile oynadıkları oyunda birinin düşünde “sınırsız harcama limiti olan kredi kart” diğerinde “içinde havuz olan okul bahçesi” olsa da kim bilir hangi anılar ile yöneldiler bu kum oyununa.

 

Biz kuruş paralarla büyüdük, az ekmek yedik, çocukluğumuzda yakıt ve şeker darlığı çektik. Anamız ceviz ve pekmezi tereyağı ile kavurur yedirirdi bize. Sonra kabak tatlısı ile şeker gereksinimini giderirdik. Pekmezi yapmak için şekeri nerden bulurdu peki? Hey gidi günler hey. Hakiki pekmeze şeker mi katılır? Meyve özlerinin hiç şekersiz kaynatılarak elde edildiği şıra, çikolata soslu waffledan, halen yüz bin kere iyidir.

 

Türkiye kıyı ve kumsallarında birlikte oynayan biz “cesur ve mücadeleden korkmayan” ancak şimdi her şeyin kolayına ve havadan bulmayı tercih eden “ulusun evlatları” ile Leningrad kuşatmasında ölen “Mamayev’in inatçı torunları” ile 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında karşı karşıya gelecekler gibi.

 

Türkiye kupaya göz kırpıyor ve ona benim olacaksın der gibi bakıyor.

 

Kumsalda oynayan çocuklar, tabi bu durumdan habersiz, ellerinde mini kürek ve kovalar ile kumdan binalar inşa ediyorlar. Gönlümüz, “düşleri ve hayalleri ayrı iki ulusun milli takımlarının karşı karşıya gelip, hak edenin kazanıp, bize, ülkemizin çeşitli bölgelerinde ve muhtelif konaklama tesislerinde ağırladığımız Rus uyruklu turistlere mizahi yaklaşımlarda bulunabileceğimiz avantajları sağlaması.

 

Almanları geçtik… gözümüz Ruslar da…

 


24-06-2008 08:43
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar