27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
YİNE TURİZM

 

 

Erdal Çelik

 

 

Karakolu taşıyacak para yok !

Banklar arası para akışı durdu..!

Bir süre özel uçağıma,binmeyeceğim !

Fatih TERİM aylık 180.000 USD ye anlaşmak üzere!

İzlanda ucuz ülke imajı ile kurtuluşu turizmde arıyor!

Petrol fiyatları dip yaptı ve 70 USD ye kadar geriledi !

Global Kriz Başta ABD olmak üzere AB ülkelerini etkisi altına aldı !

Bir yandan da,“doğru yerde durun,haddinizi aşmayın!” uyarısı ile gündelik hayatına devam eden Türk halkı “acaba ne olacak?” bu krizin etkilerini nasıl göreceğiz..? diye birbirine sorar durumdadır..

 

Ekonomi tartışma programları başta olmak üzere,bizleri temsil eden “mali” ve “iktisadi” alandaki devlet büyüklerimizin “bize bir şey olmaz demeyelim,tedbirimizi alalım” gibi “pozitif yaklaşımları” real sektör diye bilinen,alıcı,satıcı,esnaf,tüccar ve ticaret adamları arasında aynı pozitif etkiyi göstermedi../ göstermemektedir. Pozitif yaklaşımlara göre, TURKIYE bu krizden etkilenmez değil,ama,en az etkilenen ülkeler arasında üst sırada olacaktır fikrindeyim.

 

“Sütten ağzı yanan,yoğurdu üfleyerek içer” geleneklerimizi ve toplumsal ilişkilerimizi tarif eden bir “Türk atasözü” dür, Bundan önceki krizlerden ders çıkaran Türkiye Bankacılık başta olmak üzere ekonomik alanda sağlam bir alt yapı ve yasal düzenlemelere  kavuşmuştur. Bir önceki krizlerden sonra halkımız da bilinçlenmiştir.Her birey ve her bir aile gibi,ticari kurumlar da kendi gücünün farkına varmaktadırlar ve ayağını yorgana göre uzatmaktadırlar..

 

“güzel ve yalnız” ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntıyı ve devlet kasasındaki cari açığın turizm gelirlerinden gelecek olanlar ile kapatılacağı, “ülkemizin sağlam bir turizm deneyimi ve dinamizmi var,korkmayın bize bir şey olmaz” diyen çeşitli ekonomi yazarlarının varlığı “sektörel önem”imizin farkında olmamıza bir kez daha dikkat çekmektedir.  

 

Sevgili turizm gazetesi okurları.Türkiye’nin geleceğinin daha iyi olacağına her zaman umutla bakanlardanım ve daima böyle bakmaya devam edeceğim. Ekonomi de morali oluşturan “kendinize ait öz kaynak cinsinden” para olsa da,söylenen söz ve kendi içimizdeki konuşmaların yayılımı da önemli etki oluşturmaktadır. Böyle anlarda,devlet,işten eve geldiğinde nasılsın diye soran eş ve çocuklara her zaman güler yüzle,iyiyim diyen bir baba rolünden uzaklaşmaz, uzaklaşmamalı. Her toplumun,her insanın ve her bir kurumun zor günleri,sıkıntılı anları olabilir. Birey için iş - kurum için ticaret - devlet için süreklilik devam ettiği sürece sıkıntılar aşılacaktır. “Tavırlarımız” ve çeşitli ortamlardaki “konuşmalarımız” ekonomik hayatı olumlu yada olumsuz yönde etkileyen unsurlardır. O yüzdendir ki çeşitli sohbet ortamlarında sürekli bir olumsuz hava içerisinde,kriz kriz diye söylenmenin bize faydası olmaz.

 

Bu Pazar Antalya’nın büyük alışveriş merkezlerinden birisinde Altın Portakal filimlerinden birisini izleyelim diye,sinemaya gidip çıkışta bir iki lokma hızlı yiyecek “fast-food” alalım diye,alışveriş merkezinin food-cortlarına yöneldiğimizde boş bir sandalye bulmakta zorlandık. 

Hayat devam ediyor.

ABD – NewYork kentinde Limuzinler ile Havaalanı ve VIP servisler yapan Liseden girişken ve gözü kara arkadaşıma soruyorum.

New York da durum nedir ? ABD halkına yansıyan bir durum var mı?

“Yok bilader,ABD de halk arasında kriz diye bir durum yok.. her şey gayet normal,sokağa ve işlerimize yansıyan bir olumsuzluk ta yok.. halk kriz diye bir durumun hiç farkında değil.Öyle birdurumun varlığı umurlarında bile değil. Ama bankalar arası bir olumsuzlukların olduğunu TV lar dan biz de izliyoruz.” diyor.

 

Bu gün dünyada kaç ülke var ?..

Ben 190 biliyorum.

Dünyanın en büyük ve en geniş teşkilatı olan Birleşmiş Milletlere göre, günümüzde B.M’ye üye ülke sayısı, Milli takımlar düzeyinde oynanan Futbol müsabakalarından tanıdığımız,Liechtenstein, San Marino, İsviçre, vb. daha birkaç ( 15 – 20 yi geçer,geçmez !) ülkeyi saymaz isek,bütün dünya ülkeleri bilindiği gibi, Birleşmiş Milletler'in üyesidir ve üye ülke sayısı da 171 dir. A.B.D ve Fransa’ya göre 190, Rusya’ya göre 172, İsviçre’ye göre 194’dür. Çünkü bazıları bir ötekini tanımıyor,bir diğeri de öbürünü devlet yerine koymuyor vb.  Telefon şirketlerinde 182 adet uluslararası kod bulunmaktadır. Dünya PTT ağına üye ülke sayısı 185’dir. Coca-Cola’nın satış listelerindeki ülke sayısı 195’i buluyor. Hadi 185 de anlaşalım.. TUSIAD Raporlarına göre Türkiye Dünyanın 16.Büyük ekonomisine sahiptir.  Hoş tabiî ki G-8 arasında olmayı çok isterdik ama ne yapalım..? 16 dan 185 rakamına giden yolda kaç tane rakam var diye sorsak,en az 4 milyon yetişkinin cevap veremeyeceği kanatindeyim. (2  milyon okuma yazma bilmeyen var.. Okuma yazma biliyor fakat hesap bilmiyor,ilk okuldan terk yada ilk okul mezunu olan 1-2 milyon insanımız! ın varlığını varsayar isek)  

 

Her kurum ve takım da “sürükleyenler” “dinlenip arazi olanlar” ve “geride kalanlar” vardır. 70 milyonluk Türkiye’de geri kalanların sayısı 4 milyon ise “sürükleyenler”in gücünden korkmaya gerek yok. Mevcut durumun sonunda güzel sonuçlar elde edileceğinden endişemiz olmasın..

 

İçinde bulunduğu ortam ve “sahip olunan şeyin farkında olunması” gerektiği inancını taşıyanlardanım. Tabi bunun adı “hamdolsun” değil.

 

Ülkemizin az da olsa zarar göreceği bu “global kriz” den “yine turizm” sayesinde sıyrılacağı 2009 yılı bizi bekliyor… Yeter ki soğuk kanlı ve sağduyulu olalım.


20-10-2008 10:45
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar