23.10.2018
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Günün Yorumu
Fehmi KÖFTEOĞLU
Fehmi
KÖFTEOĞLU
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Duyuru
1 Yorum | Yorumlar
ALMANYA VE RUSYA 'DAKİ GELİŞMELER : HAVA DÖNÜYOR MU...

 

 
Türkiye'nin turizmdeki iki ana pazarı olan Almanya ve Rusya ile ilişkilerde son dönemde önemli gelişmeler yaşanıyor.
 
Bir : Türkiye’nin  turizmde ana pazarı olan, Avrupa seyahat endüstrisinin merkezi olan Almanya ile ilişkiler düzelme yoluna girdi.
 
İki:  Rusya ile ilişkiler 2017’de düzelmişken, son dönemde yapılan açıklamalar, bu ülke ile ilişkilerin yeniden bozulmasına neden olabilir.
 
Biri diğerine ters iki olay ile ilgili gelişmelere bakalım
 
Önce şunu söyleyelim:
 
Almanya = Avrupa
 
Almanya ve Rusya siyasal alanda olduğu gibi turizmde de Türkiye’nin en büyük ve önemli iki partneridir.
 
Türkiye-Almanya ilişkileri, geçen yıl 16 Nisan’da yapılan Cumhurbaşkanlığı ile ilgili anayasa referandumu döneminde, iki taraftan yapılan açıklamalar devam ederken Erdoğan’ın ‘Bunlar Nazi’ suçlamalarıyla adım adım tırmanan gerginlik zirveye ulaştı.
 
Almanya ile ilişkilerin bozulması yalnız bir ülke ile ilgili değildi.
 
Zira Almanya yalnız Almanya değildir
 
Nitekim Almanya ile bozulan ilişkiler Hollanda,  Avusturya derken bütün Avrupa’ya yayıldı
 
Siyasal alanda yaşanan bu gelişmeler ne yazık ki turizme de yansıdı.
 
Türkiye 2017 yılını Almanya dahil bütün Avrupa ülkelerinden gelenlerin sayısında düşüşle kapattı.
 
Gelen ziyaretçi sayısı yüzde 27 artmasına karşın fiyatlar çok düştü, bu nedenle turizm geliri ciddi kayba uğradı.
 
Hava dönüyor mu
 
2018’e girerken Almanya ile ilişkilerde hava dönmeye başladı.
 
Türkiye-Almanya ilişkilerinde havanın dönmeye başladığına ilişkin emarelere bir göz atalım:
 
- Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in ilişkileri düzeltmek amacıyla arabuluculuk için Türkiye’ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğüne ilişkin haberleri doğrulayarak Schröder’e müteşekkir olduğunu söyledi.
 
Bu, ilişkilerin normalleşme sürecine girildiğinin ilk işaretiydi.
 
Arabuluculuklar, haber ve yorumlar
 
- Nitekim 4 Kasım’da Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mevkidaşı Alman Dışişleri bakanı Sigmar Gabriel ile Antalya’da buluştu.
 
- Bu görüşme üzerine Almanya’da yayınlanan “Süddeutsche Zeitung” gazetesinde Mike Szymanski imzalı bir yazı yayınlandı. Yazıda Alman Dışişleri’nin ilişkilerin daha da normalleşmesiyle birlikte Türkiye’ye ‘PKK ve FETÖ’yle daha etkin mücadele’ sözü vereceğini belirtiliyordu.
 
Yazıda Gabriel’in Çavuşoğlu’nu Almanya’ya davet edebileceği, Almanya’nın FETÖ ve PKK konusunda bugüne kadar izlediği Türkiye’yi rahatsız eden politikasını değiştirebileceği savunuluyordu.
 
- Almanya’nın Sesi Radyosu (DW) Türkçe'den Beklan Kulaksızoğlu, “Türkiye-Almanya ilişkilerine dair, ''Kriz yılı sona eriyor” dedi.
 
DW’deki programda konuşan Heinrich-Böll Vakfı İstanbul Bürosu Yöneticisi Kristian Brakel de, ilişkilerde "sessiz sedasız bir yakınlaşma" yaşandığını söylüyordu.
 
- Bu arada New York Times (NYT) Gazetesi’nde de  Patrick Kingsley imzalı yazıda, Erdoğan'ın 2017 yılı boyunca 'fırça attığı' Avrupa'yla yeni yıla girerken dost olmaya ve ilişkileri iyi göstermeye çalıştığı belirtiliyordu.
 
Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, evinde ağırladığı Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na kendi eliyle çay ikram etti.
 
Siyasi gelişmeler verilere yansıyor
 
Bu yazıların çıktığı günlerde TUI yılık faaliyet raporunu açıkladığı toplantıda 2018 yılının Almanya’da Türkiye yılı olacağını açıkladı.
 
Bundan bir hafta sonra Thomas Cook da benzer bir açıklama  ile Türkiye’ye yönelik talebin arttığına ilişkin açıklama yaptı.
Avrupa seyahat pazarının iki büyüğünün bu açıklamalarına benzer türden açıklamalar FTI’den de geldi.
 
Arkasından DRV başkanı tur operatörlerinden aldığı bilgiye göre Türkiye’ye erken rezervasyonların geçen yıla göre yüzde 70 arttığını söyledi.
 
Bu arada otellerin erken rezervasyon satışları ile ilgili olarak partnerlerinden aldığı bilgiler de bu açıklamaları doğruluyordu.
 
Bu gelişmeler Türkiye’nin turizmde geçen yıla kadar ençok ziyaretçi aldığı ülke olan Almanya pazarından yaşanan krizin 2018’de çözülme sürecine girdiği, havanın dönmeye başladığının emareleridir.
 
Rusya ile ilkler yaşanırken
 
Gelelim Rusya’ya
 
Rusya ile ilişkiler 2017’de düzelmişken, son dönemde yapılan açıklamalar, bu ülke ile ilişkilerin yeniden bozulmasına neden olabilir.
 
Rusya ki, Türkiye’nin turizmde tarihinin en ağır krizini yaşamasına neden olan ve bu krizden çıkmasını sağlayan, 2017’de
Türkiye’nin ençok ziyaretçi aldığı ülke, turizmde Almanya ile birlikte ikinci ana pazarımızdır.
 
2017 yılı Rusya ile ilişkilerde ekonomik, siyasal ve turizm açısından ilkler yaşandı.
 
İki ülke devlet ve cumhurbaşkanları Erdoğan ve Putin bir yılda 7 kez görüştü. 
 
Bunun ikinci bir örneği yok.
 
Krizin de  krizden çıkışın da aktörü 
 
Rusya 2017 yılında uzun süreden beri Türkiye’nin ençok ziyaretçi aldığı Almanya’nın yerine geçti.
 
Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde ile değil katlanarak arttı.
 
Turizmde içine girilen kriz Rusya sayesinde aşıldı.
 
Rusya'nın müttefikine  'Terörist' remek... 
 
Yıl sonuna doğru Erdoğan’ın Sudan ve Çad’a yaptığı ziyaretten sonra geçtiği Tunus’ta,  Suriye ile ilgili yaptığı açıklamada ‘Esed teröristtir’ demesi ve sonrasındaki gelişmeler Türkiye-Rusya ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek bir sürece sokabilir.
 
Zira Rusya, Suriye ve Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’de  olayların başladığı 2011’den beri en güçlü müttefikidir.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Esad için ''terörist'' demesi ve peşinden gelen gelişmeler, bölgede yeni bir gerilim mi doğuyor sorusunu akıllara getirdi. 
 
Nitekim Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Suriye Devlet Başkanı Esad için 'terörist' demesine gelirsek, Suriye, hükümet temsilcileri BM'de bulunan bir ülke. Bu temsilciler BM
Güvenlik Konseyi'nde Suriye hükümetini temsil ediyor. Dolayısıyla Erdoğan'ın açıklamasının herhangi bir hukuki temeli yok.
Bunlar asılsız açıklamalar” dedi. 
 
Uçak düşürme krizi değil ama...
 
Suriye  olayına çözüm getirme amacıyla başlatılan Astana görüşmelerinde çok iyi bir noktaya gelinmişken  Rusya’nın müttefikine ‘Terörist’ demek, en hafif deyimle  iki ülke ilişkilerine olumlu yansımaz.
 
Bu açıklama, 2015 yılı 24 Kasım’ında Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesiyle başlayan türde olmasa da iki ülke ilişkilerini olumsuz etkiler.
 
Yeni dünya ve Türkiye'nin yeri
 
Sonuç olarak
 
Dünya yeni bir döneme girdi.
 
Türkiye gelişmeleri doğru okumalı ve buna uygun konumlanmalıdır
 
Siyaset, diplomasi ve ekonomik ilişkilerin gereği olan bu anlayış, ilişkilerin bire bir etkilediği turizm için de gereklidir.
 

01-01-2018 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
HaydarAKSU
09-01-2018 12:02
tebrikler
Yazı güzel. Resimler daha da güzel. Bakanımızı, henüz milletvekili olmadan önce tanıyan bir turizm emekçisi olarak Gerçek bir Turizm Bakanı gibi çalışmasını çok GÜZEL ÖZETLEMİŞSİNİZ. Teşekkürler
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim yada Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar