16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
AB'NİN YARDIMI TURİZM SEKTÖRÜNE YATIRILMALI
 
Bugünlerde turizm sektörünün konuştuğu konu Türk-Rus Krizi olsa da bu konu bir süre sonra tatlıya bağlanacaktır. Asıl konuşulması gereken sektörü büyütmek için yapılması gereken yatırımlardır. Okuyucularımız haklı olarak Rusya krizinin daha önemli olduğunu düşünebilirler.
 
Nitekim Rusya Dışişleri Bakanı Sayın Lavrov düşürülen Rus uçağına karşı ilk olarak turizm silahını çekerek vatandaşlarının Türkiye’ye gitmemesini istemiştir. Maalesef uluslararası turizm, uluslararası politikada bir silah olarak görülmektedir ve turist gönderen ülkeler turist göndermeme tehdidi ile ortaya çıkmaktadırlar. Fakat bu silah tek taraflı ateş eden bir silah değildir. Turist gönderen ülkelerin de sektörde yatırımları, çalışanları vardır. Nitekim bu tehdit uzun vadede işe yaramayacak, Rus misafirlerimiz ülkemize gelmeye devam edeceklerdir.
 
Avrupa Birliği Türkiye’de Suriyeli göçmenlere yapılan harcamalara destek olmak amacıyla 3 Milyar € fon hazırladı. Bu fonun kullanımı Türkiye ile AB arasındaki ikili görüşmeler sonucunda varılan anlaşmaya göre olacaktır. Türkiye bu fonun bir kısmını (500 Milyon €’sunu) turizm sektörünün yeni yatırımlarına ayırmalıdır. Tarsus Destinasyonunun ve Doğu Karadeniz Destinasyonunun geliştirilmesi için bu fonun kullanılması artık Türkiye’de kalıcı bir grup olan Suriyeli göçmenlerin de yeni bir hayat kurmalarını sağlayacaktır.
 
Tarsus Destinasyonu; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından planlaması yapılıp, arazi tahsisleri yapılmasına rağmen hayata geçirilemeyen bir proje olarak kaldı. Uluslararası turizmde bir destinasyon olabilmek için yaklaşık 150.000 yatağa ihtiyaç vardır. Ancak bu ölçek turizm sektörünün aktörleri için karlı olabilmektedir. Turizm pazarlarında satış yapan bir acentenin yeni bir destinasyonu programına alıp paket turlar organize edebilmesi için sezon boyunca belli sayıda turisti öngörmesi gerekir.
 
Destinasyonun güçlü bir çekim alanı olması birinci şarttır ve Tarsus için bu noktada sorun yoktur. İkincisi bu yeni destinasyona uçacak charter şirketleri gereklidir. Charter şirketi ise sezon boyunca net koltuk satışı isteyecektir.
 
Acentenin pakete koyacağı uçuşun doluluk riski vardır ve acentenin üzerinedir. Yeterince konaklama tesisi gerekecektir, fakat bölgede konaklama tesisi yeterli değildir. Lokal acente kar edebilmek için volüme ihtiyaç duyacaktır. Sonuç olarak yukarda belirtilen şartların bir araya gelememesi yüzünden tahsis alan yatırımcılar da riske girmeyerek otel projelerini gerçekleştirememişler ve Tarsus Destinasyonu uluslararası turizmin hizmetine girememiştir.
 
Aslında Antalya ve Dalaman Destinasyonlarının gerçekleştirildiği ‘Güneybatı Akdeniz Turizm Projesi’ Bakanlık ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. işbirliği ile gerçekleştirilmişti. Bu başarının tekrar edilerek Tarsus ve Doğu Karadeniz Destinasyonlarının turizmin hizmetine açılması için hiçbir engel bulunmamaktadır. Gereken fon ise AB desteği ile sağlanmıştır. Yapılması gereken;
 
Turizm Destinasyonlarının acentelerin de görüşleri alınarak turizm pazarlarının talebi göre geniş bir şekilde Bakanlık Kalkınma Bankası işbirliği ile planlanması.
 
Arazi tahsislerinin yapılırken yabancı yatırımcılara bir kontenjan ayrılması ve böylece Türk Turizminin daha uluslararası bir yatırımcı portföyüne sahip olmasının önünün açılması. 
 
Alt yapı yatırımlarının yapılmasının daha önce Kemer Turizm Bölgesinin geliştirilmesi örneğinde olduğu gibi Türkiye Kalkınma Bankası yönetiminde yapılması.
 
Geçmişte turizm yatırımcılarına verilen Kaynak Kullanımını Destekleme Primi (yatırımcının harcadığı öz kaynağın %35’ine varan oranlarda) desteğinin yine benzer bir şekilde yatırımcılara AB fonundan verilmesi.
 
Mersin şehir merkezinde kalan büyük apartmanlar şeklindeki fonksiyonu az olan konutların kamulaştırma, kentsel dönüşüm gibi yöntemlerle tasfiye edilip bu değerli arazilerin turizm yatırımcılarına kazandırılması.
 
Doğu Karadeniz Destinasyonunda ise vatandaşların doğanın tahribatı yönünde duydukları kaygıların giderilerek, planlamanın sıcak ülkelerden gelecek turistlerin beklentilerine göre yapılması, hassas ekosistemi olan bölgelere ulaşımın zor da olsa doğaya zarar vermeyecek yöntemlerle sağlanması.
 
Tarsus Destinasyonunda asıl pazar olan Kuzey Avrupa halklarının değişen aile yapılarına göre (bekar ebeveynler) otellerin dizayn edilmesi.
 
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş.’nin Antalya ve Dalaman örneklerinde daha önce yaptığı gibi bu iki projedeki otellerin inşasında gerekecek finansman için uzun vadeli kredi sağlaması. 
 
Havaalanı ve ulaşım altyapılarının konaklama tesislerinin inşaatları ile koordineli yürütülmesi. 
 
Bu iki destinasyonun inşasının başla-bitir yöntemi ile iki yıl içinde hayata geçirilecek şekilde projelendirilmesidir.
 
Ancak bu şekilde bu iki destinasyon bütün taraflarına kazanç sağlayacak şekilde hayata geçirilebilecektir.
 
Suriyeli göçmenler ise bu projeden öncelikle faydalanacak sosyal grup olacaktır. Öncelikle memleketlerine iklim ve kültür olarak çok benzeyen Adana, Mersin havzasında kalıcı bir hayat kurmalarını sağlayacak işlere sahip olacaklardır.
 
Otel inşaatlarında ve devamında hizmet sektöründe çalışacak, AB fonlarından verilen desteklerle turizm sektöründe çokça ihtiyaç duyulan küçük işletmelere sahip olacaklardır.
 
Birkaç yıl içinde bu bölgede 150.000 civarında istihdam yaratılacaktır. Arapça bilmeleri nedeniyle Doğu Karadeniz Destinasyonunda yapılacak turizm işletmelerinde de çalışma imkanı bulabileceklerdir. Bu destinasyonun iyi bir planlama ve koordinasyon ile 100.000 yatağa ulaşması mümkündür. Bölgede kısa sürede 50.000 kalıcı işin turizm sektörü ile ortaya çıkması sağlanacaktır.
 
Türkiye’nin 3 Milyar € tutarındaki fonun kullanımı konusunda AB ile yapacağı pazarlıklarında Türk ve Suriyeli kökenli vatandaşlarımıza sağlanacak sosyal faydanın en verimli şekilde turizm sektörüne yapılacak yatırımlarla alınacağını iyi anlatması gereklidir. Böylece sürüncemede kalan iki proje hızla hayata geçirilecek Türk Turizmi de büyüyen Dünya Turizminden hak ettiği payı alacaktır.     
 

25-11-2015 15:55
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar