16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
SURİYE'DE ATEŞKES TURİZM SEKTÖRÜNE NASIL FAYDA SAĞLAYACAK

 

Soğuk Savaş Döneminin iki süper gücü Suriye’de yan yana savaştıktan sonra ateşkes anlaşması yaparak bölgedeki çatışmaları asgariye indirmeyi başardılar. Asıl düşman olarak ilan edilen IŞİD ise kanlı eylemlerini durdurmuş, en azından şov olarak yayınlamıyor bir pozisyona gelmiş gözüküyor.  
 
Suriye savaşı nasıl çıktı, kim kime düşman, kim kimle savaşıyor hepsi bir bilinmeyen olarak ortada duruyor.
 
Dünya siyasi dengesini oluşturan ve birbirinin rakibi olan iki süper güç nasıl bir araya geldi, onu da kimse anlamlandıramıyor.
 
Anlaşılır olan tek şey ise demokratik olmasa da barış içinde yaşayan Suriye’deki çatışmaların ve bölünmenin Suriye Halkında yarattığı korkunç tahrip ve komşu ülke Türkiye’de yarattığı ekonomik ve sosyal sıkıntılardır.
 
Suriye, Türk ürünlerinin doğal bir pazarı ve bir milyondan fazla turist gönderen (tatil olmasa da ticaret amacıyla) bir komşu ülkeyken, bugün savaşın yıktığı ekonomik olarak da enkaza dönüşmüş sorunlu bir komşu. Elbette komşuda pişen bize de düşüyor. Bize düşen de anlamsız bir şekilde kaybettiğimiz devasa Rusya pazarı.
 
Rusya turizm pazarından kayıp yaşamamızın iki sebebi var; birincisi petrol fiyatlarında yaşanan gerileme dolayısıyla Rusya’nın yaşadığı ekonomik sorunların Rus vatandaşlarının yurtdışı tatil talebine olumsuz etkisi, ikincisi ise Türkiye’nin Suriye operasyonuna katılan bir Rus uçağını düşürmesi sonucunda Rusya’nın Türk turizm sektörüne karşı uyguladığı yaptırımlar.
 
İki süper güç tarafından organize edilen Suriye’deki ateşkes anlaşması sadece çatışmaları içermiyordur.
 
Bu anlaşma iki ülkenin başka konularda da anlaştığına delalettir. Turizm yazarı olarak bizim odaklanacağımız anlaşmanın petrol fiyatlarını da içeriyor olmasıdır. Yükselecek petrol fiyatları Rus turizm pazarını tekrar canlandıracaktır. Nitekim petrol fiyatları 26 $ seviyesinden 40 $ seviyesine gelmiştir. Anlaşma büyük ihtimal petrol fiyatlarını kısa sürede 60-80 $ bandına getirecektir. 
 
Eğer bu tahminimiz gerçekleşirse Rusya Suriye Savaşına müdahil olarak istediğini almış olacaktır. Amerika’nın da kendine ait hesapları olduğu gibi petrol fiyatları üzerinden içerde yapılan baskı da vardır.
 
Ayrıca düşük petrol fiyatları ile Çin ve Japonya’ya da destek vermek istemeyecektir. Suriye’de de hedeflerine ulaşmış gözükmektedir.
 
Bölünmüş bir ülke, karman çorman olmuş ve yönünü bulamayan koca bir bölge tamamen dış müdahalelere açık hale gelmiştir. Üstelik bu bölge petrol zengini, tüketimde dışa bağımlı bir bölgedir.
 
Amerikan Dış Politikası da hedeflerine ulaşmış gözükmektedir. Avrupalılar da en çok etkilendikleri Suriye savaşı kökenli göçmen krizine kalıcı olmasa da bir çözüm getirmiş gözükmektedirler.
 
Türk turizm sektörünün kaybettiği Rus pazarı ekonomik sorunlarını yenecek gözükmektedir.
 
Bizim için hayati önem taşıyan bu değerli pazarı geri kazanmamız için yapılması gereken siyasi krize bir çözüm bulmaktan ibarettir.
 
Türk dış politikası bu soruna kısa sürede bir çözüm bulacak kapasitede ve tecrübededir.
 
Yapılması gereken düşürülen uçak için özür dilemek, tazminat ödemek ya da başka bir çözümü gerektiriyorsa bulunup uygulamaya koyulmalıdır. Eğer Nisan Ayı sonuna kadar Türk dış politika yapıcıları Rusya ile ilişkileri normalleştirme yolunu bulabilirlerse 2016 Türk turizm sezonunu kurtarabilirler.
 
Akdeniz coğrafyasında Türkiye’nin tatil turizminin hizmetine sunduğu 1.000.000 yatağın alternatifi yoktur. Bu kapasite üstelik yeni ve kalitelidir.
 
Türk turizm sektörünün yeri başka bir destinasyon tarafından da kolayca doldurulamaz. İspanya ve Yunanistan ikame olamayacaktır. Türk Turizmi bu sıkıntılı süreci atlatıp önümüzdeki dönemde de büyümeye devam edecektir. Yeter ki Türk Turizmini yönetenler sektörün beklentilerine cevap verebilsinler.
 
Şu anda sektör neredeyse uykuya yatmıştır. Ya da bekle gör politikasına sığınmış görünüm vermektedir. “Yüksek sezon gele, hayrola” yaklaşımı doğru değildir. Mevcut pazarlarda acil pazarlama/satış çalışmaları yapılıp Türkiye’ye talep artırılmalıdır. Rusya sorununun çözümü konusunda da hükümete destek verilmelidir. Bu konuda bir kampanyayı TÜROFED ve AKTOB hayata geçirmelidir.
 
Başbakanımız Sayın Davutoğlu’nun dış politikada mottosu “komşularla sıfır sorun” olmuştu. Dış İşleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu’nun dış politika mottosu ise “turizm dış politikası” olmalıdır. Kendisi de turizm sektörünün içinden gelen Sayın Çavuşoğlu bu kapsamda Türk Dış Politikasının birinci önceliğinin Türkiye’nin turizm sektörünü desteklemek olduğunu açıklamalı ve Rusya ile ilişkilerimizi de bu doğrultuda iyileştirmek istediğimizi beyan etmelidir. Böylece Türkiye’nin ciddi bir sorununa çözüm bulunacağı gibi dış politika yapıcıları da bir prestij kaybına uğramayacaklardır.
  
  
 

17-03-2016 18:49
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar