26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
SEÇİMLERİN ARDINDAN

 

Türkiye 24 Haziran günü seçimini yaptı.
 
Seçmen tercihini yetkileri arttırılmış Cumhurbaşkanı ve denetim gücü daraltılmış parlamentodan oluşan -adı böyle ifade edilmese de-; Başkanlık Sisteminden yana kullandı. 
 
Anlaşılan kısa sürecek geçiş döneminin ardından, daha hızlı sonuç alınacağı öne sürülen Başkanlık Sisteminin, günlük hayatımız ve ekonomideki etkilerini hissetmeye başlayacağız.
 
Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığının kapatılacağı ve “Turizm” bölümünün ekonomi ile ilgili Bakanlıklardan birine, Tanıtma’nın ise Dışişleri bünyesine katılacağı söylentilerinin yayıldığı böyle bir ortamda, sektörün önümüzdeki dönem yol haritasının acilen çizilmesini zorunlu kılıyor.
 
Örneğin ekonomi, ulaşım-özellikle havacılık- alanlarında alınan kararları neredeyse kamuyou ile birlikte öğrenen, arazi tahsisleri ve turizm alan ve merkezleri ilan etme yetkileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığına devredilmiş Turizm Bakanlığının, yeniden yapılanması ve idare sistemimizdeki hiyerarşide yerinin belirlenmesi sektör açısından önem taşıyor.
 
Konuya ilgisi adet yerini bulsun düzeyinden daha ileri gidemeyen bir muhalefetin, yetkileri daraltılmış TBMM ortamında, sektörün dertlerini yeterince dile getiremeyeceği de ortada.
 
Sanırım bu aşamada sektörün meslek kuruluşlarına hayli ağır yük ve sorumluluk yüklenecek.
 
İdari yetkilerin tek elde toplanmasını; hızlı karar alınması gereken sektörel özellikleri dikkate alarak, doğru ve sürekli bilgi akışı sağlayarak, Cumhurbaşkanlığının bu konuda görevlendireceği yeni yapıya aktarmak.
 
Sadece dar kurumsal  anlayışta diretmek yerine, sektörün bütüncül çıkarlarını gözeten, Dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek buna göre sentezlere varabilen bir üst yapının, Cumhurbaşkanlığının çalışmalarını kolaylaştıracağını söylemeye gerek bile yok.
 
Kuşkusuz Sayın Kurtulmuş görevden ayrılmadan kısa süre önce oluşturulan TİK’ten  -Turizm İstişare Kurulu- söz etmiyorum. İlk sınavlarını TÜRSAB’ın inisiyatifinde son derece başarısız biçimde verdiler. 
 
Bu ülkenin ihracatının yüzde yirmisini aşan, onlarca komşu sektöre katkıda bulunan Turizmcilerin, sözüm ona çatı örgütlenmesinin ilk geniş katılımlı oturumu, kahve toplantılarındakilere benzer bir seçim konuşmasıyla geçiştirildi.
 
Örneğin o yemekli toplantıda içki servis edilmedi ama içkili lokanta işletmecilerini temsil eden meslek örgütünün yöneticileri oradaydılar.
 
Seçimlerin ardından Bakanlığın ilk düzenlemesi ise; konaklama dışındaki bağımsız lokantalara “turizm işletmesi belgesi” verilmesine ilişkin yönetmelik maddesini ortadan kaldırmak oldu. 
 
Artık inisiyatif ya da açık söylemek gerekirse; bu işletmelerin geelcekleri yerel yönetimlerin elinde.
 
Aradan geçen üç gün içinde sektörden bu konuda yapılmış bir açıklamayı okuyan ya da duyan oldu mu?
 

04-07-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar