26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
TÜRSAB VE ŞİRKETLERİ

 

 
Önceki TÜRSAB Yönetimi, Birliği mesleğin gereklerine ve dünyadaki gelişmelere uygun biçime yönetemedi.
 
Yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklere ilişkin ortaya koydukları öneriler; geleceği tasarlamayı değil, günü kurtarmayı amaçlıyordu.
 
Bölgesel Yürütme Kurulları yerinden yönetilmedi. 
 
Seçilenlerin yetkilerinin ölçüsü merkeze olan yakınlarına bağlı ve subjektifti. 
 
Zaman ve kaynaklar boşa harcandı.
 
Bir meslek örgütünde asla bulunmaması gereken, kar amaçlı şirketleşme dürtüsü  seyahat acentelerinin genel çıkarlarını korumak yerine başka dengelere yöneldi.
 
TÜRSAB'ın meslek örgütünden çıkıp  holdinge dönüşmesine neden olan şirketleşme tablosu 
 
 
Gelinen bu aşamada geçmiş yönetimin kurduğu bu şirketlerin günümüzdeki durumları açıkça ortaya konmak zorunda. 
 
Kar ve zarar hesapları mutlaka üye seyahat acenteleri ile gecikmeden paylaşılmalı.
 
Önceki Bakan Sayın Kurtulmuş’un, Genel Kurulu TÜRSAB’ın geleneklerine aykırı olarak ve hiç bir uyarıyı dinlemeden yaklaşık iki buçuk ay süreyle ertelemesi, Birlikten sağlanan çıkarları olağanlaştırdı.
 
Meslek kuruluşu genel kurul sürecinde kendilerine emanet edilen, aralarında eski TÜRSAB Başkanlarından birisinin de yer aldığı seyahat acentelerinden oluşan üç kişilik kurulun görev yaptıkları dönemde, üstlenilen ek risk miktarının yüz milyon lirayı aştığı ifade ediliyor.
 
Sözde üyelerinin çıkarlarını gözetmek amaçlı olduğu önesürülen bu şirketleşme çabalarının TÜRSAB’a maliyetinin 500 Milyon lirayı aştığı en yetkili ağızlar tarafından dile getiriliyor.
 
Kuşkusuz yeni yönetimin bu gelişmede kusuru ya da ihmali söz konusu değil. 
 
Ama sorumlular hakkında işlem yapmazlar ve yasal yollara başvurmazlarsa, geçmiş yönetimin Birliği uğrattığı bu zararın en azından manevi sorumluluğundan kurtulamayacakları da ortada.
 
Görünen o ki, biraz çekinser davranıyorlar.
 
Oysa TÜRSAB; üyelerine vereceği hizmetleri ticaret yaparak değil, somut projeleri ortaya koyarak, sağlıklı ve sürdürülebilir kaynaklar yaratılabilir. Örnek vermek gerekirse; havalanlarında alınan ayakbastı vergileri ya da müze girişlerinin bir bölümü bu tür girişimlere ayrılabilir.
 
Yeni Bakanımızın başarılı bir turizmci olması bu tür uygulamaların hayata geçirilmesinde kuşkusuz katkı yapacaktır.
 
Öte yanda hayat olanca hızıyla akıp geçiyor. 
 
Şehir Hastaneleri ile çok farklı büyüklüklere ulaşan sağlık sektörü de bu yatırımların karşılığını alabilmek amacıyla, yeni girişimlere hazırlanıyor. 
 
Geçtiğimiz günlerde TBMM’nin kabul ettiği bir torba yasada Sağlık Turizminin geliştirilmesini sağlamak amacıyla, sermayesi kamu tarafından karşılanacak bir şirketin kurulmasına izin veren hükümlerin bulunması, bizim sektörün ve kuşkusuz başta TÜRSAB yönetiminin ilgisini çekmişe benzemiyor. 
 
Öyle olsa en azından yorumlarını duyardık.
 
Malum turizm etkinliklerinin pazarlama ve satışları hala 1618 sayılı yasa kapsamında ve seyahat acenteleri tarafından üstlenilen hizmetler arasında sayılıyor.
 

29-07-2018 12:32

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar