16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
ULUSLARARASI POLİTİKA VE TURİZM

 

Teoride uluslararası politikanın aktörlerinin; devletler, uluslararası örgütler ve hükümet dışı organizasyonlar olduğu söylenegelmiştir. 
 
Uluslararası politika bu yapıların birbirleri ile ilişkilerinden kaynaklanır. 
Pratikte ise uluslararası politika insanların uluslararası alandaki aktivitelerinden oluşur. İnsanların uluslararası aktiviteleri olmadığı zaman iki devlet arasında ne ilişkisi olacaktır. 
 
Örneğin Nikaragua ile Türkiye Cumhuriyetinin ilişkisi yok denecek kadar az iken Almanya ile çok yoğundur. 
Almanya’nın ve Türkiye’nin karşılıklı olarak birçok büyük şehirlerde konsoloslukları vardır. İki ülke ortak örgütlere üyedir. 
Bir ülkede olan olaylar diğerini yakından ilgilendirmektedir. 
 
Bu örneği ülkelerin komşuları için de verebiliriz. 
 
Birbirine komşu ülkelerin vatandaşları arasında yoğun ticari, insani ilişkiler olduğu için uluslararası politika faaliyetleri de yoğundur. 
 
Sonuç olarak insanların aktif olduğu alanlarda uluslararası ilişkiler ve bağlı olarak da uluslararası politikalar ortaya çıkmaktadır.
 
Dünya’da 2015 yılında 1,2 milyar insan bir ülkeden başka bir ülkeye en az bir gece konaklayacak şekilde uluslararası turizm aktivitesine katılacaktır. Bu sayının 2030 yılında 1,8 Milyar turiste çıkması beklenmektedir. Uluslararası turizm harcamaları da 2,5 Trilyon $ civarında bir rakama ulaşacaktır. Uluslararası turizm faaliyeti uluslararası politikanın en önemli kaynaklarından biridir. 
Uluslararası turizmin karmaşık yapısı uluslararası aktörlerin faaliyetlerinin önemli bir kısmına sebep olmaktadır. 
 
Örneğin bir Rus vatandaşı Türk seyahat acentesi olan Pegas Touristik’ten satın aldığı bir tatil için Alman havayolu şirketi Condor ile İspanya’ya seyahat etmekte ve bir Amerikan otel zincirinde konaklamaktadır. Çok sık yapılan bir örnek olan bu tatile 5 ülke bir şekilde dahil oldu. Beş ülkenin ekonomisi, hukuku, sosyal sistemi yapılan bu güzel tatilde rol aldılar. 
 
Sonuç olarak da bu ülkeler ve ilgili örgütler bazında bir ilişkinin ve devamında uluslararası politikanın doğmasına Rus ailenin tatil ihtiyacı sebep olmuştur.
 
Uluslararası turizm ekonomik ve sosyal gücü ile uluslararası politikayı etkilemekte, uluslararası politikada meydana gelen değişiklikler de turizme etki etmektedir. 
 
Uluslararası turizmin yarattığı ekonomik güç ise devletlerin uluslararası turizmi uluslararası arenada bir enstrüman olarak kullanmalarına yol açmaktadır. 
 
Turizmin ekonomik ve sosyal etkisini uluslararası politika aracı olarak kullanan ülkeler genellikle turist gönderen (pazar) ülkeler olmaktadır. 
 
Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İngiltere, Çin Halk Cumhuriyeti ülkesinden tatil, iş, din, eğitim amacıyla yurtdışına seyahat edecek olan vatandaşlarını yönlendirerek ya da bir takım kısıtlamalar getirerek politikalarına etki etmek istedikleri turizm ülkelerine baskı aracı olarak kullanmaktadırlar. 
 
Örnek vermek gerekirse ABD’nin Küba’ya uyguladığı seyahat ambargosu, Rusya’nın Kırım’a seyahatleri destekleyerek NATO ülkesi turizm destinasyonlarını sıkıştırmaya çalışması, Çin’in kendisine ihale verilmesi karşılığında milyonlarca turist göndereceği vaatlerinde bulunması ilk anımsanacak uluslararası politika olaylarıdır.
 
Turizm pazarı olan ülkeler de aynı şekilde uluslararası turizmin dış politikalarına baskılarını hissetmektedirler. 
 
Turizm sonuçta bir insan hareketidir, bireyseldir. Hükümetler vatandaşlarına bir ülkeye gitmemelerini nasıl emredeceklerdir.
Güvenlik konusunda vatandaşlarını uyarabilirler, fakat “bizim dış politikalarımıza uygun olmadığından şu ülkeye gitmeyin” çağrısı ne kadar etkin olacaktır. ABD Küba’ya olan seyahat ambargosunu kaldırmıştır. 
 
Uzun zamandır ABD vatandaşları bir şekilde zaten Küba’ya seyahat yapmaktadırlar. Rusya’nın Kırım’ı alternatif göstermesine rağmen vatandaşları Antalya’ya gelmeyi sürdürmüşlerdir. Çin halkı tatil tercihlerini pek de hükümetin isteklerine göre yapmamaktadırlar. 
 
Büyük turizm pazarına sahip olan Alman hükümeti vatandaşlarına sadece dış politika sebeplerinden dolayı bir ülkeye gitmeyin çağrısı yaptığında etkisinin kısıtlı olacağı aşikardır. Üstelik Alman vatandaşının ya da diğer pazar ülke vatandaşlarının destinasyon ülkelerde yatırımları vardır ve turizmden kazanan sadece destinasyon ülkeler değildir. 
 
Üstelik turizmin yarattığı sosyal yapı nedeniyle örneğin Türkiye’de yaşayan binlerce Alman, İngiliz, Rus, Hollanda vatandaşı vardır. Aynı durum Mısır, Tayland, İspanya, Meksika için de geçerlidir. 
 
Turist gönderen ülkeler uluslararası politikalarını yürütürken toplumlarının bu kesimlerinin taleplerini de göz önüne alacaklardır. 
Gelecekte Türkiye’ye uygulanan vizeler gevşeyecek, Almanya Türkiye’nin AB üyeliğini desteklemek durumunda kalacaktır.
 
Turizm ekonomisinin maddi büyüklüğü ve fiziki realitesi devletlerin dış politikalarını yönlendirmektedir. Ekonomik olarak pazar ülkeler de destinasyon ülkeler de turizmin getirisinden vazgeçemezler. 1,2 trilyon $ büyüklüğündeki pazar her oyuncunun içinde yer almak isteyeceği bir ekonomik büyüklüktür. 
 
Fiziki olarak da turizmin gücü dış politika manevralarını aşmaktadır. 
 
Antalya’ya göndermeyeceğiniz turisti başka nerede 700.000 yatak bulup ağırlayacaksınız. Antalya Havaalanına inen uçakları kısa sürede başka bir destinasyona yönlendirebilir misiniz?  
 
Kırım Antalya’ya alternatif olabilir mi? Mısır’da Müslüman Kardeşler terörünün etkisini bu ülkede yatırımı olan İngiliz turizmciler kırmadılar mı? Rusya’nın şirketlerinin yatırımları Mısır’daki turizmin daralmasından zarar görmediler mi? 
 
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; devletler uluslararası politikalarında turizmi bir enstrüman olarak kullanmaktadırlar, fakat uluslararası turizm gücü ile devletleri turizmin ihtiyaçlarına göre davranmaya zorlamaktadır. 
Görünen odur ki uzun vadede de kazanan uluslararası turizm olacaktır.
 

28-10-2015 16:24
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar