16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
TÜRSAB'IN ŞİRKETLERİ TASFİYE OLUYOR

 

 
Her defasında TÜRSAB’ın ticari girişimlerine ilişkin yazmak istemesem de, gelişmeler ne yazık ki, buna zorluyor. 
 
Kişisel görüşüm; başta TÜRSAB bütün STK ve meslek örgütlerinin kar amaçlı girişimlerde bulunmamaları yönündedir.
 
Meslek örgütlerinin; üyelerinden aldıkları aidatları ya da TÜRSAB’ta olduğu gibi yüksek giriş ödentilerini, sadece mesleki amaçlarla harcamaları en doğrusudur. Mesleki çıkarları gözeten her proje için yeterli destek bulunacağına içtenlikle inanırım.
 
Bu tür örgütlerin gücü süslü binalardan, şatafatlı makam odalarından değil, buralarda oturanların, kişisel bilgi ve birikimlerinden gelmek zorundadır.
 
Sektörün bunca derdi ortadayken, binalar almak, makam araçları kiralamak mesleğe değil, bir biçimde bu görevlere gelenlere hizmet etmekten başka hiç bir işlev görmez.
 
Emekleme döneminde Genel Sekreterlik ve daha sonra 3 dönem süreyle Başkanlık görevine getirildiğim TÜRSAB’ı yönetirken de, Bakanlık görevini sürdürürken de bu ilkeleri özenle gözettim.
 
TÜRSAB’taki son gelişmenin; savunduğum görüşü haklı çıkardığını görmenin  tarifsiz üzüntüsü içindeyim. 
 
Yeni yönetim iş başına geldikten bu yana  geçen 4-5 aylık sürede; Meslek Örgütümüz giden yönetimin bıraktığı borçlar ile deyim yerindeyse, boğuşmak zorunda kaldı. Takipteki icra dosyalarının sayılarının doksana ulaştığı ifade ediliyor. 
 
Son gelişme ise  yasa değişikliği nedeniyle ticaret yapmasına izin verilen TÜRSAB’ın, kurulan şirketlerin kötü yönetilmelerinden kaynaklanan nedenlerle astronomik zararlara uğraması. 
 
Son üzücü gelişme ise aşırı ve bazılarının nedenleri  açıklanamayan maliyetler yüzünden, söylentilere yol açan merkez binasının, bir özel bankanın takibi sonucu önümüzdeki eylül ayında satışa çıkarılması.
 
Sanırım bu gelişme bardağı taşıran son damla etkisi yapacak..
 
Gelinen bu aşamada; ne Yönetimin bir yerlerden onay beklediği izlenimi uyandıran, ne de Eski Yönetimin ibra edilemediklerini unutarak, hiç bir şey olamamış gibi davranmalarının kabul edilir yanı yoktur. 
 
Birliğin boşa giden kaynakları ve şirket hesaplarında yolsuzluk izlenimi doğuran kayıtları, tek tek sorgulanmalı ve yasal yollardan sorumluların sonuna kadar üzerlerine gidilmelidir. Aksine tutum; mevcut yönetimin sadece eleştirilmesine yol açmaz. Giden Yönetimin yolsuzluklarını görmezden geldiği izlenimi de doğurabilir. 
 
TÜRSAB Şirketlerinin Vakıf kökenli olanlarının, geçtiğimiz hafta toplanan Mütevelli Heyetin kararı ile kapatılması, bu anlamda atılmış çok doğru bir adımdır.
 
Bu aşamada olan biteni bütün üyeler ile en ince ayrıntısına kadar paylaşarak bir ortak akıl oluşturmak; Birliği yıpratmaz, tersine güçlendirir. 
 
 

06-08-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
sedatalpaslan
12-08-2018 13:06
İtalyan İşci Sendikasi Restorasyonu
Türsab ticari adı Garibaldi Restoran olarak bilinen ancak mülkiyeti İtalyan Konsaolosluğuna ait İtalyan İşci Sendikasının İstiklal caddesindeki binasının Restorasyon çalışmalarına Başaran Ulusoy döneminde sponsor olmuştu.Türsabın son aldığı ekonomik küçülme kararları çerçevesinde bu yatırımın durumu ne olacak.Bu konuda bigilendirilirsek seviniriz.
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar