27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - Erdal ÇELİK
OTELLER VE PENCERE

 

Erdal Çelik / Almatı Kazakistan

Bir ülkenin tanıtımı için en etkili yöntemin ve kanalın turizm olduğunu 7 den 70e herkes ortak kanaattedir.

Büyük bir coğunluğun buna inandığını söylememiz, abartılı ve yanlış olmaz. Bir ülkeyi tanımak için o ülkenin her hangi bir iline yada herhangi bir toprak parçasının üzerinde bulunmanız yeterli sayılabilir. İstanbula gelen bir turist Hakkariyi nerden bilsin?

Bence gayet iyi bilebilir. İstanbuldan da Hakkaride yaşananları görmek mümkündür ve o bölge hakkındaki durumu, İstanbuldan tesbit etmek ve öğrenmek olasıdır. 

 

Hep bir ağızdan soylediğimiz 80li yıllarda başlayan, üç yanı denizlerle çevrili güzel ülkemiz “bu gun bir çok emsaline ve rakiplerine ders verecek konumdadır” şarkısının yanında, turizm alanında lider konumda olan ülkeler arasında sıralama degişkenlik gösterse de, biz surekli liderlerin arkasında takipçi konumdayız. “Hatta Kum Günes ve Deniz turizminde lider durumda oldugumuzu soyleyebiliriz” durumu içinde, hani bir futbol takımının iç saha, dış saha ve Avrupa karnesi gibi değerlendirme yaparsak, genelde lider değil, fakat üst sıralarda ama iç sahaya benzettiğimiz, deniz, kum, günes alanındaki başarıları tabi geneldeki sıralamaya etki eden netice oluyor.

 

Turizmde devlet politikasının yetersiz oluşu bizim bu günkü konumumuzu etkilemiş ve daha da iyi yerlerde olmamıza engel olmuştur. Çok hızlı değisen liderler ve politikalar sayesinde Türkiye 1990 ve 2000 yıları arasında turizm alanında daha hızlı yol alabilirdi.

 

Bundan on sene önce geldigim Kazahkistan’ın başkenti Astana’da sehrin muhtelif yerlerinde yazılı ‘2030 Dünya Başkentihededini görünce gülmüştüm. Şimdi aradan geçen on sene sonra bu hedefte nasıl ilerlendiğini canlı gözle görmek, bir ülkenin lider ve yönetim vizyonunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha sorgulayıp düşünmemi sağladı.

 

Astana, 2030da  Dünya Başkenti olmasa bile Orta Asya Başkenti olması garanti gözüküyor. Yani Sampiyonluk olmasa da UEFA garanti gibi. Bir takımın, bir ülkenin, bireyin, ailenin yaşam ve gelecek ile ilgili hedefi olması güzel bir duygudur şüphesiz. Biz 1980 ve 1990’larda turizme başladığımızda kimse bize 20 yıl sonraki hedeflerden bahsetmedi. Sadece önümüzdeki yıl..vs hep onumuzdeki yıla baktık.

 

İnsan bazen üzülüyor, çünkü ülkemizi ve insanımızı seviyoruz. Onların içeride ve dışarıdaki başarıları ile gurur duyan yapımız var. Kazakistan yüz ölçümü olarak dünyanın dokuzuncu büyük ülkesi, bir sehirden bir sehire ucakla 4 saate gidiliyor, ancak nüfusu neredeyse İstanbul kadar. 2009 sayımında 16 milyon 500 bin kişi varmış. Ekonomisi son develasyonlarla bilindigi gibi malum.. 

Akdenize bir kısrak başi gibi uzanan benim ülkemin üç tarafi da denizlerle cevrilmiş, tarım, hayvancılık yapacak bereketli topraklari var, yeraltı zenginlikleri, güzel ormanları ve akarsuları var. Benim ülkemde katman katman insanlık kültürü, hazinesi var.

 

Benim ülkemde Pir Sultan, Yunus, Hacı Bektaş, Nasreddin Hoca, Noel Baba ve Mevlana.  

Zenginliklerle yaşamayı bilen ülke.

Hem de asırlar önce asirlar !!! 

 

Ancak biz ne yapıyoruz…

Dünya bizi hangi yönlerimizle tanıyor..

Bu, nasıl tanınıyoruz’u iyileştirmek, yok öyle değil böyle demek yine turizme ve turizmcilere düşüyor.

Kazak Lideri Nazarbayev  bir yandan yaşlanıyor ama ülkeye ölçülemez bir manevi vizyon da sunuyor.

Tüm dünya dinlerinin barış içinde olduğu ve kabul edildiği ülke olmaya ozen gosteren durusu ile dünyaya örnek bir lider olma vizyonu soyunuyor. 17 Milyonluk  Kazakistanin yaninda 70 Milyonluk Turkiye mukayese bile edilemez ancak, hedefe ve başarıya odaklı bir devlet anlayışının egemen olacağı ülkemizde Turizmin mutlaka uzun vadeli planlar ile yeniden yapılandırılması ve bir daha bozulmamak üzere master plan üzerinden gidilmesi sarttir.

 

Bugün, kendi liginde başarıyı kanıtlamış ve “lige getirdigi kalite” ile hedefini Avrupa diye adlandirabilecegimiz “simdi de dışarıda başarı” seklindeki yatırımları ile ülkemizi en iyi sekilde ile temsil eden birrk otelcisinin yaptıkları da ülkemizin tanıtımı adına, Türkiye yararına gelişen güven unsurlarının artmasına katkı sağlayan faktör olarak ele alınıp dünyanın değişik köşelerinde önce inşaatını sonra da işletmesini yaptığı ‘Türk yaparsa iyi yapardedirttiği, turist ve insan ağırlama hane (otel) leri ile gurur kaynağı olan dış otel yatırımları, deniz, kum, güneş turizminde emsal ve rakip ülkelere nasıl ilham kaynağı oluyor isek, bu rk otelleri de uluslar arası zincir işletmelerin dikkatle izlediği, pratik ve çabuk mobilize olan sistemleri ile mercek altına aldığını gözlemek mümkündür.  


31-07-2009 09:08
Önceki Yazıları
BEKLENTİLER
13-03-2019 19:23 | 8 Yorum | Yorumlar
DAVULUN SESİ YOK !
24-04-2017 14:39 | 7 Yorum | Yorumlar
2016 YILINA SON BAKIŞ
16-01-2017 10:29 | 6 Yorum | Yorumlar
2016'YA GEZ – GÖZ
26-11-2015 11:14 | 3 Yorum | Yorumlar
HOŞGELDİN 2014
06-01-2014 14:07 | 6 Yorum | Yorumlar
KALİTE HARİÇ HER ŞEY DAHİL !
18-08-2013 13:34 | 6 Yorum | Yorumlar
GÜNCEL TURİZM NOTLARI
18-03-2013 15:00 | 3 Yorum | Yorumlar
GARSON !..
14-08-2012 13:00 | 16 Yorum | Yorumlar
ORTAYA KARIŞIK !
15-02-2010 09:38 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar