20.02.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - NİZAMETTİN ŞEN
HOYRAN'A HAYRAN KALMAK!


Nizamettin Şen 


“Rural” “Kırsal” Turizm ülkemizde ne yazık ki, çok geç konuşulmaya başladı. 13-15 Eylül tarihlerinde 1.Ulusal Kırsal Turizm Sempozyumu Karaman’da yapıldı. www.kırsalturizm.gen.tr den bu konu ve sempozyum hakkında geniş bilgi alınabilir. Bu ilki yapılan toplantı turizm sektörünün ne kadarının dikkatini çekmiştir bilemiyorum. Genelde teoriye, yeni bilgiye kapalı olan sektör, böyle yeni bir turizm çeşitlemesine zaman içinde ve örneklerinin göze batar hale gelmesiyle tepki verecektir. İşte bu noktada, ben de ülkemizde hayran kaldığım çok güzel bir örnek olan “Hoyran Wedre Köyevleri”ni size tanıtacağım.

Süleyman ve Canan çifti İstanbul’daki yaşamın kendilerini artık tatmin etmemesi nedeniyle, makine mühendisliği ve işletme yöneticiliği kariyerlerini bırakarak, turizme atılmayı düşünmüşler. Süleyman Bey, Marmara Adaları’ndan, Ege ve Akdeniz’e kadar arayışını sürdürmüş sonunda doğum yeri olan Demre’ye gelmiş. Kendi köyü olan Davazlar’ın yakındaki Hoyran Köyünde yeni dünyasını kurmaya karar vermişler ve bu çok kreatif turizm çeşidinin güzel bir uygulayıcısı olmuşlar. 5 yıl önce başlayan ve gittikçe kendi branşlarında çok en üst noktalara çıkan, uluslararası üne kavuşmuşlar. Tripadvisor’da en üst sıralarda yer alıyorlar ve kendi kategorilerinde benim gördüğüm en iyisi. Tam bir aile işletmesi ve Canan Hanımın elinden yöresel mutfak örnekleri sunuyorlar.

İspanya’da, İtalya’da örneklerini gördüğümde imrendiğim “kırsal turizm” örneklerinden, ülkemde görmekten her zaman mutluluk duydum ama Hoyran Wedre Köy evlerine hayran kaldım. Bu arada Wedre’nin anlamını Süleyman Bey’den öğrendim; Likya dilinde,” Yurt” anlamına geliyormuş.  Hoyran Köyü  taştan evleri ile bölgesel sivil mimarinin yaşayan örnekleri. Ne yazık ki, bazılarının çarpık yapılaşma ile başkalaşım geçirdiği ortada. Bu köyün geleceğini kurtarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgisine ihtiyaç var.

İlki Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından düzenlenen “Ulusal Kırsal Sempozyumu kapanış bildirgesini okuyunca, turizmcilerin ve Bakanlığın gelecekte böyle bilimsel toplantılar için daha ilgili olacağını düşündüm. Ortaya koydukları hedefleri aşağıda sıralıyorum;

- Kırsal turizmde pazarlama stratejilerinin belirlenmesi yönelik planlar yapılmalıdır.
- Kırsal turizmin desteklenmesine önem verilmelidir.
- Kırsal turizmin pazarlamasına ilişkin ulusal kapasiteler geliştirilmelidir.
- Yerel halk, sivil toplum kuruluşları, özel sektör ve kamu kurumlarında kırsal turizm ile ilgili kişiler eğitilmelidir.
- Kırsal turizm ile ilgili AR-GE çalışmalarına önem verilmeli ve destek sağlanmalıdır.
- Kırsal turizm ile ilgili olarak veri toplama, standart geliştirme ve raporlama aşamalarının tamamına gerekli düzeyde işlevsel bir katılım sağlanmalıdır.
- Kırsal turizmin sürdürülebilir şekilde yapılabilmesi için gerekli envanter, uygulama, izleme ve değerlendirme yöntem ve araçları konularında araştırmalar arttırılmalıdır.
- Kırsal turizme katkı sağlayacak örnek projeler desteklenmelidir.
- Kırsal turizm ile ilgili resmi nitelikli bir sektörel rehber-yönerge-yönetmelik hazırlanmalıdır.
 
Bölgesel, kırsal kesimin turizme yönelmesinin ve turizmin sosyal boyuta ulaşmasının en tipik uygulaması olan rural-kırsal turizmin, yanlış anlaşılmaması için böyle doğru örneklerin olması bir şanstır. Hoyran’a bunun için de hayran oldum…


26-09-2011 00:26

Önceki Yazıları
SOLİDARİSCH !
18-01-2016 10:23 | Yorumlar
ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?
30-11-2015 12:26 | 4 Yorum | Yorumlar
G20 BAŞARDINSA!
30-11-2015 09:51 | Yorumlar
KORSAN KOYU VE KORSAN YAZLIKÇILAR
18-09-2015 09:58 | 1 Yorum | Yorumlar
PANİK VAR MANTIK YOK !
21-04-2015 13:31 | 1 Yorum | Yorumlar
2015 TURİZMİ VE THY
30-11-2014 16:37 | 4 Yorum | Yorumlar
TURİZMİN VARLIK NEDENİ
02-07-2014 21:52 | 1 Yorum | Yorumlar
KUŞADASI, İZMİR, ANKARA NEREDE?
08-06-2014 18:24 | 1 Yorum | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar