16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
TURİZM, KRİZ, GÖÇMENLER, YATIRIM

 

Türk Turizminde 2015 sezonu, Rusya’da yaşanan ekonomik krizin etkileri, Suriye kaynaklı istikrarsızlığın yarattığı göçmen olaylarının etkileri gölgesinde geçti. Görünen odur ki sektör bu sene büyüyemeyecek.
 
Elbette artmayan turist sayısı sektörde beklenin altında gelir sağlayacak ve genel ekonomi de durumdan etkilenecek.
 
Gerçekçi olmak gerekirse yaşanan olumsuzluklara rağmen iyi bir sezon geçiriyoruz.
 
İkinci büyük turizm pazarımız olan Rusya’da birdenbire ortaya çıkan ve turizm harcamalarını doğrudan etkileyen bir siyasi/ekonomik kriz, Güneyimizde sürüp giden sonucu, tarafları, yöntemleri belirsiz bir savaş, dünya genelinde süren kur savaşları ve sonucunda Avrupa pazarımızın parasının %30’lara varan değer kaybı, içerde yaşadığımız terör dahil her türlü olumsuz ortam ve bütün bu musibetlere rağmen sağlam duran bir sektör. Sonuç; başarıdır.
 
Önemli olan önümüzdeki yıllar için neler yapmamız gerektiğine karar verip eyleme başlamamızdır. İlk yapılması gereken ise turizm sektörün büyümesi için yapılması gereken yatırımların belirlenip projelendirilip hayata geçirilmesidir.
 
Kriz dönemleri yatırımlar için iyi bir fırsattır. Verimli olmayan sektörlerdeki kaynaklar kriz dönemlerinde turizm yatırımlarına aktarılabilir. Fakat bu konuda maalesef şu anda sektör tarafından atılmış bir adım yoktur. Turizm sektörünün yöneticilerinin bir araya gelip alması gereken kararlar vardır.
 
Bunlardan birincisi Tarsus Bölgesi Turizm Projesinin derhal ele alınıp hayata geçirilmesidir. Bölgedeki arazi tahsisleri yapılmalı, atıl durumda olup sahilleri işgal eden yazlık konutların turizm tesisine dönüşümü için bölgeye mahsus teşvik tedbirleri ortaya koyulmalı, yatırımcıların 2 yıl içinde otellerini inşa edip hizmete açacak şekilde önlerini görecekleri ortam yaratılmalıdır. İki yıl içinde 150.000 yatağa çıkılacak şekilde bir projeksiyon gereklidir.
 
Bu arada yabancı yatırımcıları da bu bölgeye çekmek için dünya turizmi düzeyinde roadshowlar düzenlenmelidir.
 
Böylece ekonomimizin ihtiyacı olan taze kaynaklar için de ortam yaratılmış olacaktır. T.C. Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı bu konuda gerekli çalışmaları yapabilecek kurumumuzdur.
 
Benzer yatırım koordinasyonu, Karadeniz Turizm Gelişim Projesi için de yapılmalıdır. Bölgede çevreye duyarlı yatırımların yapılması ihtiyacı iyice ortaya çıkmıştır.
 
Tarsus ve Karadeniz Projelerinin yönetiminin Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyon desteği ile Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’ne verilmesi en doğru çözüm olacaktır.
 
Güney Akdeniz Turizm Gelişim Projesini aynı formül ile gerçekleştirdiğimiz ve bütün Dünya turizmcilerinin beğendiği bir sonuç elde ettiğimiz düşünülecek olursa, yapılması gereken başarının tekrarıdır.
 
Banka yatırımların planlanması sürecine katılıp, altyapı yatırımlarını gerçekleştirebileceği gibi, firmaların uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını karşılayacak ve devlet teşviklerini de etkin bir şekilde dağıtacaktır. Böylece sektör Belek, Tekirova, Çamyuva, Sorgun gibi planlı, yüksek gelir getiren turizm noktalarına kavuşacaktır.
 
Öte yandan yeni projelerde Suriye’den gelen, doğal olarak Arapça bilen göçmenler de istihdam edilebilecektir.
 
Turizm sektörü yatırımları göçmenlerin yarattığı sosyal yaraya da en iyi tedaviyi sağlayacak mekanizmadır. Karadeniz ve Tarsus projelerinin göçmelere sağlayacağı olanaklar AB kurumlarına iyi anlatılırsa en azından bu iki turizm destinasyonunun altyapı yatırımlarının finansmanı için bir fon sağlanabilir.
 
Sonuç olarak Türkiye’de sağlanacak kalıcı istihdam, Avrupa’ya giden göçmen sayısını azaltacaktır.
 
Suriyeli kardeşlerimiz de kültür olarak tamamen farklı Avrupa’da bir ülkede yaşamaktansa kendi iklim ve kültürlerinin benzerini sunan Türkiye’de daha mutlu olacaklardır.  

14-09-2015 05:06
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar