26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Günün İçinden


TURİZM TARİHİNDEN


BTİOYO : HER KADEMEYE PERSONEL YETİŞTİREN TURİZM EĞİTİMİNİN ÖNCÜLERİNDEN...


 
Kısa adı BTİOYO olan Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Türkiye’de turizm alanında eğitim veren fakülteler arasında öncü kurumlardan biri. 
 
Türkiye Turizmi Sözlü Tarih Araştırması’nda kurumun tarihsel süreç içindeki değişimi ele alınıyor. 
 
Bu değişim öyküsünde akademisyen ve mezunların tanıklıkları üzerinden aktarılan konular ise kuruluş, fiziksel ve sosyal olanaklar, yöneticiler, idari personel, öğretim kadrosu, eğitim, staj olanakları, öğrenci profili, mezunlar ve akademik etkinlikler.
 
1975 yılında Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu adı ile kurulur. 
Yüksekokulun ilk müdürü Erol İyibozkurt’tur. 
 
Daha sonra bu görevi sırasıyla Asım Yücel, Özer Serper, Ahmet Öztürk, Hüseyin Sak, Necdet Hacıoğlu, İbrahim Akyüz, Düriye Bozok, Ayhan Gökdeniz ve Cevdet Avcıkurt üstlenir. Kurulduğu yıl mevcut öğrenci sayısı 656’dır. Ancak Turizm Kürsüsü olmadığından, bu bölümün açılabilmesi için İşletme Bölümü öğrencilerinden Turizm Bölümüne geçmek isteyenlere teklif yapılır.
1978 yılında yaklaşık 10-15 öğrenci ile turizm bölümü faaliyete geçer. 
 
Bu kişiler Özkan Özer, Mustafa Pıtır, Nur Topçuoğlu, Emin Gümüş, Cengiz Güneş, Gülten Tülin Ener, Fatih Büke, Selim Demirci, Ahmet Uludağ, Sacit Yılmazsoy, Halil Uncu ve Yunus Demir’dir. İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu olarak “İşletme” ve “Turizm” bölümlerinde eğitim vermiş olsa da Turizm Bölümü gerçek anlamda ilk mezunlarını 1982 yılında verir. 
 
Aynı yıl Uludağ Üniversitesi Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu adını alarak statü değiştirir. 
 
1992 yılında Balıkesir Üniversitesi’ne bağlanır ve 2013 yılından bu yana da Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi olarak eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eder. 
 
Bugün BTİOYO mezunu öğretim üyeleri arasında Cevdet Avcıkurt, Yüksel Öztürk, Orhan Batman, Tamer Bolat, Düriye Bozok, Orhan Akova, Olgun Çiçek, Mustafa Tepeci, Oya Aytemiz Seymen gibi pek çok değerli akademisyeni saymak mümkündür.
Turizmde özellikle 1980’li yıllardan itibaren yaşanan gelişmelere paralel olarak öğrencilerinin sektörel deneyim kazanmalarına önem veren bir kurum olur. 1986 yılında Burhaniye Turban Tatil Köyü ile ilk sektör anlaşması yapılır. 
 
1989 yılında Tugev-Otem işbirliğiyle Almanya’da staj olanağı sağlanır. Ayrıca akademik takvimini sektörün ihtiyacına uyarlayabilmek için ders dönemini 15 Mayıs’ta tamamlayan ilk fakülte olarak bir ilke imza atar. 
 
Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarda sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik 2003 yılında “Btiyatro”, sonraki yıllarda “Bifolklor” ve “Bianimasyon” toplulukları kurulur. Dahası mezunların öğrencilik dönemini yansıtan “Btioyo Müzesi” ile bünyesinde müze olan tek fakülte olarak dikkat çeker. 
 
2004 yılında Uluslararası Skal Klubü tarafından “En İyi Turizm Eğitimi Veren Okul” ödülünü ve 2011 yılında ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Belgesini kazanan Balıkesir Üniversitesi Turi

Türkiye Turizmi Sözlü Turizm Araştırması’nın 10. cildinde yer alan Seher Gülenç’in yazısı, araştırmada yer alan diğer yazılar ve 10 ciltlik Turizm Tarihi kitapları hakkında bilgi edinmek için tıklayın   http://www.turkiyeturizmtarihi.org/

 


(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Bu Kategorideki Diğer İçerikler

this.tooltip = function () { xOffset = 10; yOffset = 20; $("a.tooltip").hover(function (e) { this.t = this.title; this.title = ""; $("body").append("

" + this.t + "

"); $("#tooltip") .css("top", (e.pageY - xOffset) + "px") .css("left", (e.pageX + yOffset) + "px") .fadeIn("fast"); }, function () { this.title = this.t; $("#tooltip").remove(); }); $("a.tooltip").mousemove(function (e) { $("#tooltip") .css("top", (e.pageY - xOffset) + "px") .css("left", (e.pageX + yOffset) + "px"); }); }; $(document).ready(function () { tooltip(); });
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Günün İçindene Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar