17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
KRİZ DÖNEMİ VE TESİSLERİN MODERNİZASYONU

 

 
Türk turizm sektörü petrol fiyatlarının düşürülmesi ile başlayan Rusya’daki ekonomik krizin yarattığı pazar kaybından mümkün olduğunca az etkilenerek 2015 sezonunu tamamlarken yeni bir Rusya krizi ile karşı karşıya kaldı.
 
Üstelik bu kez sektörün ikinci büyüklükteki pazarı ile ortaya çıkan siyasi sorunlar ciddi gözüküyor.
 
Türk turizm sektörüne ve tarım başta olmak üzere diğer sektörlere de krizin etkisinin 2015 yılındaki ekonomik krizin etkisinden daha büyük olacağı ortaya çıkmaktadır.
 
Rusya’daki ekonomik krizin Türk turizmine olumsuz etki etmesini engelleyecek koşullar olan; vizesiz ulaşım, coğrafi yakınlık, tesislerin her şey dahil olması, fiyat cazibesi, Türk sahillerinin benzersiz doğal güzellikleri, bol sebze/meyve gibi Türkiye’nin avantajları işe yaradı ve sayıları azalsa da Ruslar tatil için Türkiye’ye gelmeye devam etti.
 
Fakat siyaset kökenli yeni kriz ekonomik olandan farklı olarak öngörülemeyecek sonuçlara doğru sektörleri sürüklemektedir.    
 
Suriye’de görevli savaş uçağının düşürülmesini hazmedemeyen Rusya’nın ilk tepkisi Kıtalararası Güdümlü Füzelerini (ICBM) ateşlemek değil, turizm silahını çekmek olmuştur.
 
Uçağın düşürülmesinden sadece saatler sonra yapılan ilk tepki açıklaması “Türkiye’ye turist göndermeyeceğiz” olmuştur. Turizmin uluslararası politikada bir silah olarak kullanıldığını biliyoruz fakat bir süper gücün en etkili silahı olduğunu da bu kriz ile dünya siyaseti görmüş oldu.  
 
Fakat Rus siyaset yapıcılarının turizm konusunda unuttuğu bir noktayı anımsatmak gerekir. Turizm motorunun parçalarından (oteller, plajlar, yatlar, istihdam vs.) bir kısmı Türkiye’deyse bir kısmı da Rusya’dadır (turistler, tur operatörleri, havayolu şirketleri, sigortacılar, istihdam vs.) ve bu parçalar bir araya geldiğinde bu motor çalışmaktadır.
 
Çalışmayan motorun kimseye faydası yoktur. 4,5 milyon turisti 3 ay içinde gönderip konaklatacak fiziki altyapı, üstelik yaptığı tatilden memnun edecek, Türkiye’den başka bir yer de yoktur. Sonuç olarak 2016 ve sonraki sezonlarda Rus turistler Türkiye’ye gelmeye devam edeceklerdir.
 
Türk Turizminin önündeki asıl büyük sorun ise terörizm ve komşu ülkelerdeki çatışmalardır. Türkiye’nin dış politikasını bölge ülkelerdeki çatışmaları sonlandırmak üzere kurması ekonomisinin ve toplumsal refahının yararınadır. Terörizmin olduğu yerde ekonominin de gelişmeyeceği açıktır. İç güvenliğin bir an önce sağlanması gereklidir. 
 
Bu arada da Türk Turizmi ülkeye turist akışının istikrarını sağlayacak tanıtımları, etkinlikleri yapmalıdır. Hatırlanacağı üzere 1997 yılında Mısır’da turistlere yönelik (58 turist ölmüştü) terörist saldırısı sonrası durma noktasına gelen Mısır Turizmi yayınlanan Firavun temalı kitaplar ve takip eden filmler ile ayağa kaldırılmış ve hatta büyütülmüştü. Antalya ve Muğla destinasyonlarında çekilecek filmler, her yüz bininci turiste ev gibi çekiliş kampanyaları, sanat ve spor etkinlikleri turistlerin tatil tercihlerinde Türkiye’yi cazip kılacaktır.     
 
Turizm sektörü yatırımcılarının eskiyen turistik tesislerinin erteledikleri yenileme yatırımlarını düşük geçmesi beklenen bir sezonda ele almaları yararlarına olacaktır. Yenileme yatırımlarının yaratacağı kapasite kaybı düşük kapasiteli bir sezona denk getirilerek potansiyel kayıp yatırımcılar açısından en aza indirilmiş olacaktır. Böylece beklenen kriz yatırımcılar için bir fırsat olarak değerlendirilebilecektir. Üstelik modernizasyon yatırımında kredi kullanacak yatırımcılar için cazip finansman kaynakları bankalar tarafından sunulacaktır.
 
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. eskiyen otellerin yenilenmesi için iki, üç yıl ödemesiz dönemi olan, 7-8 yıl vadeli yatırım kredilerini yatırımcıların kullanımına sunmuş bulunmaktadır. Altı ayda bir ana para faiz ödemeli olan yenileme kredileri, basit faiz uygulanarak ipotek ya da teminat mektubu karşılığı kullandırılmaktadır. Belgeli tesislerin kullanabileceği bu cazip Euro kaynaklı kredi yine Euro üzerinden teminat durumuna göre %1,56 yıl’dan başlayan faiz oranları ile A.Ş. statüsündeki yatırımcıların projelerini desteklemektedir.
 
Yenileme kredileri kapsamında inşaat dahil otellerin bütün mefruşat, tesisat, teçhizat harcamaları kredilendirilmektedir. Beş yıldızlı bir otelin modernizasyonu üzerinden örnek vermek gerekirse; Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Kredi Değerlendirme II Daire Başkanlığı’nın verilerine göre beş yıldızlı bir otelin komple yeni yatırım maliyeti aşağıdaki rakamlardaki gibidir. Bu durumda 15 civarında yaşı olan Güney’deki bir tesisimizin yenilenmesi için yeni yatırım maliyetlerinin %50 si civarında bir yatırıma ihtiyaç olacaktır. 
 
 
 Antalya bölgesinde beş yıldızlı tesislerin ortalama 855 yataklı oldukları göz önüne alındığında tesis başına yaklaşık 50 Milyon TL tutarında bir yenileme yatırımı gerekmektedir. Yapılacak bu yatırım eskiyen ve geceleme başına fiyatları düşen bir otelin tekrar rekabetçi olmasını sağlayacak, acentelerden alınacak geceleme başına artan fiyatlar da yenileme yatırımının kendisini finanse etmesine olanak verecektir. 
 

09-12-2015 11:55
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar