16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
ULUSLARARASI TURİZM VE ULUSLARARASI POLİTİKA'NIN GELECEĞİ

 

 
İnsanların uluslararası alanda yürüttükleri eylemleri düzenleyen, kuralları koyan, denetleyen işlemleri yapan devletlerin, uluslararası örgütlerin ve kar amacı gütmeyen örgütlerin ilişkilerine uluslararası politika diyoruz.
 
Günümüzde insanların uluslararası alanda en çok yaptığı eylem ise turizm faaliyetidir. 2014 yılında 1.133 Milyon turist bir ülkeden başkasına seyahat ederek uluslararası turizm faaliyetine katılmıştır. 2030 yılında ise sayının, yıllık ortalama %3.3 büyüme ile, 1.800 milyon uluslararası turiste çıkması beklenmektedir. 2030 yılında dünya nüfusunun %25 oranında insan uluslararası seyahat yapacaktır. Dünya ekonomisine 2 trilyon $ civarında bir kaynak da beraberinde yaratılacaktır. Bu kadar yoğun insan hareketi ve beraberinde yaratılan gelirler uluslararası politikaya etkin bir şekilde yön vermektedir.
 
 
 
Elbette bu gezilerin çoğunu gelişmiş ülkelerin vatandaşları yapmaktadır. Fakat gelişmekte olan ülkelere yönelik seyahat talebi dünya turizminden daha hızlı artmaktadır. Dünya uluslararası turizm hacmi %3.3 büyürken, gelişmekte olan ülkelerin bu büyümeden aldığı pay yıllık%4.4 olacaktır ki bu rakam gelişmiş ülkelerdeki büyüme olan %2.2’nin iki katına tekabül etmektedir.
2030 yılında bir milyardan fazla turist (toplam uluslararası turistin %57’si) gelişmekte olan ülkelere seyahat gerçekleştirecektir.
 
Sonuç turizm pazarı dediğimiz gelişmiş ülkelerdeki insanlar gelişmekte olan ülkelere her geçen yıl daha çok seyahat gerçekleştirmektedirler. Beraberlerinde de kendi toplumlarında yarattıkları toplumsal düzeni, ekonomik sistemi, hukuki normları hızla gelişmekte olan ülkelere taşımaktadırlar. Turist alan gelişmekte olan ülkeler gelen turistin beklentilerini karşılamak amacıyla gereken düzenlemeleri yapmaktadırlar. 
 
Nitekim dünya artan turizm aktiviteleri ve gelişen iletişim araçlarının da etkisiyle gerçekten global bir köy olmuştur. Dünya’da kabul gören insan haklarına saygılı, hukukun üstün olduğu, özgür toplum idealine uzak devletler son 10 yıldır sorun yaşamakta ve öyle ya da böyle sistemden silinmektedirler.
 
Doğu Bloğu’nun yıkılması, ardından hızla liberalleşen Güney Asya ve nihayet Arap Baharı ile değişime uğrayan Ortadoğu yaşanan değişimi çok iyi anlatmaktadır.
 
Bütün yaşananlara rağmen Ortadoğu’da uluslararası turizm 2014 yılında %5 büyümüştür. Dünya Turizm Örgütü 2015 yılı için de benzer bir performans beklemektedir.
 
Uluslararası turizmin de etkisi ile yeni bir dünya düzeni oluşmaktadır. Elbette bu düzen gelişmiş ülkelerin yarattığı değerler üzerine inşa edilen bir düzendir.
 
Batı’nın geliştirdiği hukuk normları dünya genelinde yayılmakta, devletlerin yönetimlerinin daha demokratik siyasi sistemlerle yapılması beklenmekte, liberal ekonomilere hızlı bir geçiş olmaktadır. Bu gelişmeler beraberinde artan bir uluslararası turizm getirmektedir.
 
Uluslararası turizmin önündeki ciddi engeller olan vize uygulamaları, terörizm, savaş ve çatışmalar gibi istenmeyen olaylara karşı etkin bir dünya kamuoyu etkin bir şekilde müdahale etmektedir.
 
Geleceğin dünyası bireylerin özgürce ve güvenle seyahatler gerçekleştirebilecekleri bir dünya olacaktır. Üstelik bu gelişme tek yönlü olmayacak, gelişmekte olan ülkelerin ve fakir ülkelerin vatandaşları da bu özgürlükten ve turizmin güzelliklerinden faydalanacaklardır.
 
Çünkü uluslararası turizm gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru taşıdığı kaynaklarla fakir ülkelerin refahının artmasına katkıda bulunacaktır.
 
Turizmin sosyal yönü (yarattığı istihdam, küçük işletmeleri desteklemesi, yeni girişimlere yol açması) sadece birey bazında değil ülkeler bazında da gelir dağılımını düzeltecektir. Türkiye’nin son 15 yılda artan refahının en önemli destekçisi bugün 45 milyar $ civarında olan uluslararası turizm geliridir. Bu gelirler Türk halkının tüketim düzeyini yükseltmiş, demokrasi beklentisini artırmış ve her yıl milyonlarca vatandaşın uluslararası seyahat yapmasına olanak sağlamıştır.
 
2030 yılında dünya insanları için doğal çevresi ile, ekonomisi ile, sosyal düzeni ile daha sorunsuz, yaşanabilir bir gezegen olacaktır. Uluslararası örgütlerin uluslararası politikalarda rolü daha da artacak, uluslararası ilişkiler daha demokratik bir hal alacaktır. 
 
 

09-11-2015 02:29
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar