17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
TÜRK TURİZMİ SALDIRI ALTINDA

 

Bir ülkenin dış politikası, uluslararası alanda çıkarlarını en iyi şekilde koruyacak ve toplumun refahını artıracak hesaplar üzerinden yürütülür. Dış politikaya karar verenler öncelikle ülkenin mevcut durumunu nasıl savunabiliriz sorusu üzerine taktikler geliştirecekler, sonra da toplumumuzun gelecekteki refahını nasıl artırabiliriz konusuna odaklanacaklardır.
 
Bu amaçla da mümkün olan her türlü politik enstrümanı kullanarak uluslararası arenada pozisyon alacaklar, potansiyel rakiplerini ekarte etmeye çalışıp, gerekirse de başka devletlerle ortak çıkarları yolunda ittifaklar kuracaklardır.
 
Nitekim Osmanlı İmparatorluğu kendini koruyup, daha iyi bir gelecek inşa etmek uğruna Almanya ile ittifak kurup nihayetinde de I. Dünya Savaşına girmiştir.
 
Türkiye Cumhuriyeti bölgesel barışın sağlanması uğruna 1930’lu yıllarda komşuları ile SadabatPaktını ve 1950’li yıllarda da Bağdat Paktını (CENTO) kurmuştur. II. Dünya Savaşından sonra ise NATO’ya üye olunarak ulusal çıkarlar en iyi şekilde korunmak istemiştir. Toplumun ekonomik ve Sosyal refahı için ise günümüzde Avrupa Birliğine üye olma çalışmaları sürmektedir.
 
Ülkelerin uluslararası arenada verdikleri çıkar savaşları artık o kadar karmaşık hale gelmiştir ki, ülkelerin çıkarları sektörler bazında hesaplanmakta ve ekonomilerin bir sektördeki çıkarı için bile dış politika yapıcıları manevralar yapmaktadırlar. Burada bilinen en iyi örnek enerji kaynakları için, özellikle petrol için verilen mücadelelerdir. Devletler bu uğurda savaşları bile göze almışlardır. ABD’nin petrol rezervlerini kontrol etmek uğruna Irak’a yaptığı askeri müdahaleler güncel bir örnektir ve bölgeye etkileri halen süren savaşlar şeklinde olmuştur.
 
Turizm sektörü de artık devletlerin uluslararası politikalarında önemli yer tutmaktadır. Yıllık 1.250 Milyar $ cirosu ile Dünya uluslararası turizm sektörü devletler için uğruna mücadele edilecek bir alan haline gelmiştir. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünün verilerine göre turizm sektörü; Dünya Gayrisafi Milli Hasılasının %9’unu, her 11 istihdamın 1’ini, Dünya ihracatının %6’sını (1,5 Trilyon $) ve hizmetler sektörü ihracatının da  %30’nu üretmektedir. Turizm sektörünün bir toplumun refahı için önemi artık herkes tarafından bilinmektedir.
 
Türkiye ekonomisi için de durum farklı olmadığı gibi daha da önemlidir. Türkiye’nin GSYH 700 Milyar $ olarak kabul ettiğimizde sadece incoming ile sağlanan üretim %6.7 pay alır. İç turizm hasılası da bu rakama eklendiğinde %14 civarında bir üretim değerinin turizm sektöründen sağlandığını görürüz. 8 çalışandan biri turizm sektöründe istihdam edilmektedir. Incoming gelirlerinin ihracata oranı %32 civarındadır. 
 
Türk Turizm sektörünün alacağı bir darbe ile Türk toplumunun diğer ülkelerden daha fazla acı hissedeceği çok açıktır. Türkiye’nin turizm sektörüne olan bağımlılığından dolayı yaşanacak krizlerden ekonomik ve sosyal açıdan diğer ülkelerden fazla etkilenecektir. Türkiye bir turizm ülkesidir. Onun içindir ki, dış politikada Türkiye’ye zarar vermek isteyenler doğrudan turizm üzerinden saldırmaktadırlar.
 
2016 sezonunda Turizm sektöründen eksik sağlanacak 7,5 Milyar $ gelir sadece turizm sektöründe yatırımı olan firmaları, turizm sektörü çalışanını, turizm sektörü esnafını etkilemeyecektir. Bu gelir kaybı dalga dalga ekonominin ve toplumun her katmanında hissedilecektir. Belediyelerin geliri düşecek dolayısıyla belediyelerin hizmet kaliteleri düşecektir. Genel bütçenin vergi gelirleri düşecek yatırımlara aktarılacak kaynaklar düşecektir. İthalat azalacak ve pahalılaşacak tüketicinin alım gücü düşecektir. Ekonomik krize sürüklenen bir ülke de dış politikada kaçınılmaz olarak tavizkar bir tutuma girecektir. İçerde yaşanan ekonomik kaygılar dış politika yapıcılarının dışarda elini kolunu bağlayacaktır.
 
Türkiye’nin bu sonu kötü ilişkiler sarmalına girmemesi için en büyük gelir kaynağı olan turizm sektörünü koruması gereklidir. Hatta refahını artırması için dış turizm (incoming) gelirlerini artırması zaruridir. Yakın geçmişte bu amaçla AKParti hükümetleri çok doğru işler yapmışlardır. Örneğin, Türkiye turizm sektörünü geliştirmek için Pazar ülkelerle vize muafiyetini sağlamak için ikili anlaşmalar yapma yoluna gitmiş ve birçok ülke ile karşılıklı olarak vizeler kaldırılmıştır. Fakat İsrail politikaları, Suriye politikaları ve en son yaşanan Rusya krizi sektörü çok zora sokmuştur. Bu fırsatı kollayan diğer rakipler de terörizmi bahane ederek Türkiye’ye saldırmaktan geri kalmamışlardır.
 
2016 sezonunu en az kayıpla kapatmak için çok değerli olan Mart, Nisan, Mayısayları turizm sektörünü yönetenler tarafından maalesef etkin olarak değerlendirilememiştir. Türkiye’ye turisti çekmek için bu aylarda Turistin doğrudan kendisine dokunacak kampanyaların yapılması gerekli idi. Daha önceki yazılarımda belirttiğimgibi, gelen turistlere havaalanlarında çekilişle ev hediye edilmesi şeklinde bir lotarya tipi kampanya çok etkili olabilirdi. Fakat yapılamadı. Şimdi umut lastminute satışlarını artırmak olacaktır ki, bu da düşen fiyatlar demektir. Düşen fiyatlar ise sadece 2016 gelirlerinin değil takip eden sezonların gelirlerinin de düşmesi anlamına gelecektir. Tecrübeyle sabittir ki, düşen fiyatları geri yükseltmek tur operatörlerinin baskısı nedeniyle zor olmaktadır.
 
Türk turizminin geleceği için yapılmasıgereken en önemli hamle, Ortadoğu Ülkeleri ile bölgesel bir uluslararası turizm örgütü kurmak olacaktır. Çok uluslu bir örgütün sesini duyurma potansiyeli daha yüksektir. Karayipler Turizm Örgütü, ASEAN Turizm Örgütü gibi merkezi Antalya olmak üzere kurulacak bir Doğu Akdeniz Turizm Örgütü, ya da Ortadoğu Turizm Örgütü bölgesel sorunlara daha etkin bir şekilde müdahale edebilecektir. Örgütün duruşu uluslararası arenada bireysel devletlerin tavrından daha caydırıcı olacaktır. Bu örgütün kurulması konusunda ilk adımın Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atılması, TÜROFED ve TÜRSAB’ın da etkin bir şekilde desteklemesi gereklidir.  
 

06-05-2016 12:00
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar