16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
TURİZM VE RUSYA POLİTİKASI

 

 
“Almanya Pazarımızın da güvende olduğunu söyleyemeyiz” başlıklı makalemde Almanya merkezli Batı ittifakının Rusya ile itişip kakışmasının kimseye yarar getirmeyeceğini belirtmiş, düşük petrol fiyatlarının petrole bağımlı ekonomileri olan ülkeler için ciddi sorun olduğunu ve uluslararası çatışmaları körükleyebileceğini söyleyerek ortaya çıkacak çatışmalardan da en çok Türk turizm Sektörünün etkileneceğini ifade etmiştim.
 
27 Ağustos’ta kaleme aldığım bu yazının üzerinden bir ay geçmeden Rusya Suriye’deki savaşa etkin bir şekilde dahil oldu.
 
Şu anda Suriye’de ABD’nin etrafında kümelenen Batı ittifakı ve Rusya (başka küçük aktörlerin de bulunduğu) aynı çatışmanın içinde yer alıyorlar.
 
Bu çatışma sürecinin nereye gideceği de belli değil. Bilinen tek şey petrolün varilin 50 $ sınırını aştığıdır.
 
Şimdilik kazanan Rusya gibi görünse de asıl uzun vadede kimin kazanacağı önemlidir.
 
Kimin kazanacağını görmek için ise biraz geriye bakmakta yarar vardır.
 
Dağılan SSCB’nin merkezi olan Rusya Federasyonu boğuştuğu ekonomik zorluklar yüzünden 2000 ‘li yılların başında sıkıntılı günler yaşıyordu. Hatta SSCB zamanına dönelim diye ahalinin bir kısmı gösteriler bile yapıyordu.
 
Elbette eskiye dönüşü başta ABD olmak üzere kimse istemiyordu. (Amaç kapitalizme yeni pazarlar açmak olduğuna göre SSCB kimin işine yarayacaktı?) Çözüm ise Rus Halkının gazını alacak ekonomik iyileştirmeyi yapmaktan geçiyordu. Rusya’nın tek ihraç malı olan petrol ve türevlerinin fiyatını artırmak sorunu çözmek için en pratik yöntemdi.
 
Öyle de yapıldı. Yalnız Rusya’dan da uluslararası arenadan biraz uzak durması rica edildi ve teklifin kabul edilmesi ile petrol 100 $ civarına demirledi.
 
Herkes için mutlu günler böylece başladı. ABD uluslararası arenada istediği operasyonları yaptı, Rusya ekonomik olarak kalkındı, Kafkasya’daki sorunlarını çözdü ve bu arada Türk Turizmi de Altın çağını yaşadı. Ana motor Alman Pazarı ile aynı hacimde bir Rusya pazarı ortaya çıktı.
 
Türkiye için daha güzel ne olabilirdi. Sürekli artan talep turizm sektörünün oyuncularının elini güçlendirdi ve binlerce yeni yatak bir planlamaya bile ihtiyaç duyulmadan inşa edildi. Rusya’ya çalışan seyahat acenteleri dünya ölçeğinde güç oldular.
 
Fakat nedeni bilinmez Almanya’nın öncülüğünde yine bir doğu seferi başladı ve Ukrayna/Kırım olayları ortaya çıktı. ABD arkasında olduğunu belirtse de bu sefere güçlü bir destek vermedi. Almanya yalnız kaldı. Fakat petrolün fiyatı 30 $ seviyelerine çekilmeye başlandı. Bildiğimiz Rusya’daki devalüasyon ve ekonomik kriz baş gösterdi. Rusya ahalisinin tatilde ilk tercihi Kırım oluverdi.
 
Türkiye turizm sektörü Rusya merkezli turist kaybından belki de en az etkilenen sektör oldu.
 
Bu arada Alman ekonomisi için çok önemli olan, ihracatının motoru pozisyonundaki otomotiv sektörünü etkileyecek olan Volkswagen krizi ortaya çıkıverdi.
 
Üstelik krizin etkisini artırmak ve faturayı şirket boyutundan çıkarıp ülke boyutuna taşımak için etkin haber kampanyası ile olay Dünya kamuoyuna duyuruldu. Volkswagen Dünya otomotiv üretiminde ilk üçte yer almasının yanında otomotivin ikinci büyük pazarı olan ve büyümesi beklenen Çin’de de büyük bir imalatçıdır. Almanya global ekonomik krizlerin hepsini otomotiv sektörünün başarısı ile sorunsuz aşmış bir ülkedir. Otomotiv sektörüne yapılan böylesine büyük bir saldırın Almanya’nın makroekonomik durumuna olumsuz etki yapması kaçınılmazdır.
 
Ayrıca Almanya’ya yönelen Suriyeli göçmenler sorunu da büyük kaynaklarla baş edilecek bir sorundur ve ekonomik etkileri de kaçınılmazdır. (Nedense Suriyeli göçmenlerin hepsi Almanya’ya gitmek istemektedirler). Almanya’nın bir anda önünde bulduğu bu iki sorun ekonomisinde sıkıntıya yol açabilir ve bu konularda ABD’nin hiç sesi çıkmamaktadır. Acaba Almanya’nın önüne bu faturaları koyan NATO müttefiki olan ABD midir?
 
Türk Turizm Sektörü için önemli olan ise iki büyük pazarının tehlikede olduğudur. Üstelik bu pazarların (Almanya + Rusya turizm pazarı = 140.000.000 $) yerini alacak potansiyel bir pazar Türk turizmi için yoktur.
 
Eğer uluslararası olaylar böyle devam ederse; düşen turizm geliri bir yandan, artan petrol fiyatları öte yandan, Türkiye’nin ihracatındaki en büyük paya sahip Alman ekonomisindeki ortaya çıkabilecek daralma da başka bir boyuttan cari açık sorunu olan Türk Ekonomisini zor günlere doğru götürecektir.
 
Yapılması gereken ABD ve NATO’yu bölgemizdeki mevcut krizi çözmek için daha yapıcı politikalar uygulamaya çağırmaktır. 
 

12-10-2015 12:50
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar