16.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Yazarlar - BAHATTİN YÜCEL
1 Yorum | Yorumlar
KİRALIK ARAÇ SEKTÖRÜNDE NELER OLUYOR ? (1)

 

Ekonominin genel olumsuzlukları; son yıllarda –aniden- otomotiv sektörünün ana aktörleri konumuna gelen filo kiralama şirketlerini de etkiledi.
 
Aktifleri yabana atılamayacak büyüklüklere ulaşan bazı şirketler ödeme güçlüklerine düşmeye başladılar. Henüz yaprak dökümü başladı denemez ama gelişmeler bu çizgide sürerse, ayakta kalmayı başaracak şirketlerin yüklü özkaynak ihtiyacı duyacakları ve sermaye artırımına gitmek zorunda kalabileceklerini öngörmek falcılık sayılmamalı.
 
Kiralık araç sektör kuruluşlarını bünyesinde toplayan TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi Kantar-TNS işbirliği ile gerçekleştirdiği pazar araştırmasının, 2018 yılı ilk çeyreğinin sonuçları, “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” adıyla bir kaç ay önce yayınlandı.
 
Rapora göre, Türkiye’de gerçekleşen yeni otomobil satışları 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde 5,47 oranında artarken (Kaynak: ODD), operasyonel araç kiralama sektörü ilk 3 aylık dönemde Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 23,4’ü olan 28 bin 680 adet aracı filosuna katmış. 
 
Bu dönemde, 2 milyar 957 milyon TL yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 29 milyar 500 milyon TL’yi aşıyor. 
 
Yılın ilk çeyreğine ait veriler doğrultusunda, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 büyüyen sektör, filosundaki araç sayısını ise 360 bin 769 adete çıkarmış.
 
TOKKDER raporunda , ilk 3 aylık dönemde Renault yüzde 28’lik payı ile Türkiye operasyonel araç kiralama sektörünün en çok tercih ettiği marka. Renault’u yüzde 14,5 ile Volkswagen, yüzde 11,3 ile Fiat, yüzde 10,4 ile Ford markaları takip ediyor. 
 
Sektörün araç parkının yarıdan fazlasını (yüzde 52,1) kompakt araçlar oluşturuyor. Küçük sınıf araçlar yüzde 25,6, üst orta sınıf araçlar ise 14,8 pay ile bu parkta yer alıyorlar.
 
Sektördeki araçların yüzde 94’ünü dizel araçlar oluşturuyor. Düz (manuel) vitesli araçların filolardaki oranı ise yüzde 51,7. 
 
Eldeki verilere göre, 2017 yılında yaklaşık 7 milyar 117 milyon TL vergi ödeyen operasyonel araç kiralama sektörü, 2018 yılının ilk 3 aylık döneminde yaklaşık 1 milyar 589 milyon TL vergi ödemesiyle ülke ekonomisine  katkılarını sürdürüyor.
 
Galiba işin can alıcı noktası burası.Çoğunluğu ithal edilen bu araçlardan Maliye Bakanlığının tahsil ettiği çok yüksek orandaki vergiler.
 
Ekonomideki büyüme ve son 20 Yılda işbaşına gellen iktidarların tercihleri doğrultusunda, ithalat ve dış kaynaklarla finanse edilen büyümenin etkilerini yukarıdaki rakamlarda görmek mümkün.
 
Liranın yüzde kırk değer kaybettiği son ekonomik olumsuzluklardan önce krize giren işletmelerin sayılarının artması, gözlerin kiralama sektörüne dönmesine neden oldu.
 
Yazının başlarında değindiğimiz rapor yıllara göre incelendiğinde hesapsız büyüme arzularının, pazar payını arttırmak dışında kaygısı yaratmadığı, sektörün bunun dışındaki etkenleri pek dikkate almadığı anlaşılıyor. 
 
Sektörde adil olmayan –haksız- rekabet koşullarının yaratıldığı ve  kiralık otomobil konusunu düzenleyen bağımsız bir otorite –idare- eksikliği her geçen gün daha belirginleşiyor.
 
Yerli üretilenler dahil ithalata bağlı bu sektörün, kur artışlarından ve kuşkusuz olağan üstüyükseltilen faizlerden ne denli olumsuz etkilendiğini söylemeye gerek bile yok.
 
Sözleşmelerin yüzde yetmişi aşan bölümü Euro cinsinden yapılmış olsa da önümüzdeki dönemde -Lira ile karşılaştırıldığınd, yüzde kırk ölçüsündeki fiyat artışının, kiracılar üzerinde ciddi ölçülerde ödeme zorluğu yaratacağı söylenebilir.
 
Örneğin 2016 yılında gerçekleşen satın almalar sonucu ulaşılan aktif büyüklüğü ile 2017 ve bu yılın ilk çeyreği karşılaştırıldığında, daha fazla lira ile daha az sayıda araç satın alınabildiğinin ortaya çıkması bu zorlanmanın ilk işaretlerini vermektedir.
 
(Devam edecek…)
 

10-09-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
 
Kullanıcı Yorumları
reysahipleri
12-09-2018 10:49
En Az 10 Firma Batacak
Sayın Yücel; Şuan Bu firmalar Euro cinsinden kredi çekmişler, euro olarak kiraya vermişler ancak bu firmaların asıl amacı GALERİCİLİK yapmaktır. Kiralamadan para kazanmayarak sektör fiyatlarını yerle bir etmiş firmalardır bunlar. Liste fiyatı 100.000 TL olan aracı küçük esnaf rent a car firması 85.000 TL ye alırken bu Büyük TOKKDER üyesi Fİlo Kiralama şirketleri 65000 TL ye alıyorlar, 6 ay sonra TL olarak 2.el de 75.000 TL ye satıyorlar. 6 ay satılamaz oldugu ıcın de ucuz fıyatlı aracları kıralıyorlar. Ama TL olarak sattıkları ıcın aracları EURO karsısında cıddı zararları var ve dengeler bır anda bozuldu. Anadolu da kurulmuş 15 kadar kucuk caplı dernekler var Federasyon kurmak ıcın calısma yapıyorlar. Dısıplınlı Duzenlı yasal kuralları olan bır sektore donusebılmek ıcın...
Yazıya Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar