17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
6 Yorum | Yorumlar
MEHMET ERSOY KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI OLDU

 

Başkanlık Sistemine göre oluşturulan ilk Bakanlar Kurulu, bir takım alışkanlıkların kökten değişeceğine ilişkin yorumların doğruluklarını test etmek açısından  iyi bir başlangıç olacağa benziyor.
 
Özellikle turizm konusunda; bu koltuğa Cumhuriyet tarihimizde ikinci kez  meslekten birisinin oturtulması, 40 yılı aşkın bir turizmci olarak bana heyecan veriyor.
 
Mehmet Ersoy, çekirdekten yetişme, iyi eğitim almış, iki yabancı dile hakim, seyahat acenteliği, tur operatörlüğü, otelcilik, cruise ve otomasyon alanlarında markalaşmış, çok yüksek cirolara ulaşan büyük bir grubun; ETS’nin sahibi.
 
Mesleğinde geçirdiği her aşama; onun göreve gelir gelmez karşılaşacağı sorunları sadece kolaylıkla çözmesine değil, sektörün Dünyanın değişen koşullarına göre yeniden yapılanması sürecine olumlu katkılarda bulunmasına da yol açacaktır.
 
Üstelik işin içinden gelişi; meslekten olmayan siyasetçilerin; çok kısa sürede öğrendiklerini ama aslında hiç anlayamadıkları turizm sektörünü, kavramak amacıyla vakit kaybetmesini de önleyecektir.
 
Ancak, yukarıda saydığımız nitelikleri aynı zamanda yeni Bakanımızdan beklentileri arttıracak ve kısa sürede sonuç alması için gereksiz baskılara da yol açabilecektir.
 
Sayın Ersoy’un bu göreve gelmesi sektör açısından önemli bir şans olarak görülmelidir.
 
Başarılı  ve yolu açık olsun.
 

10-07-2018 10:59

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları Tümünü Göster
Metinu
09-08-2018 17:32
Ya işçiler..
Bakanın turizm işçileri için ne düşündüğünü bilmiyoruz.Yoksa gene patron odaklı,şirket kurtarma odaklı mı çalışılacak.Turizm işçisi gene işkur bağlantılı asgari ücret ile aç mı dolaşacak.Gerçi şidi Türki cumhuriyetlerden daha ucuza işgücü de var.. Herkes çok turist getireliin hesabında ...Onlara kim hizmet edecek.? Nasıl hizmet edecek..?
TurizmSektöründen
04-08-2018 16:18
AntiTez
Yorumları okurken bir konu dikkatimi çekti: Bakanın Outgoing (Dışa dönük), domestic (iç) turizm ile uğraştığından incoming (Dış aktif) turizmi bilemeyeceği üzerine. Aksine açıklamam: Eski 1618 sayılı kanuna göre; bir seyahat acentasının outgoing yapabilmesi, yaptığı incoming operasyonlarından elde edilen dövizin 1/4ü kadar ile limitliydi. 2 senede en az 80000 dolar getirmesi gereken incoming acentası, bu minimumda en fazla 20000 dolara kadar outgoing yapabilirdi. Kısaca outgoing için incoming operasyon yapılması gerekiyordu. Bu durum 2000lı yıllarının sonuna kadar sürmüştür. Bu nedenle Mehmet Ersoy ve ETSTurun 1990lı yıllardan gelen tecrübesi olduğunu anlayabiliyoruz. Sonuç: Turizmi bilenlerin Bakan olması sevindiricidir.
Hamburglu
19-07-2018 13:30
YÜCEL VE ERSOY TURIZMDEN GELENLER
Sayin Yücelin fikirlerine aynen katiliyorum.Yazilarini daima okuyorum.Turizm anlayisin da böyle degerlere Turizmde herzaman ihtiyac vardir.Sayin Bakan Ersoyun da Sayin Yücel ile fikir alisverisinde bulunmasini arzu ederim.Benim Arzum Sayin Bakandan Seyahat edenlerin Rezervasyon yapanlarin güvence altina alinmasi.Bu konularda yeni Kanunlara ihtiyac var.AB Ülkelerinde oldugu gibi.Sayin Ersoya Basarilar diliyorum.
18-07-2018 15:26
işi çok zor
evet sayın bakanın işi çok zor, bence öncelikle ara eleman sorunu çözülmesi lazım çünkü turizm mi istediğiniz kadar düzeltin veya turist getirin bakacak elemanınız yoksa hepsi boşuna, bence turizm bakanı milli eğitim bakanı ile bir araya gelip eskiden olduğu gibi türem leri tekrar aktive etmeli ve bol miktarda ara eleman yetiştirmeli. elemanı olmayan bir turizm kimsenin işine yaramaz.
BayramDökmeci
14-07-2018 22:05
yanlış bir seçim
katılmıyorum, Mehmet Ersoy yanlış bir seçim. Şimdi nedenini merak ediyorsunuzdur. Peki sizi aydınlatayım, ETS yurt içinde operasyon yapan bir firma. Türk turistlere yurt içi tatil paketleri satıyor. Bu bizi ilgilendirmiyor. ETS aynı zamanda Türk turistler yurt dışı tatil satıyor uçaklı gemili her neyse işte, e buda bizi ilgilendirmiyor. Neden? Çünkü biz buna Outgoing diyoruz. Yani Türk turistler dışarı çıkıyor ve paralarını yabancı ülkelerde harcıyor. Ama bize dış pazarlardan Türkiyeye gelen turistler gerekiyor, doğru mu? Tabi ki evet. Yurt dışından Türkiyeye operasyona Incoming diyoruz. Bildiğim kadarıyla ETSnin Incoming tecrübesi yok. Mehmet Ersoy Incomingci değil ve yurt dışını zan ediyorum benim kadar bilmez.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar