26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - KAYHAN TANER ÖZEN
JEAN MONNET

 

Rahmetli Jean Monnet insanlığa çok büyük hizmet vermiş bir Fransız iktisatçıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD’nin müttefiklere yaptığı yardımların dağıtımını planlayarak sağladığı verimlilik ve başarı ile adını duyurmuştur. İnsanlığa asıl hizmeti ise savaştan sonra Avrupa Ekonomik Topluluğunun kurulmasına önayak olmasıdır. Jean Monnet görmüştür ki iyi bir planlama ve işbirliği ekonomilerde verimi ve akabinde başarıyı getiriyor. Ekonomik başarı da barışı getiriyor. Nitekim AET ve devamında gelişen Avrupa Birliği süreci binlerce yıldır savaşların eksik olmadığı eski kıtaya barışı ve kalkınmayı getirmiştir. Tabi burada Jean Monnet’in fikir babalığını yaptığı AB projesinin siyasi kanadına destek verip yöneten Fransız Dışişleri Bakanı Robert Schumann’ı da unutmayıp hakkını teslim etmek gerekir.
 
“Avrupa Birliği, günümüzde, Jean Monnet adına Türkiye’den öğrencilerinde yararlandığı bir burs programı düzenlemiştir. Binlerce öğrenci bu seçkin burs programı ile eğitimleri konusunda desteklenmektedir. Son derece demokratik işleyen bu burs programı sayesinde İngiltere’de eğitim alabilen öğrencilerden biri de ben oldum. Torpili olmayan bir taşra çocuğu olarak benim gibi öğrencilerin, Türkiye’de başka bir yerden burs alması ve Avrupa’da kaliteli bir eğitime ulaşması da zaten mümkün olmazdı! AB’ye ve onun fikir babası JM’ye müteşekkirim.”
 
Jean Monnet’in fikrini ortaya koyduğu, Avrupa Ekonomik Topluluğu gibi, uluslar üstü (Supranational) bir örgütün kurularak; üye devletlerin ekonomik alanda kaynaklarını bir araya getirip verimli kullanmak suretiyle daha hızlı kalkınmalarını öngören projesinin ilk örneği olan örgüt ise Avrupa Su Kanalları Otoritesidir. Bu kurum, 19. YY’dan buyana, Ren Nehri gibi bir çok ülkeden gecen su kaynağının taşımacılıkta sorunsuz kullanılmasını sağlamıştır. Savaşlarda dahi Kuzey Avrupa’nın can damarı olan bu ticari rota kullanılmıştır. Öyleyse dün savaşan Almanya, Fransa, İtalya ve diğerleri, neden bir araya gelip ekonomileri için hayati önem taşıyan kömür ve demir çelik endüstrilerinde işbirliği yapmasınlar? Bu amaçla Avrupa kömür Çelik Örgütü kurulmuştur. Bu örgütün başarısı da AET’yi devamında Avrupa Birliğini getirmiştir.
 
Avrupa Birliği insanlığın başardığı en büyük demokrasi ve barış projesidir. Üyelerinin vatandaşlarına getirdiği özgürlük ve refah tartışmasız bir gerçektir. AB’nin etrafındaki bir çok ülke halkı (Türkiye dahil) refaha ve huzura kavuşmak için birliğe üye olmak istemektedirler. Avrupa’dan, Afrika’dan ve dahi Asya’dan devletler üyelik alabilmek için elinden geleni yapmaktadırlar(Türkiye hariç). 
 
Türkiye’de gelecekteki refahı ve huzuru için Güney bölgesinin barışa kavuşması adına Doğusunda ve Güneyindeki ülkelerle böyle bir birlik kuramaz mı? Geçmişte İran ve Irak başta olmak üzere bölge ülkeleri ile Sadabat Paktı ve CENTO denenmişti. Kalıcı olamadılar. Fakat şimdi demokratik esaslar tabanında kurulan, bölgeye ait, uluslar üstü bir örgütün başarılı olacağına dair işaretler vardır. Bu işaretler; bölge ülkelerinin ticaretlerinin geleneksel olarak birbirine bağlı olması (tarihi İpek Yolu), ortak yer altı zenginliği olan petrol ve kalkınma için umut bağladıkları turizm sektörlerinin ihtiyaçları olan barış ortamı ve istikrardır. 
 
Bu üç alanda bölge ülkelerinin çıkarları ortaktır. Fakat ortak hareket kabiliyetleri günümüzde sınırlıdır.  Jean Monnet ise bize; kaynakların ortak kullanımı ve iyi bir planlama ile kalkınma ve barış yolunda başarılı sonuçlar alınmasının olasılık dahilinde olduğunu öğretmiştir. Türkiye’nin denemesi gereken bölgesinde ülkelerle ortak hareket edebilecekleri bir alanda uluslar üstü örgüt kurmaktır. Nasıl Avrupa kömür ve Çelik örgütü ile yola çıktıysa Türkiye’de Ortadoğu Turizm Örgütü (OTÖ) ile yola çıkmalıdır. Uluslar üstü (üye devletlerden bağımsız hareket edecek) bir örgüt olacak olan ve merkezinin Antalya’da olması uygun olan bu örgüt, bölgenin turizminin sorunlarını yüksek sesle dile getirerek ve sektörün geleceğini global bir bakışla planlayarak kalkınma yolunda daha rasyonel sonuçlar alınmasını mümkün kılacaktır.
 
Bugün Mısır ve Türkiye turizm sektörünü olumsuz etkileyen sorunların çözümü için Türkiye yalnız olarak hareket ettiğinde de birçok sorununu elbette çözebilir. Fakat bazı makro organizasyonları yapamaz. Örneğin Doğu Akdeniz’de tatil gemisi turizmini tek başına geliştirmez. İsrail ile ortak turlar yapamaz. Suriye’yi pazarlayamaz vs. Bugün çözmekte zorlandığı Rusya krizini OTÖ ile daha kolay çözebilir. Antalya’nın yaşadığı çaresizliğe alternatif olacak farklı politikalar geliştirebilir vs. 
 
OTÖ’nün başarısı AB de olduğu gibi diğer alanlarda da işbirliğini ve örgütlenmeyi beraberinde getirecektir. Böylece savaşlardan ve hukuksuzluktan bunalan bu eski coğrafya yeniden insanlarının umudu olan bir bölge haline gelecektir.  Binlerce bölge vatandaşının denizlerde boğularak ölmesine neden olan trajik göçler de son bulacaktır.
 

25-05-2016 10:43
Önceki Yazıları
SRİLANKA
09-05-2019 12:01 | Yorumlar
KONYAALTI PLAJI
30-01-2018 16:07 | 1 Yorum | Yorumlar
LEWES
06-07-2017 16:50 | Yorumlar
TRUMP VE TURİZM
06-02-2017 13:08 | Yorumlar
KİLYOS-BRIGHTON
28-12-2016 16:50 | Yorumlar
TURİZM 2017
03-12-2016 22:33 | Yorumlar

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar